Kultūra

2015.09.22 20:13

Žydų genocido dienos išvakarėse – Holokausto aukų minėjimas

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.22 20:13

Antradienį, Lietuvos žydų genocido atminimo dienos išvakarėse, Holokausto aukų atminimas bus pagerbtas Panerių memoriale, o prezidentūroje buvo apdovanoti žydų gelbėtojai.  

Prezidentė Dalia Grybauskaitė Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi apdovanojo 47 asmenis, kurie, nepaisydami mirtino pavojaus sau ir šeimai, Antrojo pasaulinio karo metais gelbėjo žydus nuo nacių genocido.

„Didžiuojamės drąsuoliais, sugebėjusiais paminti egoizmą, nepaisyti savisaugos instinkto ir padaryti, kaip atrodė, neįmanomus dalykus. Dabar galime pasakyti, kad tai buvo neįkainojama“, – sakė šalies vadovė.

Pasak Prezidentės, padėti nacių persekiojamiems žmonėms buvo nepaprastai kilni, žydus per Antrąjį pasaulinį karą gelbėjusių lietuvių misija. Ji buvo vienas tauriausių ženklų, parodžiusių draugystę tarp daugybę metų gražiai sugyvenusių lietuvių ir žydų.

Antradienį rengiama ir akcija „Vardai“. Vilniuje ši iniciatyva organizuojama jau penktą kartą, tik pirmąsyk Vilniaus geto kalinių sąrašai bus skaitomi dviejose vietose – Vilniaus geto bibliotekos kieme ir kino centre „Skalvija“.

Savo miestuose nužudytų žydų vardus skaitys ir Jonavos, Molėtų, Švėkšnos bei Jurbarko gyventojai. Holokausto aukos praėjusį pirmadienį buvo pagerbtos Kauno devintajame forte. Ten per masines Kauno geto gyventojų žudynes buvo sušaudyta apie 10 tūkstančių žydų, beveik pusė jų – vaikai.

Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena įprastai minima rugsėjo 23-iąją, kai 1943-aisiais buvo likviduotas kalinių skaičiumi didžiausias Vilniaus getas.

Šiemet minėjimo renginiai vyksta viena diena anksčiau, nes rugsėjo 23-ioji sutampa su Jom Kipuru, viena svarbiausių žydų religinių švenčių, vadinamąja atpirkimo diena, kai laikas skiriamas apmąstymams ir atgailai.

Istorikų teigimu, per Holokaustą Lietuvoje žuvusių žydų procentas – vienas didžiausių Europoje. Per trejus metus trukusią nacistinę okupaciją Lietuva neteko per 90 procentų žydų – maždaug 220 tūkstančių žmonių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.