Kultūra

2020.02.21 06:35

Paskutinis Vidmanto Bartulio kvintetas: Palanga, brolis ir trys kūriniai

Mindaugas Klusas, LRT.lt2020.02.21 06:35

Mirtis nutraukė ne vieną produktyvaus ir kūrybingo kompozitoriaus Vidmanto Bartulio sumanymą. LRT.lt pasidomėjo, kuo pastaruoju metu buvo užsiėmęs iš pažiūros uždaras, bet ir papokštauti mėgęs menininkas.

Mirtis V. Bartulį, gyvenusį su nepatikima širdimi, pasitiko Palangoje. Kompozitorius Antanas Martinaitis ir muzikologas Viktoras Gerulaitis, atsisveikindami su bičiuliu, LRT.lt atskleidė, esą paskutiniu metu jis rašė didelių matmenų kūrinį. Paaiškėjo, kad jų V. Bartulis buvo įsipareigojęs parašyti net tris.

Lyg būtų ruošęsis kam nors lemtingam

Kai užderėjo prašymų ir užsakymų, V. Bartulis sausio antroje pusėje pasiėmė kūrybinių atostogų ir leidosi į Palangą – darbavosi mylimame kurorte. Kauno valstybinei filharmonijai buvo įsipareigojęs parašyti kūrinį Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 30-ųjų metinių proga.

Kauno valstybinės filharmonijos vadovas Justinas Krėpšta patvirtino, kad kompozitorius rašė teatralizuotą koncertą „Linksmi pranašo pastebėjimai ateities Lietuvai“.

„Toks pavadinimas, lyg Vidmantas būtų ruošęsis kam nors lemtingam, – atkreipė dėmesį LRT.lt kalbintas J. Krėpšta. – Pasiėmė tris savaites atostogų ir išvažiavo. Žinai, sakė, aš čia, Kaune, nieko nesukursiu, turiu įsipareigojimų ir kitiems. Jam iš tiesų susikrovė darbų. Palangą jis mėgo, ypač rudenį. Noriu jūros, sakydavo“, – pasakojo J. Krėpšta.

Publicistinę kompoziciją turėjo atlikti Kauno valstybinis choras (meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas Petras Bingelis) ir skaitovas aktorius Dainius Svobonas. Anksčiau didžiulio žiūrovų susidomėjimo buvo sulaukusios V. Bartulio panašaus „formato“ koncertinės programos „Taip, Donelaiti!“ ir „Taip niekas tavęs nemylės“.

„Tai mobilios programos, su jomis nesunku leistis gastrolių. Be to – labai laukiamos žiūrovų. Dar ir dabar su jomis keliaujame per Lietuvą“, – sakė Kauno filharmonijos direktorius. Valandos trukmės programą paprastai sudaro choro atliekami įvairių kompozitorių, suprantama – ir paties V. Bartulio, opusai, į kuriuos įsiterpia aktoriaus skaitomi tekstai.

Kūrinys kaip paminklas kūrėjui?

Kol V. Bartulis darbavosi Palangoje, juodu su J. Krėpšta susisiekdavę telefonu. Likus 4 dienoms iki fatališko įvykio filharmonijos vadovas sulaukė koncertinės programos apmatų, surašytų 8 puslapiuose.

„Vidmanto idėja man patiko, sakė kūrinį dar trumpinsiąs, gludinsiąs, būtinai turįs pasitarti su P. Bingeliu“, – pasakojo J. Krėpšta.

Anot jo, kompozitoriaus išėjimas neišvengiamai keičia patį kūrinį. Svarbu ne tik dedikacija valstybinei šventei, bet išryškėja ir atsisveikinimo su kūrėju motyvas. Todėl akivaizdu, kad programa tikrai neskambės Kovo 11-ąją, galbūt – tik vasarą.

„Petras, Dainius ir aš sutarėme, kad programa bus atlikta, tačiau kokia forma – paaiškės vėliau. Vis dėlto V. Bartulis buvo vienas žymiausių pastarojo 30-mečio muzikos kūrėjų: produktyvus, daugiabriaunis, atliekamas ir užsienyje“, – teigė J. Krėpšta.

Paskutinis siuntinys

Palangoje V. Bartulis vykdė ir dar vieną pasižadėjimą – rašė kūrinį Kauno styginių kvartetui. Vasario 23-iąją Kauno valstybinėje filharmonijoje įvyks koncertas su Austrijoje gyvenančia lietuvių pianiste Veronika Kopjova, per jį ketinama atlikti Dmitrijaus Šostakovičiaus Fortepijoninį kvintetą, V. Bartulio „Psalmes“.

Kvarteto vadovui, V. Bartulio broliui violončelininkui Sauliui Bartuliui norėjosi ir dar šio to „bartuliško“. Kompozitorius yra parašęs styginių koncertų seriją „I like Berlioz“, „I like Schubert“, „I like Bach“.

„Kai Vidmantas svečiavosi mano namuose, atsargiai paprašiau, ar jis neparašytų mums „I like Shostakovich“. Maniau, atsisakys, nes turėjo begalę užsakymų. Tačiau jis sutiko“, – LRT.lt pasakojo S. Bartulis.

Paskui kompozitorius jau paskambino iš Palangos, pasakė, kad kūrinį baigė, atsiųsiąs autobusu per siuntų tarnybą.

„Man pasirodė truputį keista. Apskritai kompozitoriai savo kūrinius atiduoda paskutinę akimirką. Vidmantas atsakė: „Geriau tau atiduosiu ir man bus rami galva.“ Kitą dieną Kauno stotyje pasiėmiau paketą su kūrinio partitūra. Stebėjausi, kad viską pareigingai, tvarkingai padarė. Tačiau daugiau su juo nebepasimatėme“, – pasakojo S. Bartulis.

Užrašas natų sąsiuvinyje

Vis dėlto vieno kūrinio V. Bartulis neparašė. Net nepradėjo, tik sąsiuvinio viršelyje pažymėjo pavadinimą – „I like Beethoven“. Jo prašė Kauno fortepijoninis trio, ketino jį atlikti per vasaros ir rudens koncertus. Natų sąsiuvinį Palangoje atrado velionio giminaičiai.

V. Bartulis mirė šių metų sausio 30 dieną, eidamas 66-uosius metus. Kompozitorius buvo patyręs tris širdies operacijas. V. Bartulio netektis, anot J. Krėpštos, tapo didžiuliu netikėtumu ir netektimi visiems jį pažinojusiems. „Fantastinis buvo žmogus!“ – pabrėžė J. Krėpšta.


Stilius. Kompozitorius Vidmantas Bartulis: jei nerimtus dalykus darai rimtai – išeina visai neblogai
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt