Kultūra

2020.02.18 13:38

Tarpukario Kauno kavinės ir restoranai: nuo „lauminių“ pasisėdėjimų Laisvės alėjoje iki striptizo „Orbitoje“

LRT PLIUS laida „Stop juosta“, LRT.lt2020.02.18 13:38

Nemažai Laisvės alėjos restoranų ir kavinių sovietmečiu tęsė tarpukario tradicijas, tačiau kūrėsi ir naujos traukos vietos. Vienose kavinėse rinkdavosi maištingas jaunimas, o kitose skambėjo nauji šlageriai. Dingusio Kauno paieškas tęsia LRT PLIUS laida „Stop juosta“, kurios maršrutas nr. 105 – Laumė“, „Orbita“, „Versalis“ ir „Spurginė“.

Prie laidos „Stop juosta“ maršruto jungsis kaunietė Nijolė Kauneckaitė – geriau žinoma kaip Tallat-Kelpšaitė. Su Nijole laidos komanda keliaus į pirmąją jos darbo vietą – Kauno Filharmoniją. Čia ji pasakojo, kaip gavo barti dėl trumpo sijono ir pasidalino įspūdingais to meto žvaigždžių atlyginimais.

„Pamenu, buvo tokia bufetininkė vardu Jadvyga. Tai ji man pastabą išsakė, kad aš tokiuose metuose su mini sijonu atėjau koncertuoti. O kiek man tų metų tada buvo, net nežinau – galbūt 25-eri. Tai išgirdęs „Trimito“ vadovas Ramutis Balčiūnas nubėgo pas filharmonijos valdžią ir pradėjo rėkauti: „Ką ta Tallat-Kelpšaitė sau leidžia!”.

Ir Romualdas Bieliauskas, buvęs ansamblio „Nerija“ vadovas, išgirdęs šią istoriją, man leido eiti dainuoti sakydamas, kad atsakomybę už mane prisiims jis. Kitą dieną vėl su tuo trumpu sijonu dainavau ir daugiau jokios kritikos negavau“, – pasakoja estrados žvaigždė N. Tallat-Kelpšaitė.

Kauno poetų pasisėdėjimai legendinėje kavinėje „Laumė“

Iš filharmonijos laidos „Stop juosta“ komanda keliaus į Laisvės alėją, link fontano. Čia – legendinės kavinės „Laumė“ vieta. Šalia buvo desertinis baras, kuriame prekiavo saldumynais ir juoda kava. „Laumė“ pritraukdavo daugybę jaunų žmonių, save vadinusių „lauminiais“. Atšilus orams, jaunimas sėdėdavo prie staliukų lauke. Prie maršruto jungsis Laisvės alėjos veidai – Gintaras Patackas ir Tautvyda Marcinkevičiūtė.

„Mes labai mėgdavome sėdėti prie „Laumės“. Dažniausiai tokių pasisėdėjimų metu stovėdavo vyno butelis ant stalo, bet pritrūkdavo valgio. Priešais „Laumę“ būdavo konditerijos-kulinarijos parduotuvė ir mes eidavome ten parsinešti valgio. Tada grįždavome į „Laumę“ ir sėdėdavome ten labai ilgai“, – prisimena poetė T. Marcinkevičiūtė.

„Aštuntą ryto jau buvo galima išgerti kavos ir šio bei to stipresnio, įpilto į puoduką. Kava su brendžiu buvo pats geriausias gėrimas pasaulyje“, – pasakoja G. Patackas.

Kavinė „Orbita“, garsėjusi striptizu ir Boriso Moisejevo programa

Legendinė „Orbita” savo duris atvėrė 1965-aisiais. Jos interjerą kūrė „Tulpės“ architektai – Algimantas Mikėnas ir Vytautas Dičius. Įdomu tai, kad naktiniame „Orbitos“ klube buvo šokamas striptizas, o šokių programą atlikdavo Borisas Moisejevas. „Orbitos“ interjeras buvo sunaikintas 1999-aisiais, pastate įsikūrus Vilniaus bankui.

Šiame pastate jau 20 amžiaus pradžioje buvo įsikūrusi garsi Aleksandro Perkauskio cukrainė. Vėliau šį namą nusipirko esperanto kalbos kūrėjo Liudviko Zamenhofo žmonos sesuo. Atvykdamas į Kauną, Zamenhofas šiame name apsistodavo. Šio namo antrame aukšte buvo atidarytas pirmasis Nepriklausomoje Lietuvoje kino teatras „Palas“, kurį projektavo inžinierius Nikolajus Andrejevas.

