Naujienų srautas

Kultūra2020.02.28 10:15

Miegamųjų Kauno rajonų restoranai ir pirmasis naktinis klubas Sovietų Sąjungoje

Laida „Stop juosta“ tęsia dingusio Kauno paieškas. Kartu su ekspertais laidos komanda keliauja į miegamuosius Kauno rajonus, kur sovietiniais laikais išaugo tipinių daugiabučių namų kvartalai. Naujuose miesto rajonuose buvo statomi restoranams ir kavinėms skirti sovietinio modernizmo stiliaus pastatai.

Pastatuose įsikūrė tokie kauniečių ir miesto svečių pamėgti restoranai kaip „Trys mergelės“, „Pasimatymas“, „Kaukas“ ir „Žalias kalnas“. Apie tai ir daugiau – LRT PLIUS laidoje „Stop juosta“.

Iš neobarokinės pilaitės į restoraną virtęs „Kaukas“

Restoranas „Kaukas“ pastatytas 1982-aisiais. Kadaise čia, virš miesto, stovėjo neobarokinė tarpukario architekto Felikso Vizbaro pilaitė. Joje dažnai lankėsi Vaižgantas, kuriam mirus 1933-aisiais, F. Vizbaras šalia savo vilos pastatė dviejų aukštų bendrabutį nepasiturintiems studentams, skirtą Vaižganto atminimui.

Apie Vytauto Krasausko sukurtą „Kauko“ interjerą buvo kalbama kaip apie vieną patraukliausių Kaune. Čia „Mostfilmo“ kino studija filmavo „Endhauzo paslaptį“ pagal Agatos Kristi detektyvinę istoriją. Po nepriklausomybės atkūrimo restoranas dar kurį laiką veikė, paskui buvo privatizuotas.

Greitai pastatas buvo apleistas, o 2015-aisiais metais nugriautas. Dalis architektūros urbanistikos ekspertų norėjo Kauno tarpukario architektūros simbolį – Vizbaro pilaitę atstatyti. „Dabar čia numatyta statyti du individualius gyvenamuosius namus, skirtus dviem privačioms šeimoms. Ir, nepaisant miesto, visuomenės poreikių, vis dėlto čia atsiras uždaras sklypas“, – pasakoja architektūros istorikė Jolita Kančienė.

Restoranuose vakarais buvo rengiamos muzikinės programos, kuriose dalyvaudavo tuo metu populiarios vokalinės-instrumentinės grupės. Prie laidos „Stop juosta“ maršruto jungsis muzikantai Alius Varnagiris, Aida Zabotkaitė ir dainų autorius Robertas Jasinskas. Įdomu tai, kad populiarus to meto estrados atlikimo stilius vadinosi „bigbytas“. Jis buvo panašus į lengvą roką.

Restoranas „Trys mergelės“ ir pirmasis naktinis klubas Sovietų Sąjungoje

„Ką tu Kaune matei, jeigu „Trijose mergelėse“ nebuvai?“, – tokio klausimo buvo galima sulaukti legendinio restorano „Trys mergelės“ laikais. Laidos „Stop juosta“ komanda keliaus į 6-ojo forto rajoną. Restoranas „Trys mergelės“ buvo pastatytas 1967–1968 metais. Projekto autoriai – architektų pora Alfredas ir Viktorija Jakučiūnai. Pastatas iki šiol laikomas vienu stilingiausiu sovietinio modernizmo objektu Kaune.

„Ta kavinė buvo labai populiari. Ten buvo nuolatinis anšlagas. Nors Kaunas buvo miesčioniškas miestas, manau, kad gyventojams trūko pramogų, atrakcijų, o šis restoranas galėjo jas suteikti“, – pasakoja restorano architektė Viktorija Jakučiūnienė.

Kalbama, kad „Trys mergelės“ buvo vos ne pirmasis Sovietų Sąjungoje naktinis klubas. Šou programa jame prasidėdavo pirmą valandą nakties, o gyva šokių muzika grodavo nuo dešimtos vakaro. Čia dainavo Janina Miščiukaitė, Roma Mačiulytė, Laima Žemaitytė ir Liutaruras Čeprackas. Už įėjimą reikėjo papildomai mokėti 2 rublius, įleisdavo tik su vakarine apranga. Restoranas bankrutavo 2003 metais. Per dešimtmetį pastatas ne kartą, manoma, buvo padegtas, vėliau parduotas aukcione ir iki šiol stovi apleistas.

Legendiniai Kauno restoranai „Pasimatymas“ ir „Žalias kalnas“ bei išskirtinė muzikos programa

Ne visi sovietinės statybos restoranai pasižymėjo aukšta architektūros kokybe. Miegamajame rajone buvo pastatytas prekybos centras, kuriame įrengta kavinė-restoranas „Pasimatymas“. Prie jo 1974-aisiais buvo pastatyta skulptoriaus Roberto Antinio „Šventė”.

Kadaise ir Žaliakalnyje stovėjo garsiausias rajone restoranas „Žalias kalnas“, kurį 1969-aisiais metais suprojektavo architektas Ramūnas Kamaitis. Restorano interjero autorius – Vytautas Krasauskas, sukūręs ir restorano „Kaukas“ interjerą. Čia taip pat buvo vakarinės šou programos, pritraukiančios daugybę lankytojų. Čia šoko Jūratė ir Česlovas Norvaišos, Algirdas Stravinskas, dainavo Birutė Petrikytė, čia savo karjerą pradėjo ir Rytis Cicinas.

„Iki vienuoliktos valandos vakaro restoranuose vykdavo vadinamieji „taimai“. Pirmojo „taimo“ metu buvo grojama lengva, tyli muzika. Antrasis „taimas“ buvo toks, kuomet kažkas gali ir pašokti, nes vienas kitas lankytojas jau išgėręs, jau smagiau darosi, tai ir pašokti galima. Paskui apie vienuoliktą arba pusę dvyliktos vakaro prasideda pagrindinė muzikinė programa, kuri trukdavo valandą. Joje pasirodydavo dainininkai, šokėjai, kordebaletas, programą specialiai kurdavo režisierius“, – prisiminimais dalinasi dainininkė Aida Zabotkaitė.

Vėliau pamatėme, kad atsidarė restoranas „Pasimatymas“, tai visi, atgroję „Orbitoje“, keliaudavome toliau koncertuoti į „Pasimatymą“. Ten, aišku, programa kiek kitokia, bet atlikėjai – visada tie patys. Na ir lakstėme visi po restoranus, kiek tik galėjome“, – kalbėjo A. Zabotkaitė.

Po nepriklausomybės atkūrimo restoranas „Žalias kalnas“ bankrutavo ir tapo apleistas. Rekonstruotas pastatas tapo prekybos centru su stikliniu fasadu.

Plačiau – reportaže:

Stop juosta. Maršrutas nr. 106 – Kaunas: „Pasimatymas“ su „Trimis mergelėmis“, „Kauku“ ir pirmuoju sovietiniu naktiniu klubu
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi