Kultūra

2015.09.22 01:07

M. K. Čiurlionio konkursas – finišo tiesiojoje

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.22 01:07

Antradienį bus paskelbti svarbiausio Lietuvoje Mikalojaus Konstantino Čiurlionio pianistų ir vargonininkų konkurso laureatai. Pirmadienio vakaras – paskutinė į finalą patekusių muzikantų perklausa. Iš daugiau nei 70 dalyvių bus išrinkti šeši geriausieji.

Vos po vieną valandą repeticijoms šventojo Kazimiero bažnyčioje gavę konkurso finalininkai skaičiavo jiems priklausančias minutes. Mona Roždestvenskytė, augusi Maskvoje, dabar Vokietijoje studijuojanti vargonininko specialybę, yra viena jauniausių konkurso dalyvių. Patekusi į finalą 20-metė sako, kad konkursui ruošėsi nuo praėjusių metų.

„Konkurse sėdi ir žiuri tie, kurie žino kiekvieną natą ir žiūri ne tik į tai, ką aš jausmais parodau, ir todėl, aišku, jaudulys yra. Pirmame ture ir rankos, ir kojos drebėjo, bet mes įsistveriam ir rankom, ir kojom ir tada jau geriau susivaldom“,– pasakojo vargonininkė.

Prieš pusšimtį metų pradėtas rengti M. K. Čiurlionio pianistų ir vargonininkų konkursas šiemet sulaukė rekordinio dalyvių skaičiaus. Į Vilnių atvyko muzikantų iš Europos, Kinijos, Japonijos, Pietų Korėjos ir net Bolivijos. Praėjusį konkursą geriausiu pianistu buvo išrinktas rusas Jevgenijus Starodubcevas. Jis labai ryškiai išsiskyrė jau nuo konkurso pradžios. Šiemet, pasak konkursą stebėjusių muzikantų, tokio ryškaus lyderio nėra.

„Labai daug profesionalių pasirodymų, netgi nesugebėčiau įvardinti klausant pirmą turą, kad kažkas yra visiškai neprofesionalus. Tokių nebuvo. Kitas dalykas yra asmenybė“,– sakė pianistė prof. Aleksandra Žvirblytė.

Paskutinį finalo vakarą pianistai grojo Nacionalinės filharmonijos salėje. Pirmą kartą konkursą buvo galima stebėti tiesiogiai internetu ir, pasak organizatorių, žiūrovų buvo kelis kartus daugiau, nei sutilptų salėse, kuriose vyko perklausos.

„Šių metų viena naujienų yra ta, kad ir publika gali rinkti savo favoritus, puslapyje ciurlionis.link yra nuoroda į balsavimą, ir pirmadienį, iki 22 val. dar kviečiame visus pareikšti savo nuomonę dėl geriausio vargonininko ir geriausio pianisto“,– pasakojo konkurso organizacinio komiteto narys Vygintas Gasparavičius.

Geriausiai konkurse pasirodę muzikantai bus apdovanojami rytoj, Nacionalinės filharmonijos salėje. Pirmųjų vietų laimėtojams atiteks 10 tūkst. eurų prizas ir koncertai Lietuvos bei Latvijos koncertų salėse. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.