Kultūra

2020.02.06 23:47

Naujas Undinės Radzevičiūtės romanas – sugrįžtantys veikėjai ir kelionė į Veimaro laikų Vokietiją

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.02.06 23:47

Rašytojų sąjungos leidykla išleido naują rašytojos, Europos Sąjungos literatūros premijos laureatės Undinės Radzevičūtės romaną „Grožio ir blogio biblioteka“. Po trejų metų pertraukos pasirodęs romanas bus pristatytas po kelių savaičių prasidėsiančioje Vilniaus knygų mugėje.

„Grožio ir blogio biblioteka“ – 7-oji U. Radzevičiūtės knyga ir šeštasis romanas, pasirodęs po trejų metų nuo paskutiniojo „Kraujas mėlynas“. Kaskart knygose nukelianti į skirtingas epochas, šįkart rašytoja kviečia pabūti Veimaro respublikos Berlyne, trečiajame 20 amžiaus dešimtmetyje ir susipažinti su pagrindiniu personažu, intelektualiu nusikaltėliu ir knygų maniaku Valteriu Šulcu.

Panorama. Senatui išteisinus Donaldą Trumpą, JAV prezidentas Baltuosiuose rūmuose sakė pergalės kalbą (su vertimu į gestų k.)

„Tas veikėjas jau pasirodė knygoje „Baden Badeno nebus“, bandžiau suskaičiuoti, kada turėjo būti jo jaunystė, nes norėjau pradėti anksčiau, supratau, kad tai yra Veimaro respublika. Mano knygose yra ta linija vokiškoji susijusi su tuo, kad mano protėvių dalis vokiečiai, man atrodo, kad galiu juos suprasti ir bandau apie tai parašyti“, – pasakoja rašytoja.

U. Radzevičiūtė sako, nors pagrindinis personažas atrodytų labai realus, jis išgalvotas, o savųjų personažų ji visuomet ieško ten pat.

„Aš jų ieškau savyje, ne išorėje, mano daugelis personažų yra aš pati, tai mano smegenys įdėtos į kitą žmogų – tai gali būti kita lytis ir mažas vaikas, ir senas, absoliučiai kitu laikotarpiu gyvenantis. Kai rašau apie kitą laikotarpį, stengiuosi, kad tos detalės būtų tikros, kad atmosfera, idėjos, emocijos tos epochos, kad jos matytųsi to personažo gyvenime“, – teigia knygų autorė.

U. Radzevičiūtė sako knygą pavadinusi „Grožio ir blogio biblioteka“, bet blogio tema romane pagrindinė, nes kartais ir įsivaizduojamas gėris pavirsta blogiu.

Pirmoji U. Radzevičiūtės knyga „Strekaza“ pasirodė prieš 17 metų, vėliau sekė „Franksburgas“,„Baden Badeno nebus“, „Žuvys ir drakonai“, už kurią rašytoja įvertinta Europos Sąjungos literatūros premija, bei „180“ ir „Kraujas mėlynas“. Kiekviena jų rašėsi skirtingai, sako rašytoja, tema šie personažai diktuoja formą, apimtį.

U. Radzevičiūtės romanas „Grožio ir blogio biblioteka“ bus pristatytas Vilniaus knygų mugėje vasario 22-ąją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.