Naujienų srautas

Kultūra2020.01.29 22:15

Valdovų rūmų muziejus įsigijo Lietuvos valdovės Cecilijos Renatos laišką

Monika Petrulienė 2020.01.29 22:15

Valdovų rūmų muziejus įsigijo Lietuvos valdovės Cecilijos Renatos laišką. Ji buvo Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Vladislovo Vazos sutuoktinė. Pasak muziejininkų, valdovų pasirašytų dokumentų šalies saugyklose galime rasti, tačiau labai mažai žinome apie jų sutuoktines.

Šventosios Romos imperatoriaus Ferdinando Antrojo ir Bavarijos kunigaikštytės Onos Marijos dukra Cecilija Renata Habsburgaitė ištekėjo už Lietuvos ir Lenkijos valdovo Vladislovo Vazos būdama 26-erių. Į Valdovų rūmų muziejų C. Renatos laiškas pateko iš Jungtinės karalystės aukciono.

Pasak muziejininkų, istorinių vertybių iš 16–17 amžiaus pasaulio aukcionuose pasitaiko retai. Kiekvienas įsigytas eksponatas atskleidžia naujų istorijų ar patvirtina jau žinomus faktus.

„Jis yra adresuotas Viskončiui, buvusiam nuncijui Lenkijoje ir Lietuvoje, ir parašytas Varšuvoje 1642 metais sausio 10 dieną, kur karalienė Cecilija dėkoja honoratui Viskončiui už naujamečius sveikinimus, bei pati jį sveikina Naujų metų proga“, – pasakoja Valdovų rūmų muziejaus Rinkinių skyriaus vedėjas Dalius Avižinis.

Panorama. Istorinis balsavimas įvyko: Europos Parlamentas ratifikavo „Brexito“ sutartį

Muziejininko teigimu, 17 amžiaus pradžioje dar nebuvo įprasta naujamečių sveikinimų siųsti atvirukais. Po itališkai surašyta padėka ir šventiniais linkėjimais – originalus karalienės parašas. Sakoma, kad C. Renata mokėjusi ne tik vokiečių, bet ir italų, lotynų kalbas.

Istorikų teigimu, šios Lenkijos ir Lietuvos valdovo sutuoktinės gyvenimas buvo tragiškas. Du jos vaikai mirė dar vaikystėje, o ji – besilaukdama trečiojo. Tai nutiko Vilniuje. Viename iš Valdovų rūmų kiemų, kaip spėjama, Cecilija Renata stebėjo lokio pjudymą, žvėris po pjautynių jai Įdrėskė ir kitą dieną valdovė mirė.

„Žinoma, kad dar iki vestuvių Vladislovas Vaza turėjo favoritę ir netgi susituokęs su Cecilija Renata jis palaikė santykius su favorite. Ji netgi gyveno dvare. Vėliau tik buvo ištekinta už didiko ir išvyko“, – teigia D. Avižinis.

C. Renatos portretas ir Vladislovo Vazos kabinete – ant kitos sienos nei sutuoktinis. Muziejininkai sako, kad verta daugiau pasidomėti šia valdovo žmona – vien jos žūtis apgaubta ne viena istorija. Palaidota Cecilija R. Vavelio katedroje, Krokuvoje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi