Kultūra

2020.02.18 22:14

Eilėraščių rinktinę pristatęs Baltakis: visados pergyvenau, kad neaiškiai kalbu

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.02.18 22:14

Rašytojų sąjunga pristatė naują poeto Algimanto Baltakio eilėraščių rinktinę „Skrynelė dvigubu dugnu“. 90-metį minintis A. Baltakis sako, kad neplanavo rašyti, bet draugas pataręs, kad rašytų apie senatvę. Taip gimė naujas ciklas.

A. Baltakis juokauja, kad stebina pats save – 90-metį pasitinka su nauja poezijos knyga. Dar prieš dešimtį metų sakė, kad tikrai daugiau neberašys.

Tačiau visada išsiskyręs kaip poetas, gebantis eilėmis pastebėti mažus dalykus, po kuriais slypi gilūs žmogaus išgyvenimai, gyvenimo esmė, į knygą „Skrynelė dvigubu dugnu“ jis surinko paskutiniais metais sukurtus posmus.

„Aš norėjau taip padaryti, kad ta knyga, kad būtų ir jaunam žmogui įdomu pažiūrėti, kaip senas žmogus gyvena“, – sakė A. Baltakis.

Pastebėjęs, kad paskutinį dešimtmetį jį, kaip poetą, daugiausia garsina eilėraščiai, kurių žodžiais buvo sukurtos dainos, menininkas į naują rinkinį įdėjo ir populiariausių dainų tekstus. Poetas sako, kad šiam žingsniui jį paskatino kelių jaunų žmonių laiškai, kuriuose šie rašė nusipirkę Baltakio poezijos knygų, nes patiko jo dainos.

Naujoji knyga pristatyta antradienį Rašytojų klube. Jos esmę A. Baltakis sako galintis apibūdinti vienu eilėraščiu apie anų ir šių laikų sandūrą.

„Kol surašei, ką tau vėjas diktavo, šimtmetis baigės, nuvirto stabai, kas tau priklausė – nebe tavo, klausiu, gal graužies dėl to – nelabai. Vietoje niekas nestovi, net akmuo, baigėsi tavo ir mano laikai, rašo diktantą klausydamies vėjo XXI amžiaus vaikai“, – kalbėjo poetas.

Prieškario Lietuvoje baigęs mokyklą A. Baltakis pasirinko lituanistikos studijas. Universitete jį ir draugus – Justiną Marcinkevičių, Alfonsą Maldonį – vadindavo trimis muškietininkais. Tiesa, A. Baltakis niekada nemėgo viešų kalbų, todėl nesiveržė į politiką. Ir šiandien sako nesuprantąs politikų susireikšminimo.

„Visados pergyvenau, kad jaudinuosi, kad taip painiai, neaiškiai kalbu. Tai mane ramino, gerai, kitas labai aiškiai kalba ir nieko nepasako“, – sakė A. Baltakis.

Poetas sako, kad gyvena labai ramiai, todėl jubiliejus – ir džiaugsmas, ir didelė sumaištis.

Baltakį džiugina laiškai. Tada ramiai atsisėda ir skaito. Ir džiaugiasi kiekviena diena, nes niekada nebuvo pesimistas.

Panorama. Latvijos teismas nusprendė – dėl „Maximos“ tragedijos Rygoje kaltas parduotuvės inžinierius (su vertimu į gestų k.)
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.