Kultūra

2020.01.28 23:45

„Eglė ir vilkmergės“ parodoje – kūriniai iš panaudotų vokų bei enciklopedijų ir istorijos apie vilkolakes moteris

Mikalojaus Konstantino Čiurlionio dailės muziejuje Kaune atidaryta Australijoje gyvenančios menininkės Jazminos Cininas paroda. Joje – menininkės knygos, sukurtos iš jau panaudotų medžiagų ir moterų vilkolakių istorijos, kuriomis menininkė domisi jau du dešimtmečius.

Personalinę parodą Lietuvoje J. Cininas surengė po 18 metų – Australijoje gimusi ir Melburne gyvenanti menininkė į Kauną atvežė autorines knygas, sukurtas iš panaudotų vokų, išmestų enciklopedijų, sąskaitų ar pakuočių. Ji sako, daiktų pasauliui jau užtenka.

Parodoje ir lino raižiniai, kuriuose – australiški ir baltiški motyvai.

Daugiau nei du dešimtmečius J. Cininas kuria grafikos darbų serijas, pasakojančias vilkmergių istorijas. Jas menininkė rinko iš filmų, knygų, medikų pasakojimų ir pastebi, kad Estijoje moterų-vilkolakių simbolikos yra daugiau nei kitose šalyse.

„Visi žino apie vyriškus vilkolakius, bet buvo daug ir buvo labai įvairių. Ir man buvo labai svarbu, kad jie nebūtų kaip „Holivudo“ vilkolakis, kad jie nebūtų baisūs, galėtų būti gražūs, būti simpatiškas“, – teigia menininkė.

J. Cininas – Čiurlionio brolio Stasio provaikaitė. Močiutės namuose ji matė dailininko darbų reprodukcijų.

„Man labai įdomu matyti čia gyvai paveikslus, tos reprodukcijos jau buvo pakabintos daug metų (...), aš galvojau, o jis labai mėgsta žalią spalvą“, – teigia menininkė.

Panorama. Po raginimų atskleisti psichologinio smurto ligoninėse atvejus – spaudimas išduoti prabilusius medikus

Šeimoje lietuviškos tradicijos labai saugotos, pati ji dabar dainuoja folkloro grupėje „Pamesta klumpė“.

J. Cininas paroda „Eglė ir vilkmergės“ Čiurlionio dailės muziejuje – iki kovo 29-osios.