Kultūra

2020.03.06 23:12

Biržuose planuojamas Meko studijų centras su asmeniniu menininko archyvu

Vesta Tizenhauzienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.03.06 23:12

Biržuose planuojama įrengti Jono Meko palikimo studijų centrą. Miestas perėmė Lietuvos pašto pastatą jau turėdamas viziją paversti jį kultūriniu traukos objektu. Centre turėtų atsirasti modernios ekspozicijų erdvės, bus rengiamos kūrybinės veiklos.

Biržų Jurgio Bielinio bibliotekai Jonas Mekas 2017 metais padovanojo didelę asmeninio archyvo dalį – laiškus, knygas, filmų scenarijus, Amerikos periodinę spaudą, kurioje aprašoma Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo istorija. Tačiau šis unikalus archyvas kol kas prieinamas ne visiems ir saugomas šiose mažose bibliotekos patalpose.

„Biržuose buvo labai daug diskusijų iš kur jūs gausite studentų, kas gi čia atvyks, tai ne taip visą tai reikia suprasti. Galbūt Jono Meko ir Adolfo būsimam archyve medžiagos ras kūrėjai, nes pavyzdžiui mes esam gavę Jono Meko filmų rankraščius“, – atskleidžia vyriausioji bibliotekininkė Indra Drevinskaitė.

Bibliotekininkai jau kurį laiką kalba apie tai, kad geriausia vieta įkurti Jono Meko palikimo studijų centrą – dvidešimto amžiaus pradžios Lietuvos pašto pastatas. Ši vizija dar labiau priartėjo prie realybės, nes savivaldybė ką tik pastatą perpirko.

„Buvę pašto pastatai, visa ta aplinka įprasmintų Jono Meko palikimą. Jonui Mekui greitai šimtmetis, paštui daugiau nei šimtas metų taip labai gražiai susiderėtų. Ir ten puoštų Jonas Mekas“, – sako vyresnysis bibliotekininkas Evaldas Timukas.

Biržų savivaldybė centrinio pašto pastatą planuoja renovuoti ir jame įkurti Jono Meko menų centrą, kuriame būtų archyvas bei edukacinė ir ekspozicinė erdvės.

Buvęs Lietuvos pašto pastatas yra pastatytas tuo pačiu metu kaip ir Niujorke įkurtas Jono Meko didžiausias pasaulyje avangardinio kino muziejus. Šie pastatai panašūs ne tik vizualiai, bet ir architektūriškai.

Savivaldybė planuoja čia perkelti ir Biržų biblioteką, kuri šiuo metu glaudžiasi Biržų pilyje.

„Mes teiksim projektus pritaikymui, nes visgi yra regioninės reikšmės kultūros paveldo objektas ir pritaikysim, visgi ateities kartoms, kaip minėjau tų pastatų turim mažai, o čia yra pačiam centre kaip ir mūsų miesto vizitinė kortelė“, – teigia Biržų rajono savivaldybės meras Vytas Jareckas.

Planuojama, kad pirmieji kultūriniai renginiai šiame pastate vyks jau šią vasarą. Jono Meko palikimo studijų centrą įrengti tikimasi iki šimtųjų jo gimimo metinių, kurios bus minimos po dvejų metų

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.