Kultūra

2020.02.19 12:34

Dėl Polanskio skandalo – permainos prancūziškuosiuose „Oskaruose“

LRT.lt2020.02.19 12:34

Nuvilnijus kritikos bangai dėl naujajam Romano Polanskio filmui skirtų dvylikos nominacijų, atsistatydino visa „Cezarių“ (prancūziškųjų „Oskaro“ ekvivalentų) akademijos valdyba, informuoja BBC.

Sprendimas pagerbti R. Polanskio režisuotą juostą „Pareigūnas ir šnipas“ (angl. „An Officer and a Spy“) supykdė feminisčių grupes, pasigirdo raginimų boikotuoti filmą.

Nuo aštuntojo praėjusio amžiaus dešimtmečio JAV yra paskelbta trylikametės išžaginimu kaltinamo lenkų-prancūzų režisieriaus paieška.

Šimtai aktorių, prodiuserių ir režisierių taip pat reikalauja reformų. Praėjusią savaitę paskelbtame atvirame laiške jie pasmerkė „Cezarių“ akademijos „disfunkciją“ ir jos vadovybės neskaidrumą.

„Cezarių“ akademijos valdybos sprendimas trauktis sukėlė šoką prieš vasario 28 d. Paryžiuje numatytą žaižaruojančią 45-tą „Cezarių“ teikimo ceremoniją.

Ketvirtadienio vakarą išplatintame pareiškime akademija pranešė, jog valdyba „vienbalsiai nusprendė atsistatydinti, kad pagerbtų 2019 m. prie kinematografijos kūrimo prisidėjusius vyrus ir moteris, kad atrastų ramybę ir užtikrintų, kad filmų festivalis tokiu liktų ir ateityje – tiesiog festivaliu.“

„Toks kolektyvinis sprendimas leis iš pagrindų atnaujinti valdybos sudėtį,“ – priduriama pareiškime.

Po šį mėnesį įvyksiančios ceremonijos numatytas visuotinis susirinkimas, kurio metu bus išrinkta nauja valdyba, kaip tikimasi, reformuosianti ir modernizuosianti šią instituciją.

Kultūros ministras Franckas Riesteris teigia, kad „Cezarių“ akademija privalo veikti demokratiškai, vadovaudamasi „atvirumo, skaidrumo, lygybės ir įvairovės“ principais.

Kokios atsistatydinimo priežastys?

Pastaraisiais mėnesiais „Cezarių“ akademija ne kartą susidūrė su įvairiomis kontraversijomis.

Daugelis siūlė boikotuoti renginį, kai R. Polanskio juosta „Pareigūnas ir šnipas“ buvo nominuota dvylikoje kategorijų. Aštuntajame dešimtmetyje lenkų-prancūzų režisierius spruko iš Jungtinių Valstijų po to, kai buvo pripažintas kaltu dėl išžaginimo, vėliau sulaukė ir daugiau panašaus pobūdžio kaltinimų.

„Esame pašiurpusios dėl to, kad net kelių moterų pedofiliniais santykiais ir išžaginimu kaltinamas Romanas Polanskis vėl aukštinamas prancūzų kino akademijos,“ – sako prancūzų feministinės organizacijos „Osez le Feminisme“ („Išdrįsk būti feministe“) atstovė spaudai Celine Piques.

Prancūzijos lyčių lygybės ministrė Marlene Schiappa taip pat pasmerkė sprendimą nominuoti R. Polanskio filmą.

Girdama akademijos pastangas pripažinti Prancūzijos „MeToo“ judėjimą, M. Schiappa teigė neįsivaizduojanti, kaip „salė galėtų atsistoti ir ploti net keliais išžaginimais kaltinamo režisieriaus filmui.“

Tačiau „Cezarių“ akademijos valdyba gynė pasirinktas nominacijas, teigdama, kad, skirdama apdovanojimus, ji „neturėtų užsiimti moraliniais vertinimais“.

Pats R. Polanskis gruodį leidiniui „Paris Match“ sakė, kad stengiasi atsiriboti nuo raginimų boikotuoti jo filmą. „Ne vienerius metus yra stengiamasi mane parodyti kaip kažkokį monstrą. Esu pripratęs prie apkalbų ir užsiauginęs storą, it kiautas kietą odą,“ – sakė jis.

Kaip skiriamos „Cezarių“ nominacijos

Akademija, kuriai priklauso net 4 680 kino profesionalų, taip pat kritikuojama dėl to, kad yra atsiribojusi nuo šiuolaikinio pasaulio, kad jos pagrindą sudaro pagyvenę vyrai. Vos 35 proc. jos narių yra moterys, o sėkmingas kandidatas į akademijos narius privalo turėti bent du rėmėjus ir per penkerius metus būti prisidėjęs prie bent trijų filmų kūrimo.

Visiems nario mokestį mokantiems akademijos nariams (4 313 šiais metais) suteikiamas slaptas internetinis balsas, nulemiantis, kurie filmai turi būti nominuoti, o vėliau ir apdovanoti prestižine statulėle. Jie skirstomi į atskiras kategorijas, pagal aktorių, režisierių ir techninio personalo darbą.

Nuo 2003 m. akademijai vadovaujantis Alainas Terzianas devintajame ir dešimtajame praėjusio amžiaus dešimtmečiuose buvo liaupsinamas už režisūrinius sprendimus, tačiau pastaraisiais mėnesiais sulaukė nemažai kritikos.

Praėjusią savaitę paskelbtame atvirame laiške šimtai kino industrijos profesionalų, įskaitant aktorius ir režisierius, ragino „iš pagrindų reformuoti“ akademiją.

Pasirašiusieji, tarp kurių ir tokie nusipelnę Prancūzijos kinui kūrėjai kaip Bertrandas Tavernieras, Berenice Bejo, Leila Bekhti ir Michelas Hazanavicius, skundėsi dėl demokratijos trūkumo šioje institucijoje ir teigė, kad įstatai, kuriais vadovaujantis buvo įsteigti akademijos apdovanojimai, nekinta „jau labai ilgą laiką.“

Atsakydama į kaltinimus, akademijos valdyba teigė prašysianti, kad Kultūros ministerija paskirtų mediatorių, kuris prižiūrės įstatų ir valdymo reformos eigą.

Tai jau ne pirmas kartas, kai dėl „Cezario“ apdovanojimų kyla nesutarimų. 2017 m. R. Polanskis buvo išrinktas vadovauti apdovanojimų žiuri, tačiau atsistatydino po to, kai dėl šio paskyrimo kilo nepasitenkinimas.

Nepaisant juostą supančios kontraversijos, 2019 m. pabaigoje „Pareigūnas ir šnipas“ sulaukė nemenko pasisekimo Prancūzijoje ir keliose kitose Europos šalyse.

R. Polanskis yra Prancūzijos ir Lenkijos pilietis. Iki šiol jam pavyko išvengti ekstradicijos į JAV.

Prancūzija, kur režisierius gyvena, savo piliečių kitoms šalims neišduoda. 2015 m. R. Polianskiui filmuojant Krokuvoje, Lenkijos teismas taip pat atmetė JAV ekstradicijos prašymą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.