Kultūra

2020.02.02 13:20

Artėjančios „Knygų mugės“ proga Kazlaus laidoje atviraus milijonierius, šmaikštusis olandų rašytojas Hermanas Kochas

LRT.lt2020.02.02 13:20

Laidų ciklas „Skambantys pasauliai su Nomeda Kazlaus“ – tai autoriniai pokalbiai su iškiliausiomis pasaulinio garso kultūros ir meno asmenybėmis, plačiau pristatant juos ir jų kūrybą Lietuvos visuomenei. Lietuvos radijo ir televizijos (LRTK) konkurse „Pragiedruliai“ šis laidų ciklas pripažintas geriausia 2018 m. pokalbių laida Lietuvoje. 

Ciklo vizitine kortele jau tapo tik šiai laidai akredituoti pokalbiai su mega žvaigždėmis Sarah Brightman, Andrea Bocelli, Montserrat Caballe, Placido Domingo, Jean Michel Jarre ir daugeliu kitų. Tačiau kalbinami ne tik muzikos pasaulio grandai, bet ir šiuolaikinio meno kūrėjai, kuratoriai, choreografai, teatro vadovai, režisieriai bei rašytojai.

Artėjant tradiciniam vasario mėnesio renginiui Lietuvoje „Knygų mugė“ lietuvių operos žvaigždė kalbina ekscentriškąjį olandų rašytoją Hermaną Kochą.

„Su rašytojais visada man labai malonu bendrauti, nes jie puikiai valdo ne tik plunksną, bet ir savo mintį pokalbyje. Jau parodėme interviu su bestselerio „Šokoladas“ (pagal kurį pastatytas žymusis filmas „Šokoladas“) autore Joanne Harris, kuri, beje groja bosine gitara ir dainuoja savo įkurtoje grupėje ir pasižymi ypatingai aukštu emociniu intelektu bei humoro jausmu. Labai turiningi, išminties teikiantys buvo pokalbiai su norvegų garsiais rašytojais Josteinu Garderiu ir Roy Jacobsenu, kurie labai myli ir vertina operinę muziką. Visi menai glaudžiai tarpusavyje susiję, todėl visada randame kažką bendro“, – sako sopranas N.Kazlaus, laidų ciklo idėjos autorė, vedėja bei prodiuserė.

Baltas lapas lieka iki paskutinės akimirkos. „Kai manęs sausio mėnesį paprašo parašyti istoriją gegužės dešimtai – rašyti pradedu gegužės devintąją“, – atvirauja Hermanas Kochas, žymus olandų rašytojas.

Kurti istorijas jis pradėjo dar vaikystėje, bet kokia išgalvota situacija aplinkiniams tapdavo realiu įvykiu. „Aš tik 17- 18 metų supratau, kad šių istorijų rašymas galėtų tapti profesija“, – prisimena jis.

Savaip supratęs „Montessori“ propaguojamas liberalias idėjas, kaip ir viską atidėlioti iki paskutinės minutės, rašytojas tai pavertė savo kūrybos metodu – „Atidėlioju iki paskutinės minutės, o paskui sėdu ir parašau“.

Jo romanai sulaukė ne tik didžiulių tiražų visame pasaulyje, bet atkreipė ir kinematografininkų dėmesį- jo romanas „Vakarienė“ buvo ekranizuotas net tris kartus, tiesa, iš vienos filmo premjeros autorius tiesiog išėjo, nors jame vaidino pasaulinio lygio žvaigždės.

Hermano Kocho kūrybinėje biografijoje nemažai vietos užima darbas televizijoje ir radijuje, į kurį pirmiausia buvo pakviestas, nes puikiai gebėjo pamėgdžioti kitų balsus. Tačiau rašytojo kūrybinė sėkmė - jo parduotų knygų tiražai jau perkopė pusantro milijono - leidžia visą laiką skirti rašymui.

Apie mokslų pagal „Montessori“ programą įtaką, pramanytas istorijas, kuriomis vaikystėje tikėjo visi, karjerą televizijoje ir apie tai, ko dar rašytojas niekam nėra sakęs laidoje „Skambantys pasauliai su Nomeda Kazlaus“ vasario 2 d. 21 val. per LRT Plius.