Naujienų srautas

Kultūra2020.02.05 23:04

Kertamas Lietuvos miškas – menininkės įkvėpimo šaltinis

Tapytoja Arūnė Tornau Vilniaus grafikos galerijoje „Kairė dešinė“ pristatė instaliaciją „Donorai“, kurią skyrė mirštančiam miškui. Pasak menininkės, Labanoro giria jai primena senį išmuštais dantimis. Tokią asociaciją menininkei kelia iškirsti miško plotai.

Menininkė parodai įkvėpimo semėsi miške. Įprastai šviesių spalvų, skaidrių kontrastų jos darbai šįkart niūriai vienspalviai. Instaliacija „Donorai“, pasak A. Tornau, skirta naujajai invazijai – besaikiam saugomų girių naikinimui.

A. Tornau pasakojo kaip sovietmečiu stebėjo, kaip marinamos pušys, iš jų šerdies nuleidžiant sakus. Sakai buvo reikalingi terpentinui ir kanifolijai gaminti. Šiandien tuos produktus gamina iš naftos, bet miške vis dar mėtosi sakų piltuvėliai, kuriuos menininkė pradėjo rinkti. Jos akį patraukė ir tatuiruoti, sudžiuvę, nulūžę medžiai – tai esą nusakinimo rezultatas. Parodoje pateikiamos ir nuotraukos, kaip atrodo tatuiruoti medžiai, iš kurių buvo nuleidžiami sakai.

„Tarpais iškirsti didžiuliai plotai, bet taip iškirsti, kaip peiliuku nupjauti skutimosi. Mes dažnai būname Labanoro girioje, ten būnam vasarom, ir matosi, kaip nyksta miškas, tas mūsų pasididžiavimas. Mes sakom, kad Lietuva – miškų kraštas. Kaip menininkė aš, žinoma, negaliu sustabdyti to miškų kirtimo, negaliu su plakatu netgi stovėti prie Aplinkos ministerijos, nors gal ir reikėtų, bet savo, kaip žmogaus poziciją, noriu išreikšti meninėmis priemonėmis“, – aiškina tapytoja.

Panorama. Nelaimės Turkijoje: gelbėtojus užgriuvo sniego lavina, Stambule perlūžo nuo tako nuslydęs lėktuvas

Kelis darbus A. Tornau skyrė sekmadienį pasaulyje minėtai Pelkių dienai.

Vilniaus grafikos galerijoje „Kairė dešinė“, šalia Arūnės Tornau kūrybos eksponuojama ir Ispanijoje gyvenančio skulptoriaus Simono Dūdos paroda. Derindamas mažuosius skulptūros objektus ir radinius miško sodyboje S. Dūda, sako, kuriantis pasaką. Durys suvertos kaip knygos lapai, rogės ir skulptūra – viskas sudėta į vieną istoriją.

„Tos rogės – irgi dabar mistika, nes sniego nėra – tai čia kaip istorinis artefaktas kažkoks“, – aiškina menininkas.

Arūnės Tornau, Simono Dūdos ir Tatjanos Diščenko grafikos darbų ekspozijas galima bus apžiūrėti ir pasirinkus Vilniaus gatvėse pasirodžiusius autobusus. Šis maršrutas vadinasi „Sumenėk“ ir veiks visą vasarį.

„Be šitų parodų mes kviečiame žiūrovus dalyvauti edukacinėje mūsų programoje, savaitgaliais rengsime ekskursijas po parodas su jų autoriais, o vasario 15 dieną kviečiame registruotis į lino raižinio užsiėmimą šeimoms“, – pasakoja Vilniaus grafikos centro vadovė Jurga Minčinauskienė.

Vilniečiai ir miesto svečiai šį mėnesį galės aplankyti 25-ias meno galerijas ir muziejus. Savaitgaliais beveik visos įstaigos lankytojus priims nemokamai. Bilietas į muziejų – lankstinukai, kuriuos galima rasti galerijose ir Vilniaus turizmo informacijos centruose.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi