Naujienų srautas

Kultūra2015.09.14 15:32

75-ąjį sezoną Filharmonija kvies atskleisti garsuose slypinčias istorijas

LRT.lt 2015.09.14 15:32

Nacionalinė filharmonija, pradedanti 75-ąjį koncertų sezoną, žada per muziką atskleisti intriguojančių istorijų apie meilę ir neapykantą, susižavėjimą ir pavydą, džiaugsmą ir liūdesį.

Simbolinį impulsą Filharmonijos koncertų sezonui duos maestro Juozas Domarkas trečiadienį diriguodamas Lietuvos kameriniam orkestrui diplomato ir kompozitoriaus Mykolo Kleopo Oginskio gimimo 250-osioms metinėms skirtą programą Valdovų rūmuose. Koncerte taip pat dalyvaus solistai Mūza Rubackytė, Valentinas Gelgotas, Vytautas Giedraitis, Vidutis Lubauskas ir muzikologas Viktoras Gerulaitis, pranešė Filharmonija.

Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, vadovaujamas maestro Modesto Pitrėno, nuo šio rudens perėmusio kolektyvo meno vadovo ir vyriausiojo dirigento pareigas, koncertų sezoną pradės su smuikininke Dalia Kuznecovaite ir Felixo Mendelssohno koncertu smuikui ir orkestrui.

Vėliau jis su vienu žymiausių šių laikų violončelininku Davidu Geringu sveikins 70 metų jubiliejų švenčiantį kompozitorių Anatolijų Šenderovą, aktualios muzikos festivalio „Gaida“ pradžios koncerte pristatys Mariaus Baranausko naujo kūrinio premjerą, su pasaulio koncertų sales užkariaujančia jaunąja dirigente Mirga Gražinyte-Tyla pažymės kompozitoriaus Jeano Sibeliaus gimimo 150 metų sukaktį, o su orkestro garbės dirigentu maestro Juozu Domarku sklaidys klasikos aukso fondo puslapius, skelbiama pranešime spaudai.

Lietuvos kamerinis orkestras koncertų sezoną pradėjo gastrolėmis. Rugsėjo 6 ir 7 dienomis su violončelininku ir dirigentu Davidu Geringu bei jauna violončelininke Dali Gutserieva jis koncertavo Reikjavike (Islandija), o 11 ir 12 dienomis su meno vadovu, dirigentu ir solistu Sergejum Krylovu bei solistais Yekaterina Valiulina, Pavelu Vernikovu ir Svetlana Makarova viešėjo Kremonoje ir Valcerrinos miestelyje Italijoje. Dabar orkestras su S. Krylovu ruošiasi gastrolėms Siano (Kinija) koncertų salėje, jos vyks rugsėjo 19–21 dienomis.

Grįžęs į Lietuvą orkestras naujajame koncertų sezone pristatys Ludwigo van Beethoveno kūrybą, vėliau su dirigentu Lioru Shambadalu atras nebaigtus Wolfgango Amadeaus Mozarto kūrinius, o su sopranu Julija Novikova atliks žinomus ir publikos mėgstamus šio Vienos klasiko opusus.

Ketvirtą kartą fortepijonu bus pasakojamos istorijos, epai, sakmės ir humoreskos tarptautiniame Vilniaus fortepijono muzikos festivalyje, vyksiančiame lapkričio 14–28 dienomis. Jo meno vadovės, vienos žymiausių lietuvių pianisčių M. Rubackytės sudarytoje programoje – septyni koncertai, sukviesiantys atlikėjus iš visos Europos.

Įsimintinas programas parengė ir kameriniai Lietuvos nacionalinės filharmonijos kolektyvai – Valstybinis Vilniaus ir Čiurlionio kvartetai bei kamerinės muzikos ansamblis „Musica humana“, pakviesiantys į koncertus Filharmonijos Didžiojoje salėje, Taikomosios dailės muziejuje ir Trakų pilyje, rašoma pranešime.

Koncertų „Visai šeimai“ cikle laukia muzikinės istorijos apie mažąsias raganytes, Motulę Žąsį, Petią, Vilką, Sniego Senį ir daug kitų muzikinių nuotykių.

Naujų muzikinių istorijų pažers tradiciniai Filharmonijos ciklai – „Muzika Trakų pilyje“, „Kalėdų muzikos savaitė“, Naujamečiai koncertai ir muzikinių-edukacinių programų ciklas „Muzikos enciklopedija gyvai“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi