Kultūra

2020.02.15 19:21

Fotomenininkas Kulikauskas apie Joną Meką: jis buvo mokytojas, įkvėpęs fiksuoti grožį

Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.02.15 19:21

Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekoje-muziejuje fotomenininkas Arūnas Kulikauskas pristato parodą „Jonas“, kurioje – Jono Meko portretai, akimirkos iš kasdienybės ir susitikimai su garsiais menininkais, politikais, visuomenės veikėjais. Daugiau kaip dešimtmetį su J. Meku dirbęs fotomenininkas sako, kad mokytojas jį įkvėpęs fiksuoti grožį.

Po daugiau kaip dvidešimties metų Niujorke dabar Lietuvoje, Ukmergės rajone, gyvenantis fotomenininkas A. Kulikauskas parodoje „Jonas“ pristato dalį savo archyvo. Sako, kad daugiau kaip dešimtmetį gyvenant ir dirbant J. Meko įkurtame avangardinių eksperimentinių filmų muziejuje-archyve, persidavė noras fiksuoti grožį – tik ne kamera, o fotoaparatu.

J. Meką draugu ir mokytoju vadinantis fotomenininkas nesureikšmina susitikimų su garsiais režisieriais, aktoriais, poetais, jo kadruose – dainininko Johno Lennono žmona Yoko Ono, žymus fotografas Robertas Frankas, Niujorke viešėję Vytautas Landsbergis ir Sigitas Geda.

„Pas Joną per savaitę penkios „žvaigždės“ turbūt pasirodydavo, ten visą laiką vyko priėmimai. Mums prieš akis buvo ne „žvaigždės“, mums buvo prieš akis – Jono bendravimas su pasauliu, kuris buvo labai įdomus. Mes buvome Jono riteriai, Jono sargybiniai ir tuos visus žmones, žvaigždė, ne žvaigždė, visus su pagarba priimame“, – supažindina fotografas A. Kulikauskas.

A. Kulikausko fotografijoje sniegą su J. Meku kasantis dailininkas Eugenijus Varkulevičius-Varkalas avangardinių eksperimentinių filmų muziejuje-archyve gyveno ir kūrė siauroje patalpoje už ekrano. Juokiasi, kaip žiogas ten praleidęs daugiau kaip dešimtmetį – darbo esą buvo daug: dviejose salėse buvo nuolatos rodomi filmai, o galerijoje rengiamos parodos.

„Tokio gyvenimo neturėsiu, kažkas fantastinio tas dešimt metų ir daugiau, kaip ant kokio „Titaniko“, kol dar neužplaukė ant seklumos. Tiesiog fantastinis žmogus, su kuriuo teko kaip tėvas, kaip brolis, vat šitaip. Tiek įvykių, kad nežinai, kuris gražesnis, kuris gilesnis“, – prisimena dailininkas.

Paroda „Jonas“ V. Adamkaus bibliotekoje muziejuje veiks iki kovo pabaigos, o kitą savaitę čia naują knygą „Jono Meko „Aukso vidurys“: kūrybos filotopinė žiūra“ pristatys humanitarinių mokslų daktaras, kritikas Ramūnas Čičelis.