Kultūra

2015.09.18 17:37

Bus minimas Nidos švyturio 70-metis

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.18 17:37

Baigiantis Antrajam pasauliniam karui, besitraukiantys vokiečių kareiviai susprogdino Nidos švyturio bokštą. Tuomet jam buvo 70 metų. Netrukus navigacinis įrenginys buvo atstatytas ir nuo to laiko praėjo dar tiek pat metų. Šiai sukakčiai paminėti Neringoje prasideda renginių ciklas į kurį įsilies menininkai, istorikai ir etninės kultūros skleidėjai.

Senojo Nidos švyturio statybos, pasak istorikų, prasidėjo 1873 metais. Specialistams pavyko rasti tų pačių metų rugpjūčio 30 dienos laikraštį, kuriame pranešama, kad jau padėti švyturio pamatai. Specialistų teigimu, tai buvo sudėtingos statybos.

Pasak istorikų, tuo metu tai buvo sudėtingas inžinerinis statinys ant 50 metrų aukščio Urbo kalno, mažame žvejų kaimelyje. Žinant, kad 1869 metais Nida sudegė ir buvo statomi tik mediniai žvejų nameliai. Tačiau tuo metu, pasak istorikų, vos ne kasdien dienos šviesą išvysdavo nauji technikos išradimai, todėl pastatyti šį navigacinį įrenginį buvo įmanoma.

„Beveik tuo pačiu metu kaip ir Nidoje, 1885 m., prie Bremerhaveno Šaiurės jūroje buvo pastatytas vadinamasis Raudonojo smėlio švyturys. Tai buvo pirmasis švyturys atviroje jūroje. Tai buvo be galo sudėtingas techninis sprendimas ir statomas 6 metus. Taigi ir Nidos švyturio statyba užtruko ne vienerius metus“, – pasakojo Klaipėdos universiteto docentė, istorikė dr. Nijolė Strakauskaitė.

Švyturys, rodantis kelią laivams ir gelbstintis žmonių gyvybes, Nidoje pastatytas itin suaktyvėjus garlaivių eismui Kuršių mariose.

Senasis švyturys buvo raudonų plytų, aštuonkampis, į viršų vedė 193 maždaug metro pločio akmeniniai laiptai. Atsitraukdami vokiečių kariai 1944 metais švyturį, kaip strateginį objektą, susprogdino. 1945 metais iškilo jau betoninis, cilindro formos statinys, kuriam šiemet sukanka 70 metų. Ta proga jau penktadienį Nidoje prasideda renginiai – bus pristatyta knyga ir dokumentų apie švyturius paroda.

„Šeštadienį vyks viktorina „Ar viską žinome apie švyturius“ ir penki laimingieji turės galimybę apsilankyti švyturyje. Šviesų menininkas dizaineris Linas Kutavičius pristatys unikalią šiai progai sukurtą šviesų instaliaciją“, – apie renginius pasakojo Nidos kultūros ir turizmo informacijos centro „Agila“ direktorė Edita Lubickaitė.

Po to, pasak organizatorių, laukia staigmena – menininkai iš Vilniaus ir Kauno atliks šokio bei muzikos pasirodymą. Visą popietę Nidoje vyks ir įvairios kūrybinės edukacinės programos. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.