Kultūra

2015.09.18 17:31

Šv. Kotrynos bažnyčioje skambės muzika sunaikintoms Vilniaus sinagogoms

LRT.lt2015.09.18 17:31

Rugsėjo 23-iąją minima Lietuvos žydų genocido aukų atminimo diena, liudijanti 1943-iaisiais tądien sunaikinto Vilniaus geto istoriją. Minėjimo išvakarėse Šv. Kotrynos bažnyčioje bus surengtas specialus koncertas „Tylos šauksmas. Muzika sunaikintoms Vilniaus sinagogoms“. 

Tragiškiems įvykiams atminti skirtame renginyje koncertuos kamerinis choras „Brevis“, vadovaujamas Gintauto Venislovo ir Šv. Kristoforo kamerinis orkestras, vadovaujamas prof. Donato Katkaus, diriguos Giedrė Šlekytė, eiles skaitys Michailas Jevdokimovas, rašoma pranešime spaudai.

„Vilnius įvardijamas kaip liberalus, multikultūrinis ir atviras miestas. Tokį jo veidą suformavo ir lėmė ne tik istoriškai susiklosčiusios aplinkybės, bet ir iškilios asmenybės, net ištisos bendruomenės.  Viena iš jų – Vilniaus žydų bendruomenė, kurios kultūra, dvasinis paveldas prieš 72 metus buvo sunaikinti nacių. Turime šį atminimą saugoti ir perduoti ateities kartoms“,– kalbėjo prof. D. Katkus.

Koncerte atliekamas „Tylos šauksmas“ – tai stambios formos legendinio kompozitoriaus Viačeslavo Ganelino kūrinys, parašytas resisim (iš hebrajų kalbos – skeveldros, šukės) forma. Kūrinio pagrindą sudaro istoriniai faktai, tačiau siekiama ne juos atpasakoti, o perteikti emocinį jautrių ir sukrečiančių įvykių, išgyvenimų foną.

Anot Lietuvos ir Izraelio pianisto, kompozitoriaus, džiazo muzikanto, pedagogo, išnagrinėjęs istorinę medžiagą, jis suprato, jog tas laikmetis buvo katastrofa ne tik žydams, kurie fiziškai buvo naikinami vien dėl savo tapatybės – šios masinės žudynės buvo visų, kurie džiugiai naikino ir griovė, katastrofa. Pasak jo, amžiams į atmintį įstrigę įvykiai buvo moralės ir sąžinės katastrofa, kurios metu žodis „žmogus“ pradingo tiek iš žodyno, tiek iš supratimo lauko.

Koncerte diriguos Giedrė Šlekytė. Jau septynerius metus Leipcige gyvenanti lietuvė šį pavasarį tapo jaunųjų dirigentų konkurso Zalcburge, Austrijoje finalininke.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.