Kultūra

2015.09.13 22:59

Duris atveria Jašiūnų dvaras

Salomėja Pranaitienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.13 22:59

Lankytojams  duris atvėrė restauruoti  netoli Vilniaus esančio Jašiūnų dvaro rūmai. Jašiūnų dvaras – ne tik architektūros paminklas, turtinga ir šio dvaro istorija,– čia įkurtas muziejus, konferencijų centras, rūmų sodyba pritaikyta kultūriniam turizmui.

Atgimęs vėlyvojo klasicizmo stiliaus Jašiūnų  dvaras- atvertas visuomenei. Gausybė svečių – iš aplinkinių kaimų, Šalčininkų. Pasak mero, tai -šventė ne tik Šalčininkų rajonui, bet ir visam Pietryčių Lietuvos kraštui, kur restauruotų ir puikiai sutvarkytų dvarų -negausu.

Beveik prieš  du šimtus metų iškilę Jašiūnų dvaro rūmai,– žymaus architekto Karolio Podčašinskio kūrinys. Dvaras buvo to meto kultūros židinys, čia lankydavosi  tuometis Vilniaus universiteto  rektorius Jonas Sniadeckis, Adomas Mickevičius,

Mykolas Balinskis, Julijus Slovackis ir nemažai kitų 19-o amžiaus mokslo bei meno žmonių.

Kiekviena rūmų  patalpa buvo skirtingai įrengta – puošnūs ištapyti ar paauksuoti skliaUtai, lipdiniai, durų apvadai. Buvusios bibliotekos salėje matosi freskų fragmentai.

„Tai išskirtinė vieta, susijusi su  Vilniaus universitetu, žymiais  žmonėmis. Labai svarbu, kad šis dvaras atgimsta būtent su šia tapatybe“, – sako Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė.

Rūmuose įkurtas muziejus, konferencijų centras, rūmų sodyba bus pritaikyta kultūriniam turizmui. Čia bus užsiimama  edukacine veikla, atvykusieji  galės susipažinti su  to meto dvaro gyvenimu ir pramogomis. Taip pat numatoma bendradarbiauti su Vilniaus universitetu.

„Buvo kalbama apie Vilniaus universiteto bibliotekos parodos  dalies perkėlimą kelioms savaitėms į Jašiūnų dvarą.Tam reikia praplėsti ekspozicijos plotą“, – aiškina Šalčininkų rajono M. Balinskio gimnazijos direktorius Kazimiežas Karpičas

Rūmams restauruoti ir prie jų esančiam parkui sutvarkyti prireikė  3 mln. Eurų. Daugiausia panaudota Europos Sąjungos fondų lėšų. Taip pat prisidėjo Šalčininkų rajono savivaldybė.

„Dar laukia nemažai darbų. Reikia pabaigti darbus šiose patalpose ir restauruoti dvaro oficiną, svirną. Pagrindinis mūsų tikslas – kad čia  važiuotų žmonės ir pažintų dvarą, mūsų kraštą“, – tvirtina Z. Palevičius.

Pasak Kultūros paveldo departamento vadovės, Jašiūnų  dvaras jau šeštasis šiemet Lietuvoje atvėręs duris po restaruravimo. Dabar atkuriama maždaug šimtas dvarų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.