Kultūra

2020.02.07 18:48

Operos „Lošėjas“ režisierius Vasilijus Barchatovas žmonos Asmik Grigorian personažo nelaiko teigiamu

Austėja Mikuckytė-Mateikienė, LRT.lt2020.02.07 18:48

„Ši opera – iššūkis mūsų teatrui“, – įsitikinęs bosas Vladimiras Prudnikovas. Todėl Sergejaus Prokofjevo operos „Lošėjas“ premjerai suburta stipri tarptautinė komanda. Jos sudėtyje ir režisierius Vasilijus Barchatovas bei Polinos vaidmenį atliekanti režisieriaus žmona Asmik Grigorian.

Atlikti sudėtingas operos personažų partijas pakviesti ne vien žymių Lietuvos operos solistai, bet ir dainininkai gastrolieriai. Viena iš kviestinių operos primadonų yra sopranas A. Grigorian, šiuo metu daranti stulbinančią karjerą pasaulyje, 2019 m. pavasarį Tarptautiniuose operos apdovanojimuose paskelbta geriausia pasaulyje operos soliste.

A. Grigorian tvirtina: „Polina – labai žmogiška, gana keista. Tokiose aplinkybėse, kokios yra romane, būčiau panaši į ją. Čia nėra galimybių parodyti balso galimybių, daug šnekėjimo, bet vaidmuo sudėtingas. Į šį teatrą grįžau po 10 metų, esu praleidusi savo vaikystę čia, kyla labai daug atsiminimų, gera susitikti su orkestru.“

Premjeros režisierius – A. Grigorian vyras V. Barchatovas, tačiau solistė teigia lengvai atskirianti darbinius ir asmeninius santykius: „Kai dirbi visa širdimi, pastatymo komanda tampa šeima. Turime nerašytą taisyklę nekomentuoti vienas kito darbų.“

Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro (LNOBT) generalinis direktorius Jonas Sakalauskas teigia: „Mano darbas prasidėjo apmąstymais, ar reikia statyti šį spektaklį. Kai pamačiau pastatymą Bazelyje, supratau, kad Lietuvos publika turi jį pamatyti. „Lošėjas“ pirmą kartą mūsų repertuare ir tikriausiai Lietuvos istorijoje.“

V. Barchatovas yra vienas žymiausių jaunosios kartos režisierių, kuriantis daugelio garsių pasaulio teatrų scenose, žinomas ir Lietuvos publikai – 2012 m. LNOBT buvo pastatyta jo režisuota Piotro Čaikovskio opera „Eugenijus Oneginas“.

V. Barchatovas šią operą stato tik ta pačia sudėtimi: „Pakeitus solistus, tai jau būtų kitas spektaklis.“ Šiame romane, anot režisieriaus, gana trumpais eskizais, etiudais taikliai perteikiamas kiekvieno personažo charakteris. Polinos, kurią įkūnija žmona Asmik, jis teigiamu personažu nelaiko. Veiksmą režisierius perkėlė į viešbutį, kur kiekvienas turi po savo mažą kambarėlį, susitinka bendrose viešbučio erdvėse.

Dirigentas Ričardas Šumila akcentavo, kad ši opera vienija įvairias operos kūrėjų kartas. „Tai – vienas sudėtingiausių gyvenime vaidmenų, tiek muzikiniu, tiek personažo aspektais. Personažas įvairialypis, muzikinė kalba įdomi“, – įsitikinęs operos solistas Vladimiras Prudnikovas, atliekantis Generolo vaidmenį.

Dmitrijaus Golovnino personažas – padykęs berniūkštis, kuris gyvena tik šia diena ir negalvoja ir apie rytdieną, ir tuo berniūkščiu jis išliks iki senatvės. Personažas savo vidumi į solistą nepanašus, bet atlikėjas į savo personažą žvelgia šiltai.

Šioje operoje diriguos Modestas Pitrėnas, scenografiją kūrė Zinovijus Margolinas, kostiumus – Olga Šaišmelašvili. S. Prokofjevo opera „Lošėjas“ – viena žymiausių kompozitoriaus operų, sukurta garsios autobiografinės Fiodoro Dostojevskio novelės pagrindu. Dėl savo sudėtingumo „Lošėjas“ nėra dažnai statoma opera pasaulio teatrų scenose, tačiau kiekvienas jos pastatymas susilaukia išskirtinio tiek publikos, tiek ir kritikų dėmesio, ir tampa įvykiu muzikos ir teatro pasaulyje.

„Lošėjo“ premjeriniai spektakliai – jau vasario 12, 14 ir 15 dienomis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.