Naujienų srautas

Kultūra2020.02.03 12:09

Vasario 16-osios Aktas „pailsėjo“ ir vėl tikisi visuomenės dėmesio

Pirmadienį į Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinį – Signatarų namus – sugrįžo iš Vokietijos archyvo pasiskolintas Vasario 16-osios Nutarimas, kuris nuo lapkričio 15 dienos buvo saugomas Lietuvos valstybės istorijos archyve. Popieriniam dokumentui, pabuvusiam šviesoje, reikia šiek tiek „poilsio“. Šią Vasario 16-ąją minėsime 102-ąsias nepriklausomybės metines.

Kelis mėnesius eksponuotą faksimilę į originalų dokumentą pakeitė Vokietijos ambasadorius Lietuvoje Matthiasas Sonnas ir Lietuvos nacionalinio muziejaus direktorė Rūta Kačkutė. Renginyje taip pat dalyvavo Lietuvos valstybės istorijos archyvo direktorius Ramutis Kurpė.

Ambasadorius M. Sonnas pasirašė Signatarų namų svečių knygoje ir kartu su muziejaus direktore R. Kačkute tarė sveikinimo žodžius. Po to trumpai pristatytos šalių bendradarbiavimo aktualijos. M. Sonnas pasakojo, kad jį visuomet sujaudina Lietuvos rūpinimasis savo palikimu, dokumentais, savo gimimu kaip Nepriklausoma valstybė: „Noriu paraginti ir toliau taip rūpintis nesena savo istorija.“ Anot jo, europiečiai, nepaisant kai kurių pastarųjų įvykių, kuria istoriją kartu, Lietuva ir Vokietija ir toliau puoselėja demokratiją, laisvę.

R. Kačkutė pasakojo, jog dokumentas Lietuvai paskolintas penkeriems metams – iki 2022 metų. Muziejaus direktorė džiaugėsi, kad muziejus turi galimybę eksponuoti šį dokumentą jau trečią kartą: „Vasario mėnesio šeštadieniais 14 val. kviečiame į ekskursijas. Moksleiviams yra galimybė nemokamai sužinoti apie šį dokumentą, turint kultūros pasą.“

Dokumento eksponavimo galimybes sprendžia Lietuvos ir Vokietijos užsienio reikalų ministerijos. R. Kurpė teigė, jog dokumentui turi būti sukurtas tam tikros sąlygos – tinkama drėgmė ir temperatūra. Pabuvęs šviesoje, dokumentas bent kelis mėnesius turi pabūti tamsoje, siekiant išvengti dokumento apgadinimo.

Lietuvos nacionalinio muziejaus Restauravimo centro Popieriaus grupės vadovas Algis Blažys tvirtino, kad dokumento būklė yra gera: „Matyt, Vokietijoje dokumentas buvo tinkamai saugotas. Norėčiau tikėti, kad restauruoti prireiks ne anksčiau nei po kelių šimtų metų.“

Lietuvos Tarybos Nutarimas dėl Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo ir vėl eksponuojamas tame pačiame kambaryje, kuriame 1918 m. vasario 16 d. jį pasirašė dr. Jono Basanavičiaus pirmininkaujamos Lietuvos Tarybos dvidešimt narių, ir saugomas specialiai jam pagamintoje neperšaunamoje, nuo ultravioletinių spindulių apsaugančioje vitrinoje su reikiamu mikroklimatu.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi