Naujienų srautas

Kultūra2020.02.21 17:58

Metų knygų apdovanojimuose paskelbti laureatai

LRT.lt 2020.02.21 17:58

Jau tradicine tapusi akcija „Metų knygos rinkimai“ finišavo. Vasario 21 dieną Vilniaus knygų mugėje paskelbti ir apdovanoti skaitytojų palankiausiai įvertintų knygų suaugusiesiems ir vaikams autoriai.

Metų knygas vaikų, paauglių, suaugusiųjų prozos ir poezijos kategorijose praėjusį rudenį pasiūlė ekspertai. Į penketukus atrinktos šiuolaikinių lietuvių autorių knygos išleistos nuo 2018 m. rugsėjo 1 iki 2019 m. rugpjūčio 31 dienos.

Nuo 2005 metų Skaitymo ir kultūrinio raštingumo asociacijos su dr. Rūta Kačkute priešakyje inicijuotą akciją rengia Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kartu su Kultūros ministerija ir Lietuvos nacionaliniu radiju ir televizija.

Proza suaugusiesiems

Marijus Gailius, „Oro“, leidykla Odilė
Virginija Kulvinskaitė, „Kai aš buvau malalietka“, leidykla Kitos knygos
Daina Opolskaitė, „Dienų piramidės“, leidykla Tyto alba
Jurga Tumasonytė, „Undinės“, LRS leidykla
Vidas Morkūnas, „Pakeleivingų stotys“, leidykla Odilė

Metų prozos knygos autorius Marijus Gailius nieko gero nežada žmonijai. Tačiau tai tik fantastika, vaizduotės potvyniai. Vis dėlto, jo manymu, žmonija nejuokais atsidūrusi ant katastrofos slenksčio. Gal todėl ir knygą rašė jau nemąstydamas apie skaitytojus. „Tai – idėjų knyga“, – sakė laureatas.

Poezija

Alvydas Šlepikas, „Mano tėvas žūsta“, LRS leidykl
Jurgita Jasponytė, „Vartai Auštrieji“, LRS leidykla
Vaiva Grainytė, „Gorilos archyvai“, LRS leidykla
Vytautas Kaziela, „Alyvmedžiai“, leidykla Kauko laiptai
Giedrė Kazlauskaitė, „Gintaro kambarys“, LRS leidykla

11 poezijos knygų parašęs uteniškis Vytautas Kaziela – jau ne 35-erių, tačiau gyvenimas taip susiklostė, kad poezijai galėjo atsidėti vėliau nei kiti jo kartos poetai. Miestas kūrėjo nesuvalgė, nes iš jo, miesto, laiku pabėgo.

Knygos vaikams

Dovilė Zavedskaitė, iliustr. Jurga Šarmavičiūtė, „Lietus ir skafandras“, Labdaros ir paramos fondas Švieskime vaikus
Ignė Zarambaitė, iliustr. Vanda Padimanskaitė, „Stebuklingi senelio batai“, Labdaros ir paramos fondas Švieskime vaikus
Paulius Norvila, iliustr. Jurga Šulskytė, „Strykt pastrykt“, Labdaros ir paramos fondas Švieskime vaikus
Tomas Dirgėla, iliustr. Dalia Karpavičiūtė, „Benas – sapnų siuvėjas“, leidykla Tyto alba
Vytautas V. Landsbergis, iliustr. Dalia Karpavičiūtė, „Pūkis karalius“, leidykla Dominicus Lituanus

Laureatė Ignė Zarambaitė teigė, kad pasaka jai dažniausiai randasi netikėtai – ir iš pačių vaikų, ir iš kokio atrasto daikto. Ar ryšis rašyti suaugusiesiems? – niekada nesako „niekada“.

Knygos paaugliams

Ilona Ežerinytė, „Skiriama Rivai“, leidykla Dominicus Lituanus
Kotryna Zylė, „Sukeistas“, leidykla Aukso žuvys
Audronė Meškauskaitė, Aurina Venislovaitė, iliustr. Inga Dagilė, „Istorijos skanėstai“, leidykla Žalias kalnas
Vytautas V. Landsbergis, „Žalčių karalienė“, leidykla Dominicus Lituanus

Metų knygos paaugliams kategorijoje didžiausia sėkmė lydėjo Iloną Ežerinytę. Gyvenime dažniau jai teko bendrauti su padoriais paaugliais, džiaugiasi, kad jų Lietuvoje dauguma.

Penkioliktą kartą rengiami knygų rinkimai skatina Lietuvos gyventojus domėtis šiuolaikine lietuvių literatūra ir atkreipti dėmesį į įdomiausius, ryškiausius metų kūrinius, susipažinti su autoriais ir siekia populiarinti skaitymą kaip prasmingą, įvairiapusiškai praturtinančią ir patrauklią veiklą.

Vaikų ir paauglių knygas šiemet atrinko komisijos pirmininkas vaikų literatūros ekspertas doc. dr. Kęstutis Urba, Eglė Baliutavičiūtė (Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros departamento Tyrimų ir sklaidos skyriaus vyriausioji tyrėja), dr. Aurelija Gritėnienė (Lietuvių kalbos instituto Bendrinės kalbos tyrimų centro vyresnioji specialistė), Rita Karpavičienė (Panevėžio rajono Raguvos gimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja), Danguolė Šakavičiūtė (literatūros kritikė).

Suaugusiųjų ir poezijos knygų ekspertų komisiją šiemet sudarė komisijos pirmininkė literatūros kritikė dr. Neringa Butnoriūtė, dr. Donata Mitaitė (Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Šiuolaikinės literatūros skyriaus vadovė), Ernestas Parulskis (menotyrininkas), Neringa Mikalauskienė (rašytoja, vertėja, literatūros kritikė), dr. Manfredas Žvirgždas (Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Tekstologijos skyriaus darbuotojas).

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi