Kultūra

2020.03.12 21:11

ŠMC ir Dailininkų sąjungos ginčas dėl galerinių patalpų bus sprendžiamas teisme

Violeta Beconienė, LRT PLIUS laida „Kultūros diena“, LRT.lt2020.03.12 21:11

Vilniaus senamiestyje, buvusiuose Parodų rūmuose įsikūrusios dvi dailininkų institucijos – Šiuolaikinio meno centras ir Lietuvos dailininkų sąjunga. Beveik tris dešimtmečius po vienu stogu gyvenančius kaimynus pastaruoju metu skaldo nesutarimai.

Ginčų objektas – patalpos šioje prestižinėje sostinės vietoje. Šalims nerandant sprendimo, ginčas persikėlė į teismą.

Unikalus architekto Vytauto Čekanausko projektuotas pastatas – vienas iš geriausių modernizmo architektūros pavyzdžių. Projektuotas kaip parodų rūmai, ir dabar jis skirtas dailininkams. Pagrindinėse erdvėse įsikūręs Šiuolaikinio meno centras, o parodų galerija ir greta esančiomis patalpomis rūpinasi Lietuvos dailininkų sąjunga (LDS). Dėl šių erdvių ir kyla ginčai.

Šiuolaikinio meno centro vadovas Kęstutis Kuizinas komentavo: „Kitąmet Šiuolaikinio meno centras užsidaro kapitaliniam remontui, esminei renovacijai. Jeigu praeitumėte Vokiečių gatve, pamatytumėte, kad tai, kas buvo sukurta kaip vientisas parodų rūmų kompleksas, toks nebėra. Šalia Dailininkų sąjungos galerijos pusė patalpų yra išnuomota: korėjietiško maisto restoranui, naktinis klubas, dar toliau – kažkokia suvenyrų parduotuvė.“

Dailininkų sąjunga neneigia nuomojanti patalpas. Kitaip nei Šiuolaikinio meno centras, kuris, kaip biudžetinė įstaiga yra išlaikomas valstybės, Sąjunga yra visuomeninė organizacija, turinti išsilaikyti pati. Vienas iš pajamų šaltinių yra pastatų nuoma.

„Visų mūsų septynių galerijų neišlaiko valstybė. Mes patys turime jas išlaikyti – išsilaikyti patalpas, žmones ir galerininkai ieško sprendimų, kaip generuoti lėšas“, – teigė LDS pirmininkė Edita Utarienė.

Yra ir kita problema. Kultūros ministerija, kaip pastato šeimininkas ir Šiuolaikinio meno centro steigėjas, mano, kad šios erdvės yra užimtos neteisėtai.

Kultūros ministerijos Teisės ir žmogiškųjų išteklių skyriaus vedėjas Virginijus Varnaitis tvirtino: „Iš esmės ginčas būtent ir kilo dėl to, kokiu teisiniu pagrindu Lietuvos dailininkų sąjunga yra po vienu stogu, tad tą klausimą ir bando išspręsti teismas.“

E. Utarienė tikino: „Mes esame tikri, kad tas patalpas valdėme ir valdome teisėtai, nes buvo sudaryta sutartis, nuomos sutartis, aišku ta sutartis yra sena, bet ji niekada nebuvo nutraukta, ji yra galiojanti.“

Ši istorija prasidėjo dar septintame dešimtmetyje, kai, statant Parodų rūmus, tuo metu dailės fondas, kuris vėliau susijungė su Dailininkų sąjunga, į statybas investavo 300 tūkstančių rublių. Tai beveik ketvirtadalis viso statybų biudžeto. Statybas perėmus Kultūros ministerijai, šie pinigai nebuvo grąžinti, tačiau, pasak pirmininkės, už juos buvo suteiktas plotas Dailininkų sąjungai.

Pasak V. Varnaičio, tie dokumentai iš tikrųjų yra, bet „klausimas kyla dėl jų teisinės galios, nes tas sprendimas ar nutarimas buvo priimtas, jeigu neklystu, 1968 metais. Tad problema tokia: ar prieš 60–70 metų priimtas sprendimas gali būti laikomas pakankamu pagrindu jau išnykus tai valstybei, kurios institucijos priėmė tą sprendimą, įteisinti valstybei priklausančių patalpų naudojimą šiandieną.“

Artėjanti pastato renovacija atskleidė ne tik gerokai sudėtingesnę nei įsivaizduota pastato būklę, bet ir įtemptus dviejų institucijų santykius.

„Mes prarastume vieną pagrindinių savo parodinių salių, kurias mes patys tiesiog prikėlėme, nes daug metų tai buvo tik salonas. Mes galeriją pavertėme prestižine ir prestižinės prekės jau reikia visiems“, – kalbėjo E. Utarienė.

K. Kuizinas tvirtino: „Mes ne kartą kalbėjome su Sąjunga apie tai, kad tas patalpas jie galėtų teisiškai įforminti, tarkim, panaudos sutartimi. Mes, suderinę su savo steigėju, Kultūros ministerija, numatėme tokią galimybę, bet deja, sutarimo nepavyko pasiekti ir tas klausimas dabar iš esmės yra teisinis.“

Pirmasis teismo posėdis esminių sprendimų dėl ginčo nepriėmė. Panašu, kad prireiks nemažai laiko išspręsti susikaupusias problemas.

Kultūros diena. Šiuolaikinio meno centro ir Lietuvos dailininkų sąjungos peštynės keliasi į teismą
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.