Kultūra

2020.03.03 16:28

Edinburge – lietuvio kūrinys, žmones katapultuojantis į kosmosą

LRT.lt2020.03.03 16:28

Menininko Julijono Urbono futuristinis minties eksperimentas „Planeta iš žmonių“ pirmą kartą Škotijos publikai pristatytas Edinburgo šiuolaikinio meno galerijoje „Collective“, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Vasario pabaigoje atidaryta menininko paroda, tapusi neoficialia įžanga į gegužės pabaigoje prasidedančią 17-ąją Venecijos architektūros bienalę, kurioje J. Urbonas atstovaus Lietuvai, sėkmingai skinasi kelią tarptautinėje šiuolaikinio meno ir architektūros arenoje.

„Collective“ meno galerija įsikūrusi buvusioje observatorijoje, tad jos puoselėjamas dialogas su kosmoso mokslais yra ypač reikšmingas indėlis į tolesnę projekto „Planeta iš žmonių“ plėtrą“, – sako J. Urbonas. Paroda taip pat bus Edinburgo mokslo festivalio, vyksiančio balandžio 4–19 dienomis, dalis.

Su astrofizikais vystomos interaktyvios meno-mokslo studijos „Planeta iš žmonių“ ašis – specialiai suprojektuoti šeši trimačiai skeneriai, kurie perkelia lankytojų kūnus į 3D astrofizikos simuliaciją ekranuose ar projekcijose. Ten kūnai katapultuojasi į kosmosą – Lagranžo tašką, kuriame nėra gravitacijos, – ir jungiasi į savotišką gniutulą – planetą iš žmonių. Parodos lankytojai „Collective“ galerijoje Edinburge gali observatorijos kupole matyti, kaip nesvarumo būsenoje kūnai susilieja vieni su kitais ir formuoja naują dangaus kūną.

Prieš parodą Edinburge parodos „Planeta iš žmonių“ elementai buvo rodomi Mokslo galerijoje Dubline, Šanchajaus šiuolaikinio meno muziejuje, Ujazdowski šiuolaikinio meno centre Varšuvoje, „Vartų“ galerijoje Vilniuje.

Balandžio 11 d. parodos lankytojai galės dalyvauti šiuolaikinio šokio kūrybinėse dirbtuvėse, specialiai sukurtose atliepiant į J. Urbono parodos temą.