Kultūra

2020.01.31 07:47

Uostamiestyje Dostojevskį statanti režisierė nepamirš savo mokytojo Nekrošiaus priesako

LRT.lt2020.01.31 07:47

Klaipėdos dramos teatre vasario 6 dieną premjera – debiutuojančios Lietuvos teatro ir muzikos akademijos teatro režisūros diplomantės Mildos Mičiulytės spektaklis „Juokingo žmogaus sapnas“ pagal to paties pavadinimo Fiodoro Dostojevskio apsakymą, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Spektaklyje vaidina Kauno dramos teatro aktorius, „Auksinio scenos kryžiaus“ laureatas Saulius Čiučelis ir dažniausiai Oskaro Koršunovo teatre vaidmenis kurianti Taura Kvietinskaitė. Kostiumų dailininkė – Nadežda Gultiajeva.

„Man labai pasisekė, kad šiam spektakliui pavyko surasti būtent tokius aktorius, kurie, kaip ir aš, buvo „užsidegę“ šia medžiaga, buvo skaitę šį kūrinį ir galvojo, kad norėtų jį įkūnyti scenoje, – pasakojo M. Mičiulytė. – Spektaklį kūrėme kartu su aktoriais, ilgai analizavome medžiagą, dalinomės asmeninio gyvenimo patirtimis. Visi trys būdami labai skirtingi, padėjome vienas kitam išsigryninti svarbiausias F. Dostojevskio mintis ir atsakyti į mums patiems rūpimus klausimus.“

Net ir vienas spektaklio veiksmas gali pakeisti pasaulį

„Juokingo žmogaus sapnas“ – vienas iš nedaugelio F. Dostojevskio fantastinių apsakymų – gilinasi į moralinius žmogaus gyvenimo klausimus.

„Spektaklio aktualumas skleidžiasi atsakomybės už kitą temoje. Meilė kitam – fundamentali tema, apie ją kalba visi šventraščiai. Manau, šiais laikais, kai abejingumas yra neretas reiškinys, šis F. Dostojevskio kūrinys mums primena, kad net ir vienas žmogus, vienas jo veiksmas gali sugadinti kito pasaulį. Lygiai taip pat, kaip ir gali jam padėti, – sakė režisierė. – Šiuo kūriniu galima priminti nūdienos žmogui būti akylesniam savo veiksmuose, jausti ir pastebėti kitą.“

Juokingas žmogus vaikšto po naktinį Sankt Peterburgą. Priėjęs išvados, kad pasaulyje nebeliko nieko prasminga, nusprendžia nusižudyti. Jam besvarstant apie savižudybę netikėtai už rankos jį ima tampyti maža mergaitė: prašo pagalbos. Juokingas žmogus supranta, kad jai ir jos motinai kažkas atsitiko, bet nustumia ją šalin ir grįžta namo. Namuose jis išsitraukia revolverį ir ketina nusižudyti… Tačiau prisiminęs sutiktą mergaitę ima abejoti savo sumanymu… Netikėtai užmigus sapnas pakeičia Juokingą žmogų: pažadina jame glūdinčius kaltės, gailesčio, gėdos jausmus, meilę gyvenimui, padeda atrasti Tiesą, kurią nubudęs ima skelbti.

„Jeigu anksčiau būčiau gyvenęs Mėnulyje arba Marse ir ten būčiau pasielgęs taip begėdiškai ir nedorai, kaip tiktai galima įsivaizduoti, ir būčiau buvęs taip už tai išplūstas ir išdergtas, kaip galima patirti ir įsivaizduoti nebent tiktai kartais sapne, košmare, ir jeigu, paskui atsidūręs Žemėje, aš išsaugočiau to, ką padariau kitoje planetoje, suvokimą ir, be to, žinočiau, kad ten jau nieku gyvu ir niekada negrįšiu, tai, žiūrint iš žemės į Mėnulį, – man būtų vis tiek ar ne?“ – klausia savęs apsakymo herojus. Akivaizdu, kad ta maža mergaitė, patampiusi jį už rankos, susijaudinusi prašiusi pagalbos, pakeitė herojaus mintis. Pakeitė jį patį.

Kūrinyje – daug šilumos

O kodėl herojus laikomas juokingu? Pasak režisierės, naivus tikėjimas gėriu, idealistinis, kitoniškas mąstymas, savotiškas „iškritimas iš normos“ kartais daugeliui atrodo juokingas.

„Pamenu, kai diplominiam darbui pasirinkau šį kūrinį, mano dėstytojas Eimuntas Nekrošius tik prašė nedaryti Dostojevskio tamsaus. „Jį galima labai šviesiai pastatyti“, – sakė maestro. Berepetuojant, įsigilinus į kūrinio esmę, tikrai atsiskleidė visai kitokios rašytojo spalvos. Šiame kūrinyje pajutau daug šilumos, žmogiškumo. Tikiuosi, pavyko tai atskleisti ir spektaklyje“, – sakė M. Mičiulytė. – Be to, kūrinys alsuoja kad ir banalia, bet nesenstančia tiesa – žmogui reikia žmogaus. Galbūt nuo to ir sklinda šio apsakymo šiluma.“

Spektaklis Klaipėdos dramos teatre taip pat bus rodomas kovo 22 ir balandžio 21 dienomis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.