Naujienų srautas

Kultūra2020.02.19 16:55

Vasario 20-ąją prasidėsiančioje Berlinalėje lyčių lygybė pasiekta tik iš dalies

BNS 2020.02.19 16:55

Vokietijos sostinėje šį ketvirtadienį prasidedančiame 70-ajame Berlyno kino festivalyje pagrindinis dėmesys bus skiriamas kūrėjų įvairovei, politikai ir niūrios nacistinės praeities šešėliams.

Vienoje iš trijų didžiausių Europos kino švenčių, stovinčių vienoje gretoje su Kanų ir Venecijos festivaliais, šiemet bus parodyta nemažai moterų režisierių ir politinio turinio filmų iš viso pasaulio, taip pat pripažintos nemalonios su praeitimi susijusios tiesos.

Po Holivude vykusių karštų diskusijų dėl baltaodžių ir vyrų kūrėjų dominavimo paskutiniuose nominacijų sąrašuose, naujieji Berlynalės vadovai žada per 11 dienų truksiantį renginį užtikrinti kino „įvairovę“.

„Mano tikslas – užtikrinti tokiems filmams platformą. Norime suteikti vietos įvairovei, – sakė vienas iš festivalio direktorių Carlo Chatrianas. – Nesakau, kad mes pristatome tobulus filmus, bet rodome filmus, pristatančius kino įvairovę“.

Pirmą kartą festivalis organizuojamas vadovaujant naujiems direktoriams C. Chatrianui ir Mariette Rissenbeek, pakeitusiems pernai atsistatydinusį ir 18 metų Berlinalei vadovavusį Dieterį Kosslicką.

Pernai D. Kosslickas pasirašė festivalio vadinamąjį „50/50“ pasižadėjimą siekti, kad ateityje Berlinalės programoje abiejų lyčių kūrėjų būtų po lygiai, būtų siekiama skaidrumo filmų atrankoje.

Neseniai vykusioje spaudos konferencijoje M. Rissenbeek atkreipė dėmesį, kad, pertvarkius festivalio struktūrą, daugumos festivalio sekcijų meno vadovės yra moterys.

Tačiau iš 18 juostų, besivaržančių dėl „Auksinio lokio“ apdovanojimų, yra tik šeši moterų režisuoti filmai – vienu mažiau nei 2019-aisiais.

Tarp konkursinėje programoje dalyvaujančių juostų yra Sally Potter filmas „The Roads Not Taken“ su ispanų kino žvaigžde Javieru Bardemu ir amerikietės Kelly Reichardt juosta „First Cow“.

Be to festivalio raudonuoju kilimu šiemet turėtų žengti visa virtinė moterų įžymybių.

Tarp jų bus britų aktorė „Oskaro“ laureatė Helen Mirren, atsiimsianti festivalio apdovanojimą už gyvenimo pasiekimus, o taip pat buvusi kandidatė į JAV prezidentus Hillary Clinton, apie kurią sukurtas penkių dalių dokumentinis filmas.

Nacizmo šešėliai

C. Chatrianas perspėjo nedėti Berlinalei politinio renginio „spaudo“, nors 70-ajame festivalyje politika bus viena pagrindinių temų.

Jubiliejinį renginį neseniai aptemdė neseniai pasirodžiusi informacija, kad pirmasis festivalio direktorius Alfredas Baueris buvo aukšto rango nacis.

Laikraščio „Die Zeit“ tyrimui atskleidus, kad A. Baueris užėmė aukštą postą nacių propagandos ministro Josepho Goebbelso galingoje Reicho kino valdyboje, buvo atšauktas prestižinis Alfredo Bauerio apdovanojimas.

Antradienį festivalio organizatoriai pranešė, kad paprašė Miuchene įsikūrusio Šiuolaikinės istorijos instituto išsiaiškinti, kokį vaidmenį A. Baueris atliko hitlerinio režimo metais.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi