Kultūra

2020.02.13 11:56

Kiberatletai ir jų žaidimėliai: kokios permainos laukia sporto netolimoje ateityje

LRT.lt2020.02.13 11:56

Kas yra kibersportas? Kaip atrodo kiberatletai ir kokie jų žaidimai? Kokios transformacijos laukia sporto netolimoje ateityje? Apie tai menininkų Danutės Gambickaitės ir Vitalijaus Červiakovo pasakojimas kultūros apybraižoje „Indivizijos“, rašoma pranešime žiniasklaidai. 

Videopasakojimas „Kiberatletas“ atvers langą į daugeliui menkai pažįstamą, tačiau pastarąjį dešimtmetį vis svarbesnį fenomeną – elektroninį sportą, dažniausiai vadinamą elektroniniu sportu arba kibersportu. Daugiausiai jaunus žmones įtraukianti kompiuterinių žaidimų rungtyniavimo kultūra tampa ne tik laisvalaikio praleidimo būdu, dažniausiai siejamu su paaugliais. Ši sparčiai auganti sfera atliepia kur kas bendresnius pasaulyje vykstančius procesus, susijusius su technologine (r)evoliucija, iškylančiais naujais iššūkiais ir naujais įgūdžiais, tokiais kaip greita reakcija valdant pelę.

Jauni žmonės įgunda žaisti žaidimus taip profesionaliai, kad ne tik gali iš to gyventi, bet ir yra kviečiami dirbti ypatingų kompiuterinių programų valdymo gebėjimų reikalaujančius darbus kariuomenėje ir NASA. Taigi žaidimai nebėra tik žaidimai. Sulig naujų galimybių atsiradimu, e.sporto populiarėjimu visame pasaulyje, didžiuliais turnyrais, surenkančius tūkstančius žiūrovų į sporto arenas, kinta ir požiūris į žaidžiančius jaunuolis, o taip pat sportiškumo samprata.

Tarpdisciplininio meno kūrėjas V. Červiakovas, kolaboruodamas drauge su meno kritike ir kuratore D. Gambickaite, į šią temą kviečia pažvelgti kaip į ganėtinai naują, įdomų ir dinamišką reiškinį. Lankydamiesi pastarųjų metų kompiuterinių žaidimų konvente „Game On“ jie pakalbino šios srities profesionalus – žaidėjus ir entuziastus Kate Edwards, Danny Engelsą, Žygimantas Kriščiūną, Jordaną Tuckerį.

Laidoje keliami klausimai, kaip kompiuterinių žaidimų kultūra ir virtualybė keičia žmogaus kūną? Kokios naujos (kiber) atletiško kūno savybės? Kaip jos ugdomos? Kaip jos keičia atletiško kūno ir sampratą ir santykį su tradiciniu sportu? Kodėl Lietuvoje esportas vis dar yra siejamas su nerimtu laiko švaistymu ir kas galėtų pakeisti šį požiūrį?

„Indivizijos“ – tai aštuonių unikalių apybraižų ciklas apie netolimos ateities vizijas, utopijas ir grėsmes, kylančias iš žmonijos veiklos pasekmių. Plačiajai visuomenei skirtas TV projektas kuriamas drauge su žinomais Lietuvos vizualiojo meno kūrėjais, kurių kiekvienas pasirenka savitą pasakojimo būdą, temą ir vizualinę prieigą.

Meninė-dokumentinė apybraiža „Indivizijos. Kiberatletas“ – vasario 15 d. 13.30 per LRT PLIUS.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt