Naujienų srautas

Kultūra2020.01.27 10:54

Pirmoji MO pokalbių cikle – diskusija apie laisvės salas literatūroje

LRT.lt 2020.01.27 10:54

„Modernus menas kaip revoliucija“ – tai naujas pokalbių ciklas, vasario 5 dieną prasidedantis MO muziejuje. Kartu su Vilniaus politikos analizės institutu organizuojamuose pokalbiuose, kuriuos moderuos Donatas Puslys, bus kalbama apie kultūros vaidmenį prieš ir po Kovo 11-osios. Pirmojo pokalbio tema – literatūra, jame dalyvaus Aidas Marčėnas, Giedrė Kazlauskaitė ir Jūratė Čerškutė, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Kiekviename pokalbyje – du menininkai. Vienu metu jie ir labai skirtingi, ir labai panašūs. Abu kuria toje pačioje srityje, tačiau atstovauja dviem visiškai skirtingoms kartoms. Pokalbį pradės kviestinis lektorius, o pratęs menininkų pokalbis ir diskusija.

Pokalbių metu bus žvelgiama į kultūrines laisvės salas sovietmečiu, kuriose buvo ruošiama dirva Sąjūdžiui ir galiausiai – Nepriklausomybei. Pokalbių metu bus diskutuojama apie literatūrą, teatrą, muziką, fotografiją, dailę, urbanistiką. Pirmasis pokalbis – apie literatūrą, jame dalyvaus Jūratė Čerškutė, diskutuos Aidas Marčėnas ir Giedrė Kazlauskaitė.

Pokalbius inicijuoja „Vilniaus politikos analizės institutas“. Juos moderuos instituto medijų ir demokratijos programos vadovas Donatas Puslys, kuriam įdomu sužinoti, ar šiandieniniame mene dar gyva maišto, neprisitaikėliškumo, humanizmo dvasia. „Jei, kalbant apie meną iki Kovo 11-osios, yra įdomu žvelgti į tai, kaip buvo priešinamasi sovietinės ideologijos brukamoms normoms ir taisyklėms, šiandien yra svarbu analizuoti, kiek menas išlaiko kritinį žvilgsnį į socialinę tikrovę, sugebėdamas ne nuo jos atsiriboti ar jai pasiduoti, o ją reflektuoti, kritikuoti, akcentuoti žmogaus teisių ir laisvių svarbą“, – pastebi jis.

„MO yra erdvė pažinti naujus dalykus, susitikti, bendrauti. Kviečiame mąstyti, kelti klausimus ir diskutuoti kartu su menininkais. O tuo pačiu ir sužinoti, kaip skirtingos politinės situacijos veikė jų kūrybą ir kaip tai atsispindi jų darbuose“, – pasakoja Milda Ivanauskienė, MO muziejaus direktorė.

„Tikimės, kad pokalbių ciklas padės geriau suvokti kultūros svarbą, taip pat atskleisdamas ir įdomių, įkvepiančių asmeninių istorijų. Gyvenimui laisvoje respublikoje nepakanka tik sukurti demokratinių politinių institucijų, kad ir kokios svarbios jos būtų. Dar reikia ir laisvo žmogaus. Čia esminis vaidmuo tenka kultūrai – terpei, kurioje ir vyksta žmogaus tapsmas, kur ugdomas asmens moralinis jautrumas, pasaulėjauta“, – priduria D. Puslys.

Ciklą tęs pokalbis apie teatrą kartu su Irena Veisaite, Gintaru Varnu ir Daiva Šabasevičiene, vėliau pokalbyje apie fotografiją dalyvaus Antanas Sutkus, Artūras Morozovas ir Margarita Matulytė, apie muziką kalbės Dovydas Bluvšteinas ir Domantas Razauskas, pokalbyje apie dailę išgirsime Arvydą Šaltenį.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi