Naujienų srautas

Kultūra2020.03.10 10:08

Karantinas Italijoje nulėmė: šįsyk koncerte – ryškiausia Lietuvos smuikininkė

LRT.lt 2020.03.10 10:08

Pasaulinė situacija dėl koronaviruso pavojaus pasiekė ir Lietuvos valstybinį simfoninį orkestrą – dėl Lombardijos regione, Italijoje, paskelbto karantino smuikininkas Domenico Nordio kovo 13 d. negalės atvykti į Lietuvą, rašoma pranešime žiniasklaidoje.

Vietoje jo J. Brahmso koncertą smuikui D-dur, op. 77, koncerte grieš ryškiausia šių dienų Lietuvos smuikininkė Dalia Kuznecovaitė. Koncerto programa išliks nepakitusi.

„Deja, su apgailestavimu turime pranešti, kad dėl Šiaurės Italijos Lombardijos regione pradėto taikyti karantino yra apribotas žmonių judėjimas iš šių teritorijų, todėl smuikininkas D. Nordio kovo 13 d. negalės atvykti į Lietuvą. Vis dėlto žiūrovai neliks nuskriausti – mums pagelbėti ir koncerte griežti sutiko viena geriausių Lietuvos smuikininkių, Valstybinio Vilniaus kvarteto pirmasis smuikas Dalia Kuznecovaitė, – sakė orkestro vadovas Stasys Pancekauskas.

„Atsiprašome visų, kurie laukė D. Nordio koncerto Lietuvoje, tačiau kviečiame labai nenusiminti – pasirodymą su šiuo atlikėju jau planuojame ateinančiame koncertų sezone“ – kalbėjo S. Pancekauskas.

Dalia Kuznecovaitė – ryškiausia šių dienų lietuvių smuikininkė, daugelio tarptautinių ir respublikinių konkursų laureatė. 2007 m. ji laimėjo „Grand Prix“ ir specialųjį prizą tarptautiniame konkurse „Kloster Schontal“ (Vokietija). 2008 m. tapo J. Brahmso konkurso laureate, taip pat pelnė specialųjį Mozarteum akademijos prizą (Austrija). 2008 m. D. Kuznecovaitė laimėjo pirmąją vietą ir aukso medalį prestižiniame H. Szeryng vardo konkurse Meksikoje.

D. Kuznecovaitė yra kviečiama koncertuoti su žymiais orkestrais, tarp kurių – „Deutsche Radio“, „Norddeutsche Philharmonie“, Kijevo filharmonijos, Dohos, Kalgario, Pekino, Mechiko, Bretanės, Languedoc-Roussilon ir kiti simfoniniai orkestrai.

2003–2007 m. D. Kuznecovaitė buvo M. Rostropovičiaus fondo stipendininkė. 2009 m. LR Prezidentas Valdas Adamkus už aukštus meninius pasiekimus smuikininkę apdovanojo vardine premija ir garbės raštu.

D. Kuznecovaitė 2004–2007 m. studijavo Aukštokoje muzikos mokykloje Kelne, prof. Z. Bron klasėje. Nuo 2007 m. mokėsi Aukštojoje muzikos ir teatro mokykloje Rostoke, kurioje sėmėsi žinių iš profesoriaus P. Munteanu. Sėkmingai baigusi diplomo studijas, 2012–2016 m. studijavo Paryžiaus nacionalinėje konservatorijoje (prof. B. Garlitsky, S. Roussev klasės) ir baigė pelnydama geriausius žiuri įvertinimus ir specialų prizą.

Vilniaus kongresų rūmuose smuikininkė atliks vokiečių kompozitoriaus Johanneso Brahmso (1833–1897) koncertą smuikui D-dur, op. 77. Koncerto pradžioje nuskambės Arvydo Malcio (g. 1957) kompozicija „Virš mūsų tik dangus“ simfoniniam orkestrui, už kurią 2004 m. tarptautiniame kompozitorių konkurse „Sinfonia Baltica“ Rygoje A. Malcys laimėjo trečiąją premiją.

Antrojoje koncerto dalyje Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras atliks Ludwigo van Beethoveno (1770–1827) Septintąją simfoniją, kurią kompozitorius parašė ilsėdamasis Bohemijos gydomųjų vandenų kurorte Teplicėje (Čekija). Šią simfoniją L. van Beethovenas laikė vienu iš geriausių savo darbų, o vienas garsiausių to meto muzikos kritikų po premjeros rašė, kad „simfonija yra melodiškai turtingiausia, maloniausia ir suprantamiausia iš visų L. van Beethoveno simfonijų“. Septintoji simfonija neabejotinai yra vienas optimistiškiausių kompozitoriaus darbų, o jos antroji dalis Allegretto dėl neblėstančio populiarumo dažnai atliekama kaip atskiras kūrinys.

Šį vakarą klausytojai turės retą galimybę išgirsti Lietuvos valstybiniam simfoniniam orkestrui diriguojant Modestą Pitrėną. Vienas ryškiausių mūsų šalies dirigentų M. Pitrėnas nuo 2015 m. rudens yra Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro meno vadovas ir vyr. dirigentas. Nuo 2018 m. maestro yra Sankt Galeno (Šveicarija) operos teatro ir simfoninio orkestro vyr. dirigentas. 2012 m. M. Pitrėnui paskirtas aukščiausias Lietuvos apdovanojimas – Nacionalinė kultūros ir meno premija.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi