Naujienų srautas

Kultūra2020.02.22 17:30

Po Rimanto Kmitos „Pietinia kronikas“ sėkmės – naujas hitas: Sigito Parulskio pjesė

Mindaugas Klusas, LRT.lt 2020.02.22 17:30

Su „sava rajuona chebra“ į Vilniaus knygų mugę atvarė rašytojas, literatūrologas ir neįvykęs regbininkas Rimantas Kmita. Šįkart popromanu „Pietinia kronikas“ buvo paglamonėtas LRT RADIJO teatras, ta milžiniška vardų, balsų ir garsų biblioteka. Mugėje paaiškėjo, kad tokio žanro mėgėjų laukia dar viena intriga.

Praėjusiais metais R. Kmitos popromanas virto LRT RADIJO teatro vaidinimu, serialu. Režisierius Juozas Javaitis ir Sonata Jadevičiene su būreliu aktorių sukūrė net aštuonias jo dalis, kurių bendra trukmė – 4 valandos.

Šiemet LRT siūlo ne tik skaityti, bet knygų malonumą patirti ir ausimis – klausantis įrašų, radijo dokumentikos, tinklalaidžių. Jų LRT archyve yra per 50 tūkst. vienetų. Be to, taip šiais laikais patogiau, klausytis atliekant kokį įprastą buities darbą galima daugiau sužinoti apie pasaulį.

Bet apie „glamones balsu“... Rašytojui R. Kmitai šis žodžių junginys joks oksimoronas. Balsas, pasak jo, labai svarbu, kai nori, kad nuo tavęs nepabėgtų. Arba kai nori, kad pabėgtų. Jo romanas patyrė nemažai transformacijų – virto miuziklu, „diskonu“, ekskursija po Šiaulių Pietinį rajoną.

Radijo vaidinimas, anot jo, gali tai, ko nepadarysi skaitydamas knygą. „Aktoriai sukuria vaidmenis, režisieriai sukuria garsus ir skaitytojo vaizduotė žadinama jais“, – reiškė įsitikinimą R. Kmita.

Regis, „Pietinia kronika“ patirs dar vieną transformaciją. „Stebuklo“ režisierė Eglė Vertelytė pagal romaną jau rašo kino scenarijų.

Romanas, kaip ir visi kirti, kupinas pirmų kartų. Tuos pirmuosius kartus su merginomis salės 5.1 scenoje ir suvaidino aktoriai R. Petrauskas, Urtė Povilauskaitė ir Vaidilė Juozaitytė.

J. Javaitis teigė, kad šnekta, kuria R. Kmita parašė savo kūrinį, buvo lemiamas veiksnys renkantis pagrindinį vaidmenį įgarsinusį aktorių. Toli ir ilgai ieškoti nereikėjo – šiai užduočiai puikiai jo buvęs studentas Rokas Petrauskas, kilęs nuo Radviliškio.

„Neapsirikau. Nes darbas nebuvo įprastas teatro aktoriui, nes Rimantas parašė daug monologų. Kaip išlaikyti klausytojų dėmesį. Tačiau Rokas labai dirbo ir sukūrė sėkmingą vaidmenį“, – teigė J. Javaitis.

Visi kiti romano personažai – jaunimas. Jiems aktorių režisierius nusižiūrėjo Gyčio Ivanausko ir Nelės Savičenko vaidybos kurse. Vaidilė Juozaitytė šiaulietė, Urtė Povilauskaitė kilusi iš Panevėžio. Tačiau „jaunimui“ įkūnyti pakako, kad tiesiog kalbėtų gatvės kalba. Nenorminę pasakymus, necenzūrinius žodžius spektaklio kūrėjai keitė eufemizmais, visaip trumpino.

Anot J. Javaičio radijo teatre galima atgaivinti bet kokią knygą. Dabar su garso režisiere Sonata Jadevičiene jie ėmėsi niekur nepublikuotos, specialiai radijui rašytos Sigito Parulskio pjesės „Labai triukšminga vieta gyventi“.

Valandos trukmės vaidinimą įgarsins 4 aktoriai. „Ten veikia keturi banditai. Pjesė beveik apie nieką, tokia a la Tarantino. Veikalas labai smagus, nes su kiekvienu epizodu vis kinta ir iki paskutinės scenos negali suprasti, kuo visa tai baigsis“, – intrigavo režisierius.


LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi