Kultūra

2020.02.21 16:10

Paskelbti geriausių 2019-ųjų vaikų ir paauglių knygų apdovanojimų nominantai

BNS2020.02.21 16:10

Vasario 21 dieną paskelbti Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus teikiamų premijų nominantai. Pirmą kartą pretendentai paviešinti per Vilniaus knygų mugę.

IBBY Lietuvos skyrius kasmet teikia apdovanojimus už geriausias praėjusiais kalendoriniais metais išleistas knygas vaikams ir paaugliams. Premijomis siekiama skatinti meniškai vertingos lietuvių grožinės vaikų literatūros leidybą, kokybiškus vertimus, iliustracijas, pažintinę literatūrą bei vaikų literatūros tyrimus, sklaidą ir skaitymo skatinimo iniciatyvas.

Taip pat norima padėti pedagogams, bibliotekininkams bei tėvams orientuotis leidybos procesuose, atrasti vertingas ir tinkamas knygas. Premijuojamos knygos turi būti naujos, meniškai ir pedagogiškai vertingos, praturtinančios lietuvių vaikų literatūrą.

Premijų laureatus renka IBBY Lietuvos skyriaus valdybos nutarimu sudarytos komisijos, į kurias atrenkami vaikų literatūros ir knygos meno tyrėjai, mokytojai, bibliotekininkai, iliustruotojai, kalbininkai, studentai ir kt. Laureatams teikiami diplomai, piniginiai prizai, dovanos.

Premijas kasmet gauna geriausi vaikų knygų rašytojai, iliustruotojai, vertėjai. Viena premija skiriama ir už vaikų literatūros tyrimus ar aktyviai vykdomas skaitymo skatinimo veiklas. Premijų laureatai paaiškės balandžio 4 dieną per iškilmingą ceremoniją Lietuvos nacionalinėje bibliotekoje.

Skelbiami geriausių 2019 metų vaikų ir paauglių knygų apdovanojimų nominantai:

Prano Mašioto premija už geriausią metų knygą vaikams ir paaugliams

Selemonas Paltanavičius už knygą vaikams „Sniego žmogelių žiema“ (iliustravo Vilija Kvieskaitė. Leidykla „Alma littera“)
Dovilė Zavedskaitė už knygą vaikams „Lietus ir skafandras“ (iliustravo Jurga Šarmavičiūtė. Išleido Labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“)
Kotryna Zylė už knygą paaugliams „Sukeistas“ (leidykla „Aukso žuvys“)

Premija už geriausią paveikslėlių knygą vaikams

Ieva Babilaitė už betekstę knygą „(Ne)vienas“ (leidykla „Tikra knyga“)
Benas Bėrantas ir Tania Rex už paveikslėlių knygą „Ponas Kampas“ (leidykla „Nieko rimto“)
Tomas Dirgėla ir Inga Dagilė už paveikslėlių knygą „Mano tėtis rašo knygą“ (leidykla „Tyto alba“)

Domicelės Tarabildienės premija už gražiausią metų knygą

Inga Dagilė už Tomo Dirgėlos knygos „Mano tėtis rašo knygą“ (leidykla „Tyto alba“) iliustracijas
Monika Vaicenavičienė už knygos „Kas yra upė?“ (leidykla „Tikra knyga“) iliustracijas
Lina Itagaki už Nelės Kostinienės ir Živilės Mikailienės knygos „Vilniaus rūmai ir jų šeimininkai“ (leidykla „Tikra knyga“) iliustracijas

Eugenijos Stravinskienės premija už reikšmingiausią ir meniškiausią metų vertimą vaikams

Irena Aleksaitė už Małgorzatos Strękowskos-Zarembos knygos „Užburtas namas“ vertimą iš lenkų kalbos (leidykla „Debesų ganyklos“)
Alvyda Gaivenienė už Maja Lunde knygos „Sniego sesė“ vertimą iš norvegų kalbos (leidykla „Tyto alba“).
Mantas Karvelis už Martin Widmark knygos „Atgijęs namas“ vertimą iš švedų kalbos vertė (leidykla „Nieko rimto“)

