Kultūra

2020.02.17 16:00

Viktorijai Kuodytei įteikta Nacionalinė premija: prezidentūra tikina pamoką išmokusi

papildyta V. Kuodytės komentaru; atnaujinta 18.21
Austėja Mikuckytė-Mateikienė, LRT.lt, LRT TV naujienų tarnyba2020.02.17 16:00

Vasario 13 dieną prezidentūroje įteiktos 2019 metų Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos. Dėl administracinės klaidos aktorė Viktorija Kuodytė į prezidentūrą nebuvo įleista. Todėl prezidentas Gitanas Nausėda aktorei premiją pirmadienį įteikė asmeniškai.

V. Kuodytė apdovanojama už asmenybės žymę šiuolaikiniame teatre.

Žiūrėkite apdovanojimo ir prezidentūros atstovo spaudai komentaro vaizdo įrašą:

Prezidentūroje aktorei Viktorijai Kuodytei įteikta Nacionalinė premija
Po Kuodytei įteiktos Nacionalinės premijos prezidentūra sako pasimokiusi: įvyko žmogiškoji klaida, dėl kurios buvo apgadinta šventė

Kultūros bendruomenę papiktino ši prezidentūros klaida. Laureatės pavardė įteikimo ceremonijos metu nebuvo paminėta. Prezidentūra kiek vėliau atsiprašė, kad neįleido aktorės.

Teikdamas premiją, prezidentas G. Nausėda palinkėjo aktorei kūrybinės sėkmės, užsispyrimo ir tikėjimo savimi.

Laureatė pokalbyje su žiniasklaida nedalyvavo. Anot G. Nausėdos atstovo žiniasklaidai Antano Bubnelio, aktorė teigė jau išsakiusi viską, ką norėjo pasakyti.

A. Bubnelis pakomentavo praėjusios savaitės incidentą. Po prezidentūros klaidos prezidentūra atliko vidinę analizę. Buvo aiškinamasi, kodėl įvyko klaida ir ko iš to galima pasimokyti: „Įvyko žmogiškoji klaida, dėl kurios buvo apgadinta šventė. Nėra vieno žmogaus, kuris būtų atsakingas, į kurį būtų galima besti pirštu.“

Anot prezidento atstovo žiniasklaidai, tai buvo sisteminė spraga ir daugelis priežasčių jau pašalinta. „Pagrindinis renginio organizatorius – Kultūros ministerija, bet Prezidentūra, būdami renginio šeimininkais, tampa daliniu organizatoriumi. Mes turime didesnį dėmesį skirti sąrašų patikrinimui. Tai buvo gera pamoka ir šią pamoką mes išmokome.“

A. Bubnelis kalbėjo apie prezidento siekį, kad prezidentūra kaip institucija būtų atvira: „Vyko forumai, diskusijos, tų renginių, kurių organizatoriai ne prezidentūra, prezidentūroje ateityje bus ir daugiau, todėl ši pamoka svarbi.“

Prezidentas pirmadienį dar kartą pakartojo savo atsiprašymą ir A. Bubnelis teigė tikintis, kad aktorė atsiprašymą priėmė.

A. Bubnelis pakomentavo ir LRT interviu V. Kuodytės išsakytą nejaukumą dėl tujinimo. Kalbama apie prezidento vyriausiąją patarėją švietimo, mokslo ir kultūros klausimais Sonatą Šulcę, praeitą savaitę atsiprašiusią prezidento vardu. A. Bubnelis įsitikinęs, jog tai buvo emocionali reakcija ir nebuvo jokios intencijos laureatės įžeisti.

LRT.lt paklausus, kodėl kūrybinių sąjungų vadovams ir atstovams neatsirado vietos premijų įteikimo ceremonijoje, buvo atsakyta, kad būtent Kultūros ministerija buvo atsakinga už renginio svečių sąrašą ir, ką kviesti, buvo jų sprendimas.

Prezidentas su V. Kuodyte po įteikimo ceremonijos turėjo pusvalandžio trukmės pokalbį apie teatrą. Jie apsikeitė savo asmeninėmis nuomonėmis apie režisierius, aptarė, kurie yra jų perspektyviausi, kurie jų kūriniai įdomiausi.

V. Kuodytė papasakojo prezidentui apie neseniai įkurtos Lietuvos aktorių profesinės sąjungos „Lietuvos aktorių gildija“ veiklą, susitarė dėl susitikimo netolimoje ateityje.

Po įteikimo ir pokalbio su prezidentu žurnalistams aktorė teigė kartėlio dėl susiklosčiusios situacijos nejaučianti.

„Buvau pasveikinta Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje (LMTA), ten vyko renginys, skirtas Lietuvos nepriklausomybei. Tad turiu dar vieną galimybę švęsti šią nuostabią šventę, kuri labai svarbi. Buvau pasveikinta su Nacionaline kultūros ir meno premija, pasakiau žodžius žmonėms, kuriuos gal norėjau pasakyti čia (rodo į prezidentūros pastatą – LRT.lt), turėjau tam galimybę. Taip kad viskas puiku“, – LRT TELEVIZIJAI sakė V. Kuodytė.

Per savo karjerą ji sukūrė daugiau nei tris dešimtis vaidmenų teatre ir kine. V. Kuodytė – su vaikais ir studentais dirbanti pedagogė. Aktorės vaidmenims režisierių Eimunto Nekrošiaus, Gintaro Varno, Jono Vaitkaus ir Krystiano Lupos spektakliuose būdinga ypatinga vidinė kultūra, intelekto ir jausmų darna, laisvo žmogaus pozicija akistatoje su pasauliu.

Nacionalinių kultūros ir meno premijų komisijos sprendimu 2019 metų premijų laureatais tapo 8 kūrėjai – jiems įteiktos 6 premijos (viena premija įteikta trims kūrėjoms kaip grupei).

Nacionalinių kultūros ir meno premijų komisijos sprendimu 2019 metų premijų laureatais tapo šie kūrėjai:

kino režisierius Algimantas Puipa premiją pelnė už kino vaizdų poetinę realybę, rašytojas Saulius Šaltenis – už daugialypę literatūrinę kūrybą ir išskirtinį stilių, kompozitorė Zita Bružaitė – už muzikos universalumą ir emocinį atvirumą, operos solistė Asmik Grigorian – už vokalinį meistriškumą ir įspūdingą artistinę įtaigą, aktorė Viktorija Kuodytė – už asmenybės žymę šiuolaikiniame teatre, menininkės Rugilė Barzdžiukaitė, Vaiva Grainytė ir Lina Lapelytė – už įkvepiantį bendradarbiavimą, kuriant aukščiausio lygio kritinį meną.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt