Kultūra

2015.09.27 20:52

Kaune jau galima apžiūrėti netikėtai rastą legendinį „Ford T“

Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.27 20:52

Istorinės, karinės technikos muziejuje Kaune eksponuojamas tarpukariu pagamintas automobilis „Ford T“. Apleistame garaže rasto automobilio istoriją kol kas gaubia paslaptis: kaip jis iš Italijos atsidūrė Lietuvoje ir kas buvo jo šeimininkas, nežinoma.

Po penkerių metų restauracijos 1927-aisiais pagamintas „Ford T“ – įspūdingas. Automobilizmo legenda vadinamas „Ford T“ rastas Kaune, tvarkant apleistą garažą.

Restauratorius Romualdas Mažuolis sako, kad automobilis buvo supjaustytas dalimis – spėjama, kad šeimininkas taip jį norėjęs paslėpti prasidedant Antrajam pasauliniam karui. Dauguma jo detalių puikiai išsilaikė: saugant padangas, jos buvo užlakuotos, ant variklio rastas automobilio numeris.

„Kreipėmės į „Ford T“ klubo administraciją, kuri iš „Ford“ gamyklos ištraukė visus duomenis. Pasirodo, tas automobilis yra „Sport Touring“, truputėlį gal retesnis modelis, nes jų buvo iš viso buvo pagaminta 48 tūkst. Iš gamyklos sužinojome, kad šitą automobilį užsisakė Italijos verslininkas“, – pasakoja automobilio restauratorius R. Mažuolis.

Kaip iš Italijos šis „Ford T“ atsirado Lietuvoje – nežinia. Aišku, tik tai, kad savininkas buvo turtingas žmogus – tokie automobiliai anuomet kainavo kelis tūkstančius litų, o juos vairuoti galėjo tik išlaikę specialias teises.

Restauratorius sako, kad vairuoti šį automobilį ne taip paprasta – pavyzdžiui, jo akseleratoriaus pedalas yra ant vairo, o vairuotojo vieta ne itin patogi. Užtat keleivių vietos erdvios.

„Tarpukariu „Ford T“ automobilių Lietuvoje buvo, bet masiškumu jie čia nepasižymėjo“, – sako asociacijos „Retromobile“ vadovas Ramūnas Kardelis.

„Ford T“ kurį laiką bus eksponuojamas Istorinės, karinės technikos muziejuje Kaune, Aleksote. Lietuvos istorinių transporto priemonių išsaugojimo asociacijos žiniomis, Lietuvoje yra dar vienas toks „Ford T“.