Adomo Druktenio premija už reikšmingiausią ir meniškiausią metų vertimą paaugliams

Urtė Liepuoniūtė už Siiri Enoranta knygos „Graudaragio užkalbėjimas“ vertimą iš suomių kalbos (leidykla „Tyto alba“)
Erika Sabaliauskaitė už Clémentine Beauvais knygos „Kiaulystės dėsnis kiaulėms negalioja“ vertimą iš prancūzų kalbos (leidykla „Debesų ganyklos“)
Viktorija Uzėlaitė už Frances Hardinge knygos „Veidas kaip stiklas“ vertimą iš anglų kalbos (leidykla „Nieko rimto“)

Premija už geriausią pažintinę metų knygą

Nelė Kostinienė, Živilė Mikailienė, Lina Itagaki už knygą „Vilniaus rūmai ir jų šeimininkai“ (leidykla „Tikra knyga“)
Selemonas Paltanavičius už knygą vaikams „Gandriuko metai“ (iliustravo Reda Tomingas. Leidykla „Alma littera“)
Monika Vaicenavičienė už knygą vaikams „Kas yra upė?“ (leidykla „Tikra knyga“)

Aldonos Liobytės premija už reikšmingiausią metų debiutą

Dainius Gintalas už eilėraščių knygą „Duokit kelią Begemotui!!!“ (iliustravo Ula Šimulynaitė. Leidykla „Žalias kalnas“)
Vytautas Varanius už knygą paaugliams „Šiltnamis“ (leidykla „Alma littera“)
Dovilė Zavedskaitė už knygą vaikams „Lietus ir skafandras“ (iliustravo Jurga Šarmavičiūtė. Išleido Labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“)

Vinco Aurylos premija už metų vaikų literatūros tyrinėjimus, sklaidą ar skaitymo skatinimo veiklą

Sigutė Chlebinskaitė už aukštos kokybės tęstinę ir plačių užmojų iniciatyvą – kūrybinę studiją „Knygų šalis, aktualinančią knygos meną ir jos kūrėjus, knygos kultūrinę bei estetinę vertę tarp jaunųjų skaitytojų

Neringa Dangvydė Macatė už nuopelnus vaikų literatūros ir skaitymo skatinimo srityje, literatūros lauko reflektavimą viešojoje erdvėje

Šiaulių apskrities Povilo Višinskio biblioteka už projektų „Didysis knygų pristatymo konkursas“ ir „Sensorinis skaitymas“ inicijavimą, sėkmingą vykdymą ir sklaidą

IBBY Lietuvos skyrius pirmąją premiją už geriausią metų knygą vaikams ir paaugliams įsteigė 1992 metais. Dabar premija pavadinta lietuvių vaikų literatūros tėvo Prano Mašioto vardu. Nuo pat premijos įsteigimo jos mecenatas – Šarūnas Marčiulionis. Vėliau premijų atsirado ir daugiau.

Jau trečią kartą Vilniaus knygų mugėje atskirą stendą turintis IBBY Lietuvos skyrius kviečia apsilankyti jame ir paganyti akis, nes šiais metais tai turėtų būti ir itin malonus reginys akiai – stendo dizainą kūrė žymi dailininkė ir paveikslėlių knygų kūrėja Aušra Kiudulaitė.

Šiais metais stendo idėja ir Vilniaus knygų mugės lankytojams siunčiama žinutė – kvietimas švęsti Tarptautinę vaikų knygos dieną, kuri visame pasaulyje minima balandžio 2-ą. Ta proga lankytojų lauks dovanos, konkursai ir prizai. Stende vyks prasmingi pokalbiai ir bus teikiamos tiesioginės specialistų rekomendacijos, kaip nepamesti galvos ir išsirinkti tinkamas knygas tarp galybės siūlomų.