Kultūra

2020.02.13 17:49

Kultūros bendruomenė pasipiktino prezidentūros elgesiu su Kuodyte: tai spjūvis žmogui į veidą

atnaujinta 19.16
Aistė Valiauskaitė, Žygintas Abromaitis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.02.13 17:49

Iškilminga Nacionalinių kultūros ir meno premijų ceremonija prezidentūroje baigėsi akibrokštu – į prezidentūrą nebuvo įleista premijos laureatė aktorė Viktorija Kuodytė. Kultūros bendruomenė išreiškė pasipiktinimą, kai kurie šią situaciją vadino spjūviu žmogui į veidą.

Portalui 15 min.lt V. Kuodytė pasakojo, kad praėjusi patikrą prezidentūroje pateikė asmens tapatybės kortelę, kurios buvo reikalauta. Tačiau sąrašuose jos pavardės, pasak V. Kuodytės, nebuvo. Kol buvo aiškinamasi situacija, laureatė paliko prezidentūrą.

Ceremonijos metu už asmenybės žymę šiuolaikiniame teatre apdovanota aktorė nebuvo paminėta.

Režisierius G. Varnas: tai spjūvis žmogui į veidą

Skandalinga situacija papiktino kultūros bendruomenę. Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, teatro režisierius Gintaras Varnas LRT TELEVIZIJAI sako, kad visa ši istorija ne tik skandalinga, bet ir spjūvis laureatei į veidą.

„Tai, kad prieš ceremoniją V. Kuodytė neįleista į rūmus – tai pirma. Ji nebuvo Nacionalinės premijos laureatų sąrašuose ir jos pavardė nebuvo net paminėta, kad ji gavo premiją. Mano supratimu, tai visiškas skandalas ir didžiulė gėda – akibrokštas, spjūvis žmogui į veidą. Tai yra spjūvis“, – piktinosi žinomas teatro režisierius.

Apmaudo dėl šio akibrokšto neslėpė ir kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas, kuris tai pavadino nesusipratimu, dėl ko belieka apgailestauti ir atsiprašyti V. Kuodytės.

„Įvyko apmaudi klaida, nesusipratimas, tenka apgailestauti. Premija V. Kuodytei paskirta, patvirtinta. Mūsų žiniomis, ji bus kviečiama į prezidentūrą, kad premija jai būtų iškilmingai įteikta, o dėl to, kas įvyko, tenka apgailestauti ir atsiprašyti laureatės“, – sakė ministras.

Kolegę užstojo ir aktorius Arūnas Sakalauskas, pasidžiaugęs V. Kuodytės talentu ir paskirta premija, tačiau neslėpęs pykčio dėl situacijos prezidentūroje.

„Na, ką tokie jau mes Žmonės... Sveikinu dar kartą. Priimk tai kaip absurdo pjesės repeticiją“, – socialiniame tinkle rašė A. Sakalauskas.

Rašytojas Gintaras Grajauskas į šią situaciją pažiūrėjo su sarkazmo ir ironijos gausa.

„Mus pražudys uolūs kvailiai“, – taip socialiniame tinkle prezidentūros darbuotojų veiksmus įvertino dramaturgas.

Aktorė Aistė Diržiūtė taip pat neliko abejinga. Anot jos, išgirdus apie šį incidentą apėmė svetimos gėdos jausmas.

„Sunku rinkti žodžius apsakyti tokiai svetimai gėdai“, – taip feisbuke komentavo aktorė.

Aktorė Emilija Latėnaitė-Bieliauskienė taip pat neslėpė pasipiktinimo. Anot jos, šis akibrokštas – bauginanti nepagarba, kurią kažkokiu būdu privalo ištaisyti Kultūros ministerija.

„Nuo svetimos gėdos gūžtis norisi, bet tikiuosi, kad Kultūros ministerija turi kažkokį būdą kaip ištaisyti tokio lygio nekultūrą ir bauginančią nepagarbą. Ne tik neįleisti laureato į ceremoniją atsiimti apdovanojimo (nes neatsinešė kvietimo), bet sugebėti pamiršti pristatyti ir renginio metu . 6 nominacijos, dėl Dievo meilės!“, – apmaudo dėl tokio incidento neslėpė aktorė.

Teatro ir televizijos režisierius Juozas Javaitis parašė: „Lietuvos Respublikos Prezidentas, jei jam TIKRAI SVARBUS Jo institucijos prestižas, turėtų ŠIANDIEN per LRT pats asmeniškai (ne per patarėjus ar spaudos atstovus) pasisakyti ir ATSIPRAŠYTI Viktorijos Kuodytės, nes LR Prezidentas yra tik vienai ar dviem kadencijoms, o Viktorija – MŪSŲ YRA!“.

Kino dokumentininkas Linas Mikuta sarkastiškai pareiškė, kad įvykis prezidentūros priimamajame užtemdė Nacionalinių premijų teikimo šventę, menininkai broliai Algirdas ir Remigijus Gataveckai tvirtina, kad tai „filmo, spektaklio ar knygos verta kulminacija“.

Dainininkė Neda Malūnavičiūtė socialiniame tinkle teigė: „Tikrai absurdiška situacija, gaila, kad protokoliniai reikalai ar taisyklės užgožia paprastą žmogiškumą... Ko gero, būčiau pasielgusi taip pat... negrįžusi...“

Premija aktorei skirta už asmenybės žymę šiuolaikiniame teatre

49-ių aktorė kūrė vaidmenis Gintaro Varno, Algirdo Latėno, Jono Vaitkaus, Kristiano Liupos spektakliuose. Taip pat ir kine, pastaraisiais metais vaidino ir režisieriaus Algimanto Puipos paskutiniuose dviejuose filmuose „Edeno sodas“ ir „Kita tylos pusė“.

Šių metų premijos taip pat buvo skirtos režisieriui Algimantui Puipai, rašytojui Sauliui Šalteniui, kompozitorei Zitai Bružaitei, operos solistei Asmik Grigorian. Viena premija taip pat skirta Lietuvos paviljoną Venecijos bienalei kūrusioms ir „Auksiniu liūtu“ ten įvertintoms menininkėms Rugilei Barzdžiukaitei, Vaivai Grainytei ir Linai Lapelytei.

Nacionalinėmis kultūros ir meno premijomis įvertinami reikšmingiausi kultūros ir meno kūriniai, Lietuvos ir pasaulio lietuvių bendruomenės kūrėjų sukurti per pastaruosius septynerius metus, taip pat kūriniai, sukurti per visą gyvenimą.

Nacionalinės premijos laureatė liko už prezidentūros durų: „Tai – skandalas, akibrokštas ir didžiulė gėda“
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt