Kultūra

2020.03.04 19:03

„Šeršėliafam“ Metų kino moters prizas įteiktas duetui

Austėja Mikuckytė-Mateikienė, LRT.lt2020.03.04 19:03

Tryliktą kartą vykstantis renginių ciklas „Šeršėliafam“ kasmet pagerbia aktyviai kine ir jo sklaidoje dalyvaujančias moteris. Metų kino moters prizas įteiktas duetui – Gabrielei Cegialytei ir Rimantei Daugėlaitei-Cegelskienei.

R. Daugėlaitė-Cegelskienė – agentūros „Lithuanian Shorts“ vadovė, G. Cegialytė yra šios agentūros projektų vadovė. Taip pat jos organizuoja Vilniaus tarptautinį trumpųjų filmų festivalį. Jas galima vadinti trumpametražio kino ambasadorėmis Lietuvoje, jos jį populiarina už kino salių ribų – į jų agentūrą kreipiasi įvairios konferencijos, renginiai.

R. Daugėlaitė-Cegelskienė LRT.lt teigė, kad labiausiai mėgsta ekrane išvysti santykių, šeimos dramos žanrą. Ji ypač džiaugėsi atidarymo filmu ir tuo, kad nepatogios, jautrios temos vis dažniau patenka į filmų kūrėjų akiratį.

Atsiimdama apdovanojimą R. Daugėlaitė-Cegelskienė džiaugėsi, kad prizas įkūnija komandinio darbo jėgą.

G. Cegialytė kalbėjo: „Žinau, kad tokių moterų kaip mes yra ir daugiau ir mes varome gerai.“

Kaip ir kasmet „Šeršėliafam“ kvietė kino industrijos profesionalus nuspręsti, kam šiemet turėtų atitekti Metų kino moters vardas ir 1 tūkst. eurų vertės piniginis prizas, kurį įsteigė asociacija LATGA.

Šiemetinio festivalio šūkis „O kaip pasaulį keisi tu?“ Atidarymo metu akcentuota, kad pokalbiai apie moterų režisierių kūrybą nėra mada ir tai turi būti aktualu visus metus.

„Metų kino moterį apdovanosime jau aštuntąjį kartą. Labai džiaugiamės, kad taip galime atkreipti dėmesį ir pagerbti Lietuvos kino industrijos moteris, kurių darbai dažnam nėra matomi ir lieka „už kadro“, – sako „Šeršėliafam“ vadovė Andrė Balžekienė.

Metų publikos simpatijos prizą pelnė Justė Michailinaitė. Kino platintoja ir kino prodiuserio asistentė dirba su daugeliu kino projektų. Žiūrovas dažnai nemato, kas dirba „už kadro“, o „Šeršėliafam“ yra puiki platforma, leidžianti iš arčiau susipažinti su moterimis, dirbančiomis šioje industrijoje.

Šiuo metu ji dirba su dviem animaciniais projektais kaip prodiuserė. Vienas jų – ilgametražis dokumentinis animacinis filmas „Aurora“, Armėnijos, Lietuvos ir Vokietijos koprodukcija. Taip pat ji prodiusuoja trumpametražį animacinį filmą „Jūratė ir Kastytis“, kuriame visiškai kitaip interpretuos visiems gerai žinomą legendą. „Justė – kino industrijos karys“, – taip pristatyta.

Metų kino moterimi šiemet pretendavo tapti ir aktorė Aistė Diržiūtė, kurios profesinis kelias praėjusiais metais pasižymėjo itin ryškiai. Ji nusifilmavo Holivudo filme „Vyrai juodais drabužiais“ kartu su tokiomis žvaigždėmis kaip Liamas Neesonas bei Chrisas Hemsworthas.

Taip pat metų pabaigoje A. Diržiūtė vedė Europos „Oskarais“ vadinamus Europos kino apdovanojimus. Aistė yra drąsos simbolis – ji ryžtasi kalbėti daugeliui nepatogiomis temomis.

Atidarymo ceremoniją vainikavo režisierės Maryam Touzani filmas „Adomas“. Ablos namai Kasablankoje užpildyti šviežiai kepamos duonos kvapo ir jos dukrelės juoko. Vieną dieną į jų duris pasibeldžia Samia – jauna, nėščia ir netekėjusi mergina, neturinti nei darbo, nei pastogės. Abla priglaudžia merginą, atstumtą konservatyvios visuomenės, kurioje nesantuokinis kūdikis laikomas didžiule gėda.

Filme regime, kaip Samia padeda Ablai kepti ir pardavinėti pyragaičius bei duoną ir pamažu tarp moterų užsimezga draugystė. Tačiau laikiną užuovėją radusiai Samiai netrukus teks atsakyti į patį sunkiausią klausimą – ką daryti gimus vaikeliui, kuriam ji neturi ką duoti?

Maryam Touzani sukurti filmą įkvėpė prisiminimai apie jos tėvų Tanžere priglaustą besilaukiančią moterį – tuo metu, kai būti netekėjusiai ir nėščiai Maroke draudė įstatymas. Jautri marokietiška drama buvo pristatyta Kanų kino festivalio „Un Certain Regard“ programoje.

Įžanginiai „Šeršėliafam“ ciklo renginiai vyks kovo 6–8 d. kino teatre „Pasaka“. Filmų seansus lydės pristatymai ir diskusijos aktualiomis temomis.

Kovo 7 dieną bus rodomas islandų režisierių Kristjan Kristjansson ir Bjarney Ludviksdottir filmas „Nematomosios“ (Seeing the Unseen, 2017). Tai – įtaigi poetinė dokumentika, atskleidžianti septyniolikos islandžių moterų kelią link autizmo diagnozės bei nagrinėja problemą, kodėl autizmas moterims ir mergaitėms ilgą laiką visuomenėje nebuvo diagnozuojamas. Filme analizuojama, kaip dažnai „kitokios“ moterys lieka nepastebėtos, nesuprastos ir nesulaukia pagalbos.

Po filmo seanso kartu su pokalbio dalyvėmis nagrinėsime šią problemą pasaulio ir Lietuvos mastu. Pokalbio dalyvės: Barbora Suisse – Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ valdybos narė, Kristina De Witte – autizmo diagnozę turinti verslininkė ir LSMU dėstytoja, Ramunė Mazaliauskienė – Lietuvos psichiatrų asociacijos vadovė, konsultuojanti suaugusius autistiškus asmenis.

Kovo 8 dieną dar sykį bus rodomas filmas „Adomas“. Po filmo seanso pokalbio dalyvės aptars motinystės iššūkius, su kuriais susiduria šių laikų mamos. Pokalbio dalyvės: Andrė Balžekienė – kino teatro „Pasaka“ siela, auginanti 8 metų Onytę ir trijų mėnesių Bernardą, Vaiva Rykštaitė – rašytoja, Havajuose auginanti dvi dukreles. Romano „Pirmąkart mama“ autorė, Živilė Kropaitė-Basiulė – radijo ir televizijos žurnalistė, auginanti sūnelį Vėją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.