Kultūra

2020.01.28 20:32

Šiauliuose lankėsi publikos magnetas – fotografas Danisevičius

Aina Mizgirdė, LRT PLIUS laida „Kultūros diena“, LRT.lt2020.01.28 20:32

Šiauliuose atidaryta vieno žymiausių spaudos fotografo Ramūno Danisevičiaus paroda „LIKĘ“. Parodos pavadinime telpa ne tik lietuviškas žodis likę, bet ir socialiniuose tinkluose paplitęs „laikinimo“ fenomenas. Nemaža dalis galerijos erdvėse eksponuojamų fotografijų jau anksčiau yra pabuvojusios ir aptarinėtos socialiniuose tinkluose.

Lietuvoje maždaug 7 iš dešimties gyventojų naudojasi socialiniais tinklais, jau seniai tapusiais kasdienio gyvenimo ir net populiariosios kultūros dalimi. Dominuojant greitai vartojamam ir besikeičiančiam turiniui, socialines medijas išnaudoti bando ir menininkai, ten talpindami savo kūrybą ir naudodamiesi galimybe tiesiogiai susisiekti su savo auditorija. Kartais internete eksponuoti darbai atsiduria ir dailės galerijose.

Lietuvos spaudos fotografų klubo prezidentas Jonas Staselis komentuoja: „Kai daugelis dar galvojo, ar socialiniai tinklai yra tinkamos platformos menininkams, Danisevičius nedvejodamas dalijosi. Tai parodo, kad jis kuria mums. To jausmo ir vaizdo, kurį jis užfiksuoja, tikrumas ir yra jo išskirtinumas.“

Parodoje – įvairiomis technikomis atlikti darbai. Tai – ne tik internete publikuotos fotografijos su komentarais, bet ir tradicinės žurnalistinės nuotraukos, padarytos veidrodiniu fotoaparatu.

„Skaitmeninė fotografija tinkama, kai reikia greičio. Fotografuoti telefonu labai paprasta, nereikia jokių sąnaudų. Juostinė fotografija verčia susikaupti, susimąstyti. Tai labai naudinga, reikalauja disciplinos“, – pasakoja R. Danisevičius.

Pasak parodos autoriaus, jam yra svarbu, kaip žmonės reaguoja į jo darbus ir kokias emocijas jie suteikia. Todėl neslepia sekantis komentarus. Tačiau į visus atsakyti nespėja. Todėl fotomeninkui rūpi ir gyvai susitikti su jo kūrybą stebinčiais žmonėmis.

Menotyrininkas Virginijus Kinčinaitis įsitikinęs: „Publiką ir domina tai, koks jis gali būti universalus fotomenininkas. Ramūnas labai atviras įvairioms technikoms, išraiškos priemonėms ir pasauliui, todėl jis kaip magnetas traukia publiką. Jis turi gerbėjų ir virtualioje erdvėje, ir fizinėje. Todėl į parodą susirinko ir jaunimas, ir fotomenininkai, ir tie, kurie ieško savęs virtualioje erdvėje. Ramūnas gali būti mokytojas, kaip atrasti save virtualioje erdvėje.“

Iš nesibaigiančio nuotraukų srauto socialiniuose tinkluose kilusi parodos idėja jau apkeliavo didžiuosius šalies miestus. Pasak menotyrininkų, savo meistrystę šiuolaikinio socialinio metraščio sudarymui paskyręs fotografas taip plečia ir bendrą Lietuvos vizualaus meno kontekstą. Ramūno Danisevičiaus paroda „LIKĘ“ Šiaulių dailės galerijoje veiks iki vasario 16-osios.

Plačiau – reportaže:

Kultūros diena. Praūžęs antrasis „Vilniaus šviesų festivalis“ kvietė neįprastoje šviesoje pamatyti ir rečiau aplankomas senamiesčio vietas
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt