Kultūra

2020.02.19 15:31

Į paskutinę kelionę išlydėtas poetas Navakas: atmintyje visada liks jaunas ir elegantiškas

LRT.lt2020.02.19 15:31

Vasario 19-ąją Kauno menininkų panteone – Petrašiūnų kapinėse – palaidotas poetas, prozininkas, eseistas, literatūros kritikas ir vertėjas Kęstutis Navakas. 

Neprilygstamo poeto kapą apjuosusių lydinčiųjų būryje – artimieji, kolegos ir bičiuliai: Gintaras Patackas, Giedra Radvilavičiūtė, Aldona Ruseckaitė, aktorius Petras Venslovas, rašytojas Petras Venclovas, Gediminas Jankus, Daiva Čepauskaitė, Audronė Kaušpėdienė, Erika Drungytė, Miglė Kosinskaitė, Dalia Teišerskytė, Birutė Jonuškaitė, Giedrė Kadžiulytė, Birutė Letukaitė, Indrė Valantinaitė.

Ištarti paskutinį „sudie“ po Petrašiūnų pušimis atėjo Tautvyda Marcinkevičiūtė, Edmundas Janušaitis, Kornelijus Platelis, Arūnas Kulikauskas, Eugenijus Ališanka, Vytautas Rubavičius. Amžinojo atlilsio vietoje poetė E. Drungytė skaitė K. Navako eilėraščius.

LRT.lt primena, kad K. Navakas mirė praėjusio sekmadienio pavakarę. Vasario 24 dieną jam būtų sukakę 56 metai. Poetas garsėjo ir kaip melomanas, mėgęs rinkti vinilines plokšteles. Taip pat kolekcionavo jam patikusius keistesnius daiktus.

Su skaitytojais keitėsi laiškais, siųsdavo jiems autorine dedikacija ir kitomis vizualinėmis gražmenomis papuoštas savo knygas. Neretai paragindavo kūrybos adoratorius neužtrukti atsiskaitant, nes alkstąs, badaująs ir jo ištikimas draugas katinukas Zaratustra.

Tačiau rašymas buvo didžiausia Kęstučio aistra. Net ir sumanęs užfiksuoti, regis, nereikšmingą smulkmeną, prabildavo elegantiška, metaforomis žaižaruojančia kalba. Paprasčiausias, trumpiausias įrašas feisbuke skaitytojams atsiverdavo kaip subtilus prozos dalykėlis, meistriška noveletė.

Štai 2019 gruodį rašė: „fenologiniai stebėjimai. draugė eina mane aplankyti ir perka gėlių. išrinko pačių keisčiausių, kažkokių bumbuliukų, lb. gražios. pavėpus pardavėja aiškiai nieko nesupranta: o tai gal geriau rožių paimkite. negaliu rožių, sako draugė, žmogus nesupras. o kas tas žmogus?- vėl klausia mirusi pardavėja. na, poetas. o, tai tada viskas aišku, padarom taip. ir taukšt į puokštės vidurį metrinį (nemeluoju) pagalį. draugė atvilko atrodė įspūdingai, dabar stovi kambario kampe kaip nubalnotas rosinantas, visai gražus pagalys. tad štai kas skiria poetą nuo prozininko! pagalys! jonušy, girdėjai?

O Naujųjų laukė parašęs eilėraštį:

Happy New Year

pliktelėjęs ponas
dairosi iš lėto
tebėra batonas
bet nėra kotleto

iš balkono krinta
triusikai ir maikės
rauda katarinka –
seni metai baigės

eikime ratelio
plokime katučių
lenkai prie hotelio
sėdi dar nuo kūčių

visą naktį snigo
žemė tirta sverdi
štai draugai nusmigo
tai su kuo man gerti

tai su kuo išplaukti
nemunais iš Kauno
vai kaip noris kaukti
gaila manęs jauno

K. Navakas gimė 1964 m. vasario 24 d. Šeimyniškiuose, Utenos rajone. Aštuonerius metus gyveno ir mokėsi Taujėnuose. 1982 m. baigė Kauno J. Aleksonio vidurinę mokyklą (dabar – „Saulės“ gimnazija). 1987–1988 m. Kauno jaunųjų rašytojų sekcijos pirmininkas.

1994–1996 m. rašė kassavaitines kultūros ir naujų knygų skiltis laikraščiams „Kauno diena“ ir „Noriu“. 1996–2005 m. knygyno-klubo „Septynios vienatvės“ iniciatorius, įkūrėjas ir vienas iš savininkų. Knygyne surengė apie 70 literatūros vakarų.

1998–1999 m. pristatinėjo naujas knygas Lietuvos televizijoje, 2002–2004 m. dirbo šios televizijos laidoje „Kultūros namai“. 2014 m. tapo penkiasdešimtuoju tarptautinio poezijos festivalio Poezijos pavasaris laureatu, jam įteikta Kauno miesto savivaldybės Maironio premija.

K. Navakas, 1988 m. debiutavęs eilėraščių rinkiniu „Krintantis turi sparnus“, yra daugiau nei dviejų dešimčių poezijos, esė, eilių vaikams ir prozos knygų autorius. Paminėtini pastarųjų metų leidiniai – romanas „Privatus gyvulėlių gyvenimas“, poezijos rinkinys „Net ne“, sudaryta 66 šiuolaikinių lietuvių poetų eilėraščių su komentarais antologija „Lyrika plius“.

Jo kūryba tapo unikaliu lietuvių šiuolaikinės literatūros reiškiniu, K. Navakas pelnė pripažinimą kaip virtuoziškas poetas, paradoksų ir netikėtos, neįprastos formos meistras. Jis išvertė vokiečių ir kitų tautų poezijos, apsakymų, pjesių ir libretų, o paties rašytojo kūryba versta į rusų, latvių, gruzinų, suomių, švedų, makedonų, vokiečių, anglų, italų, estų, čekų, japonų, kinų, turkų, bulgarų, lenkų kalbas.

K. Navakas yra pelnęs ne vieną apdovanojimą: be jau minėtų Nacionalinės kultūros ir meno (2006) bei Poezijos pavasario-Maironio (2014) premijų, rašytojui paskirta Vyriausybės kultūros ir meno premija (2019), įteiktas Kauno miesto „Santakos“ II laipsnio garbės ženklas (2014), K. Navakas tapo Įsimintiniausiu Kauno menininku ir Jotvingių premijos laureatu (2006), už pirmąjį romaną „Vyno kopija“ rašytojui skirta Grigorijaus Kanovičiaus literatūrinė premija (2017).

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.