Atidaroma ir kavinė „Lituanika“, vėliau pervadinta į „Moniką“. Čia taip pat buvo pastatyta pakyla orkestrui, grojo garsusis Hofmekleris su savo grupe. Vasaromis Maironio gatvėje veikė lauko kavinė. „Monikos“ sales dekoravo žinomo visame pasaulyje scenografo Mstislavo Dobužinskio sūnus Vsevolodas Dobužinskis.

Šokiai „Versalyje“ ir damų rinkliava

Viešbutis ir restoranas madingu prancūzišku pavadinimu „Versalis“ įkurtas 19 amžiaus pabaigoje, kuomet inžinierius Nikolajus Andrejevas perstatė čia stovėjusį seną kampinį namą, prie kurio prijungė du naujus korpusus. Antrame aukšte buvo įrengti viešbučio kambariai, pirmame – restoranas, krautuvės ir knygynai. 20 amžiaus pradžioje „Versalis“ atiteko Dominykui Venckauskui. Restorano portale 1925 metais atsirado liūtų galvos, pastato kampe buvo pakabintas žibintas.

Tarpukariu restoranas buvo rekonstruotas. Pasikeitė ir publika, kuri senajame „Versalyje“ buvo labai mišri, paviliota programų pavadinimų. Tuo metu čia žiūrovai galėjo išvysti Sibiro valkatų choro koncertą ir net juodosios magijos profesoriaus pasirodymą.

O į naujajį „Versalį“ žmonės ateidavo ne tik pasižiūrėti, bet ir pašokti. 1937 metais čia buvo įrengta sukama orkestro scena, o po poros metų – didelė šokių aikštelė bei baras.

Įdomu tai, kad „Versalyje“ mėgo lankytis ir garsus Lietuvos respublikos reikalų ministras Stasys Lozoraitis. „„Versalis“ tarpukariu buvo tas restoranas, kuriame buvo geriausios sąlygos šokti. Ten eidavo vyrai ir damos, kurie galėjo ir nebijojo pasirodyti kaip šokėjai. Yra pasakojimas, kaip Stasys Lozoraitis jaunystėje ten mėgo lankytis. Ir vieną kartą damos surengė rinkliavą, kad nupirktų jam normalius, šokiams tinkamus batus, nes jis ten su kažkokiais nelabai tinkamais visiems kojas mindė. Kurį laiką po tokios rinkliavos Lozoraitis „Versalyje“ nesilankė“, – pasakoja VDU istorikas doc. dr. Kastytis Antanaitis.

Vieni iš „Versalio“ akcininkų buvo restorano darbuotojai Povilas ir Vanda Tarnauskai. Povilas buvo virtuvės šefas, o Vanda sutikdavo svečius, dirbo prie kasos ir būdavo tarsi restorano reklaminis veidas. Nacių okupacijos metais restoranas buvo pervadintas į „Viktoriją“.

Vienintelė Laisvės alėjoje išlikusi sovietmečio kavinė „Spurginė“

Laidos „Stop juosta“ pabaigoje kūrybinė komanda kartu su architekte Rymante Gudiene keliaus į vienintelę išlikusią sovietmečio kavinę Laisvės alėjoje – „Spurginę“. Šios kavinės interjerą 1974 metais sukūrė tuo metu studente buvusi Rymantė, kuriai šis projektas buvo aukštai įvertintas diplominis darbas. „„Spurginės” projektas man yra tiesiog mielas kaip pirmagimis. Kiekvienam gi pirmagimis yra mielas“, – taip apie savo pirmąjį, studentišką kūrybinį kūdikį atsiliepia architektė.

19 amžiaus pabaigos cariniame mūrinuke tarpukariu įsikūrė draudimo įstaiga „Lietuva“, spaudos bendrovė „Varpas“ bei Estijos konsulatas.

Sovietmečiu čia buvo atidaryta kukli kavinė, garsėjanti čia pat kepamomis spurgomis. Paragauti spurgų, pyragėlių su įvairiais įdarais į senąją „Spurginę“ žmonės traukia iki šiol.

Stop juosta. Maršrutas nr. 105: Kaunas. „Laumė“ – „Orbita“ – „Vakaras“ – „Spurginė“
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt