Kultūra

2020.01.31 14:04

Paaiškėjus nacistinei režisieriaus praeičiai, Berlyno festivalis naikina vieną pagrindinių savo prizų

LRT.lt2020.01.31 14:04

„Die Zeit“ straipsnyje išaiškinta, kad Alfredas Baueris, pagal kurį buvo pavadintas apdovanojimas, buvo aukšto rango nacistas, rašo britų laikraštis „Guardian“.

Berlyno kino festivalis panaikino vieną pagrindinių savo prizų po to, kai paaiškėjo, kad jo įkūrėjas, Alfredas Baueris, kurio vardu buvo pavadintas apdovanojimas, buvo aktyvus aukšto rango nacistas, glaudžiai susijęs su Josefo Goebbelso įsteigta propagandine organizacija.

Bauerio kontraversiška praeitis buvo atskleista „Die Zeit“ straipsnyje, kuriame buvo pristatyti istoriniai tyrimai, teigiantys, kad Baueris buvo ir nacių partijos, ir SA, nacių prieškarinio sukarintojo sparno, narys. Baueris taip pat pasirodė esąs Goebbelso Reichsfilmintendanz – 1942 m. Propagandos ministerijos įsteigtos įstaigos, kuri kontroliuoja kino industriją, dalis.

Viename nacių partijai parengtame pranešime Baueris buvo apibūdintas kaip „entuziastingas SA žmogus“, kurio „politinės nuostatos nepriekaištingos“.

Jis buvo paskirtas pirmuoju „Berlinale“ direktoriumi 1951 m., šias pareigas užėmė iki išėjimo į pensiją 1976 m.

„Die Zeit“ tyrimas rėmėsi dokumentais, rastais Nacionaliniame archyve ir Berlyno miesto archyvuose, pagal kuriuos Baueris buvo atsakingas už aktorių, režisierių ir kitų kino industrijos narių šnipinėjimą. Manoma, kad jis po karo sistemingai sunaikino visus savo nacistinės praeities pėdsakus. Baueris buvo atsakingas už tokius sprendimus, kaip kas filmuosis, o kas bus pasiųstas kovoti į frontą.

Remiantis „Die Zeit“ tyrimais, Baueris labai stengėsi sukurti įspūdį, kad yra tylus nacių režimo priešininkas. Jis dažnai meluodavo apie savo vaidmenį karo metu ir sugebėjo nuslėpti, kad buvo nacionalsocialistų partijos narys.

Šie nauji duomenys, likus vos kelioms dienoms iki 70-ojo festivalio atidarymo, sukėlė didžiulę gėdą „Berlinale“, kuri visuomet labai gerbė Bauerio vardą ir 1986 m., po jo mirties, jo vardą suteikė vienam svarbiausių apdovanojimų. Prizu buvo apdovanojami kino kūrėjai, kinematografijos mene atveriantys naujas perspektyvas.

Savo pranešime socialinėje žiniasklaidoje festivalis teigė: „Šių šaltinių aiškinimas rodo, kad Baueris nacių laikais užėmė reikšmingas pareigas. Atsižvelgdama į šiuos naujus duomenis, „Berlinale“ nedelsdama panaikins „Sidabrinio lokio“ Alfredo Bauerio premiją.

Mes džiaugiamės tyrimu ir jo paskelbimu „Die Zeit“ ir pasinaudosime proga padedami išorės ekspertų pradėti gilesnius festivalio istorijos tyrimus.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.