Naujienų srautas

Kultūra2015.09.23 21:02

„Karlsonas“ – spektaklis apie vaiką, kuris pavargo nuo realybės

Savaitgalį Valstybinis Jaunimo teatras kviečia į premjerą vaikams, spektaklį pagal švedų rašytojos Astridos Lindgren apysaką „Karlsonas, kuris gyvena ant stogo“.  

Šiemet sukanka 60 metų nuo tada, kai pasirodė pirmasis Astridos Lindgren „Karlsonas, kuris gyvena ant stogo“ leidimas.

Vos pasirodęs Karlsono personažas apskriejo ir kone visų pasaulio šalių teatrų scenas. Greta Pepės Ilgakojinės jis išlieka vienu populiariausių vaikų herojumi.

Jau kelios skaitytojų kartos žavisi nepaprasta istorija apie paprastą miesto berniuką, draugiškai visų vadinamą Mažyliu, ir jo ypatingą draugą Karlsoną, kuris ne tik gyvena ant stogo, bet gali skraidyti ir vienu sykiu suvalgyti septynis tortus.

Karlsonas išmoningai sugeba išspręsti absoliučiai visas problemas, su kuriomis susiduria septynerių metų vaikas. O jų mažamečio gyvenime apstu: nedraugiški kaimynų vaikai, žaidimams laiko neturintys tėvai ir, žinoma, tikro draugo trūkumas.

Mažylio pažintis su Karlsonu, jų besąlygiška draugystė ir patirti nuotykiai – tai kūrybingo ir smalsaus vaiko pasaulis, nuo pirmų puslapių įtraukiantis kiekvieną skaitytoją. Paklausta, ar Karlsonas nėra tik vienišo vaiko fantazijos padarinys, A. Lindgren atsako: „Nesąmonė! Jis iš tikrųjų gyvena savo mažame namelyje ant stogo. Pati jį mačiau.“

Pasak spektaklio kūrėjų, tema aktuali, spektaklyje bus kalbama apie vaiką, kuris pavargo nuo realybės – čia jį kontroliuoja tėvai, ramybės neduoda kiemo mušeikos, jis nuolatos jaučiasi vienišas.

„Spektaklis yra apie dėmesį vienas kitam, jis skirtas šeimai. Norisi, kad ateitų tėvai su vaikais. Tai ne tas spektaklis, kur klasės lanko. Reikia, kad pažiūrėjus spektaklį atkreiptume dėmesį į namuose esantį vaiką, neužsidarytume prie kompiuterių, daugiau šnekėtumėme, kas jo viduj, būtume su juo, kalbėtumėm, žaistumėm“, – pasakoja spektaklio režisierius Evaldas Jaras.

Pagrindinius personažus – Karlsoną ir Mažylį vaidina aktoriai Andrius Bialobžeskis ir Sergejus Ivanovas.

„Iš esmės tai labai sociali medžiaga, ji buvo parašyta tada, kai švedai gyveno tą laiką, kokį mes gyvenam dabar, mano vaikystėj tokio dalyko kaip auklė nebuvo, o dabar jauni kai kalba: „gal žinot kokią gerą auklę“. Ganėtinai socialu, atskirties personažas, jis dar mato žvaigždes, jis dar gyvena ant stogo, niekur jis negyvena, bet jis ten užlipa“, – apie spektaklį sako aktorius Andrius Bialobžeskis.

Spektaklyje taip pat vaidina Neringa Varnelytė, Aldona Bendoriūtė, Giedrė Giedraitytė, Giedrius Arbačiauskas, Ignas Ciplijauskas, Nerijus Gadliauskas ir Simonas Storpirštis.

Spektaklio premjera Jaunimo teatre šį savaitgalį.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi