Kultūra

2020.01.31 20:30

Atnaujintame Maironio muziejuje – modernios vaizdo projekcijos

Arvydas Urba, Rūta Katkevičienė, LRT radijo laida „Gimtoji žemė“, LRT.lt2020.01.31 20:30

„Žmonės, būdami abiejuose svirnuose, gali pajusti ir matyti vaizdus, kaip atrodė Pasandravio ir Bernotų gyvenimas. Išnyksta ir atsiranda poeto Maironio eilėraščiai. Matomi vaizdai, kaip kunigas, jau brandžiame amžiuje, atvyksta į Bernotus. Šiuo projektu siekiame, kad lankytojas pajustų čia dar tvyrančią poeto dvasią“, – LRT RADIJUI sako Raseinių krašto istorijos muziejaus direktorė Birutė Kulpinskaitė.

Šį mėnesį baigiamas dvejus metus trukęs ketvirčio milijono eurų vertės projektas, kuriuo atnaujintas garsaus poeto, kunigo, profesoriaus Jono Mačiulio-Maironio muziejus Raseinių rajone. Anot krašto istorijos muziejaus direktorės Birutės Kulpinskaitės, Pasandravio ir Bernotų kaimuose sukurti visiškai nauji, modernūs, istoriškai ir kultūriškai visai Lietuvai labai svarbūs, meniniai akcentai.

„Įrengta meninė instaliacija Pasandravio dvaro tema. Atsirado ant išlikusios dalies pamatų Pasandravio dvaro kontūras, kaip iliuzija į buvusį turtingą Pasandravio dvarą, kur gimė poetas Maironis. O poeto tėvonija, Bernotai, tikimės patrauks žmones menine instaliacija – griežtai autentiškai atkurtu, pagal mastelį, poeto tėvų namu“, – sako B. Kulpinskaitė.

Muziejaus direktorė primena, kad Bernotuose esantys senieji pastatai yra buvusi Maironio sesers Kotrynos sodybvietė. Tuo tarpu poeto gimtieji namai, pasak jos, neišliko per Pirmąjį pasaulinį karą. „Per karą jie sudegė, – patikslina pašnekovė. – Dabar tą gimtąjį namą sukūrėme, pasitelkdami meninę mintį“.

Yra sukurtos dvi modernios vaizdo projekcijos, sako B. Kulpinskaitė. „Žmonės, būdami abiejuose svirnuose, gali pajusti ir matyti vaizdus, kaip atrodė Pasandravio ir Bernotų gyvenimas. Išnyksta ir atsiranda poeto Maironio eilėraščiai. Matomi vaizdai, kaip kunigas, jau brandžiame amžiuje, atvyksta į Bernotus, – naujas vaizdo instaliacijas muziejuje pristato jo vadovė. – Šiuo projektu siekiame, kad lankytojas pajustų čia dar tvyrančią poeto dvasią“.

Iš esmės atnaujintas, Maironiui skirtas, muziejus Pasandravyje ir Bernotuose lankytojams bus atviras jau nuo pavasario.

LRT.lt primena, kad Jonas Mačiulis-Maironis, gimė Pasandravio (Astrauskų) dvarelyje. Pasandravyje yra išlikę gimtojo dvarelio pamatai, svirtinis šulinys su įspūdingo dydžio akmeniniu rentiniu, restauruota akmens mūro pavalkinė (pakinktinė). Kilometro ilgio pėsčiųjų takas, jungiantis gimtinę ir tėviškę Bernotuose, apsodintas ąžuolais, papuoštas koplytstulpiais ir stogastulpiais. Bernotuose yra išlikusios Maironio tėvų ir sesers sodybos. Pastarojoje dabar ir įkurtas muziejus.

Parengė Vismantas Žuklevičius

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.