Kultūra

2020.02.19 23:38

Erika Vizbaraitė pristato šokio spektaklį „Apnea“ – kas vyksta su mumis, kai nekvėpuojame?

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.02.19 23:38

Ketvirtadienį „Menų spaustuvėje“ šokio spektaklio „Apnea“ premjera. Choreografės ir šokėjos Erikos Vizbaraitės darbas, kuriam sukurti ji tyrinėjo apnėją – kvėpavimo sulaikymą ir kūno reakcijas. Pati su kūrybine grupe išbandžiusi praktiškai kvėpavimo sulaikymą, sako, kad tai lyg kelias į save, leidi sau mąstyti lėčiau ir žvelgti giliau.

E. Vizbaraitė sako, kad spektaklis „Apnea“, tai tarsi jos pirmųjų šokio miniatiūrų tąsa. Tuose darbuose šokėjai judėjo lyg vandenyje, todėl kilo mintis pažiūrėti, kaip iš tikrųjų reaguoja kūnas, panardintas į vandenį. Pirmiausia išbandė viską savo kailiu. Tačiau panėrus sako Erika, choreografijos nelieka, vanduo ir slėgis tampa režisieriumi, todėl nuo judesio tyrimo ji perėjo prie būsenos tyrimo, kas vyksta su kūnu ir sąmone. Taip ji pradėjo tyrinėti apnėjos – kvėpavimo sulaikymo – fenomeną.

Panorama. Dėl atšilusio oro išaugo daržovių ir gėlių sėklų pardavimai – ūkininkai tikisi ankstyvo derliaus (su vertimu į gestų k.)

„Pati šiek tiek vandens bijojau, dar gylis, dar reikalai su slėgiu – ilgas procesas, mes nėrėme Klaipėdoje, ten tokia yra šachta 9 metrų, teko pasiruošti. Įsijungė ir laisvojo nardymo treneris Tadas JurgaItis, ten buvo padarytas pirmas rezultatas – šokio filmas po vandeniu“, – teigia choreografė.

Pasak Erikos, apnėjos būsena tarsi meditacija – paaštrėja pojūčiai, sulaikius kvapą, galvoje tampa šviesiau, nors akyse tamsu, protas rimsta, nors deguonies trūksta, o širdis vos plaka.

Spektaklyje choreografė tyrinėja keturias apnėjos formas: sausumos, vandens, miego ir mirties apnėjas. Spektakliui choreografė drauge su šokėjais – Sigita Juraškaite, Lina Puodžiukaite, Mykolu Jociu – ir kompozitoriumi Vladu Dieniniu rengėsi patys išbandydami savo kūno galimybes, užsiimdami laisvuoju nardymu.

„Sulaikius kvėpavimą man kilo mintis apie kvėpavimą, kaip mes kvėpuojam, kodėl tie užlaikymai vyksta sausumoje, kai pilna deguonies. Tyrėme ir vandens apnėją ir prisilietėme prie mirties apnėjos, kai paskutinį kartą užlaikome kvėpavimą, tai siejasi su priešgimstamąja apnėja, nes prieš gimstant būnam vandenyje, tiesiogiai nekvėpuojame“, – pasakoja E. Vizbaraitė.

Erika sako iš pradžių kvėpavimą galėjusi sulaikyti trisdešimt sekundžių, vėliau sąmoningo treniravimosi metu, kai pavyksta atpalaiduoti sąmonę, laikas pailgėja.

Spektaklio „Apnea“ premjera ketvirtadienį „Menų spaustuvėje“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.