Kultūra

2020.02.24 10:26

Vilniaus knygų mugėje išsipildė paskutinis Jono Meko noras

Audrius Meška, LRT.lt2020.02.24 10:26

Likus kelioms savaitėms iki mirties Jonui Mekui buvo pažadėta išpildyti paskutinį jo norą – įgarsinti jo poezijos knygą „Semeniškių idilės“. Pažadas įvykdytas paskutinę Vilniaus knygų mugės dieną. Biržų rajono savivaldybės Jurgio Bielinio viešoji biblioteka pristatė J. Meko audioknygą.

Kelerius pastaruosius metus trukusi J. Bielinio viešosios bibliotekos ir J. Meko draugystė neatsitiktinė. Pats kūrėjas buvo kilęs iš Biržų rajone buvusio Semeniškių kaimo. Minint kino kūrėjo 95-ąjį jubiliejų kaimo vietoje buvo atidengtas akmuo su nukaldinta J. Meko skrybėle.

Specialiai jubiliejiniam renginiui sukurtas ir filmukas. Jame vieną idilių skaitė biržietis bardas Leonidas Čiudaras. Įrašas buvo nusiųstas pačiam J. Mekui.

„2019 metų sausio 3-iąją iš jo gavau paskutinį elektroninį laišką, kuriame jis manęs klausė: „Indra, o kas skaitė tame filmuke mano idilę? Tai žmogus, kuris labiausiai pagavo kaimo nuojautą, ir aš norėčiau, kad jis įskaitytų visas mano idiles.“ Po dvidešimt dienų sužinojome, kad J. Mekas mirė. Šio paskutinio noro negalėjome neišpildyti“, – audioknygos atsiradimo istoriją pasakojo bibliotekos atstovė Indra Drevinskaitė.

Renginio dalyviai turėjo progą išgirsti Leonido Čiudaro skaitomas „Semeniškių idiles“, akompanuojamas muzika.

Pats bardas su J. Meko idilėmis susipažino per jau minėtą kūrėjo jubiliejų. „Renginio metu skaičiau laiškus. Tai buvo gal pirmas kartas, kai jis leido viešai skaityti motinai rašytus laiškus. Atrinkome keletą jų. Jie irgi kaip idilės – pilni meilės, nostalgijos. Taip pat paskaičiau ir 24-ąją idilę „Sniegas ir vienų Kalėdų prisiminimas“. Tada skaičiau ir tame filmuke įgarsinau“, – prisiminė biržietis.

Audioknygos įrašinėjimo procesas nebuvo greitas ir labai lengvas, tačiau įdomus. „Mums, biržiečiams, kyla problemų kirčiuojant. Turėjome atsižvelgti, kada J. Mekas rašė, kaip jis galėjo kirčiuoti, laikėsi kirčiavimo principų ar ne. Būdavo, įrašai, klausai, duodi paklausyti kitiems. Vienai idilei skyrėme kelias dienas. Procesas užtruko. Vienu metu teko susitelkti į vieną idilę, jos pagrindinę temą“, – pasakojo L. Čiudaras.

„Semeniškių idilės“ – J. Meko poetiniai kūriniai apie gimtąjį kaimą. Pirmą kartą jos išleistos 1948 metais.