Kultūra

2015.09.15 23:43

Kauno dramos teatras sezoną pradeda premjera

Nacionalinis Kauno dramos teatras naująjį sezoną pradeda premjera. Dviejų dalių spektaklis „Miškinis“ sukurtas remiantis tikra paskutinio Latvijos miško brolio, kuris 50 metų slapstėsi miške, gyvenimo istorija.

Janiui Pinupui, kai buvo pašauktas į Raudonąją armiją ir išsiųstas į frontą, tebuvo devyniolika. Vos antrame mūšyje kontūzytas jaunuolis atsigavęs pamatė, kad liko vienas ir dezertyravo. Sėkmingai pasiekęs namus, įsikūrė atokioje tėvų sodyboje. Dienas ir naktis leido miške, kartais sutemus pareidavo į namus.

Net 1991-aisiais, Latvijai atkūrus nepriklausomybę, jis vis dar slapstėsi nuo šalies teritorijoje dislokuotų Rusijos karinių pajėgų. Tik joms pasitraukus, septyniasdešimtmetis „miškinis“ pagaliau išėjo iš pogrindžio.

Latvijos sensacija tapusi neišgalvota istorija sudomino menininkus. Režisierius Valteris Silis šį istorinį faktą scenoje pavertė menine fikcija, kurioje persipina Latvijos ir Lietuvos pokario patirtys.

 „Kokia yra laisvės kaina? Kiek ji galėjo kainuoti ir kainavo? Čia yra spektaklio esmė. Todėl siekiau ne filosofuoti, o pabandyti parodyti to žmogaus išgyvenimus, ką jam reiškė išgyventi visus tuos metus, kokia buvo jo būsena. Norėčiau, kad publika po spektaklio užduotų sau klausimą: kas geriau – kovoti ar pasitraukti?“– pasakojo režisierius.

Pjesę parašė su režisieriumi bendradarbiaujantis dramaturgas Janis Baluodis. Kurdamas pjesę jis sako pervertęs daug dokumentų, istorijų, susipažinęs ir bendravęs su gyvais to meto liudininkais. Šis kūrinys sulipdytas iš tikrų ir numanomų epizodų.

„Mano užduotis buvo suvokti to meto Lietuvos istoriją, todėl gilinausi ir ieškojau informacijos visur. Jeigu jūs paklaustumėte, kur tas žmogus buvo Google žemėlapyje, tai galėčiau tiksliai parodyti, nes tyrinėjimai buvo gilūs ir išsamūs“, – pasakojo dramaturgas.

Kauno dramos teatro scenoje kuriamos istorijos siužetas vyksta Lietuvoje, o pagrindinis herojus virsta Jonu. Janio Pinupo arba jo lietuviškojo pavyzdžio Jono Petručio vaidmenį kuria aktorius Vainius Sodeika.

„Baisūs laikai buvo, mums pakankamai sunku suvokti to meto žmogaus kasdieninį vidinį būvį: kad ta baimė visą laiką yra šalia, namuose visą laiką nakvoja baimė. Kai pasako, kad žmogus kažko bijo, supranti, bet tik teoriškai, o čia reikia praktiškai tą pajust ir dar perteikti žiūrovui“, – sakė aktorius.

Spektaklio „Miškinis“ premjera didžiojoje Kauno dramos scenoje – penktadienį.