Kultūra

2020.01.24 13:04

Ką daryti su „Lietuvos kino“ palikimu, kad nebūtume Turkmėnija

Mindaugas Klusas, LRT.lt2020.01.24 13:04

Vyriausybei nusprendus likviduoti UAB „Lietuvos kinas“, iškyla nemenka dilema: ką daryti su jame kaupta filmų kolekcija ir vertingu archyvu?

2018 metų pabaigoje Vyriausybės nutarimu buvo pritarta UAB „Lietuvos kinas“ likvidavimui. Ši bendrovė, iki nepriklausomybės atkūrimo vadinta Respublikine kino filmų nuomojimo kontora, visą sovietmetį buvo vienintelis kino filmų platintojas Lietuvoje.

Vaidybiniai, animaciniai, dokumentiniai filmai buvo platinami per bendrovės padalinius didžiuosiuose Lietuvos miestuose, taip pat savo filmų archyvą, filmų restauravimo, subtitravimo, reklamos padalinius. Būtent čia buvo leidžiami lietuviškų filmų plakatai, mėnesinis žurnalas „Kinas“ ir savaitraštis „Savaitės ekranas“.

Įstaiga rengė filmų premjeras ir pristatymus, 9-ajame ir 10-ajame dešimtmečiais – kino šventes įvairiuose Lietuvos miestuose. Tokias šventes užbaigdavo kino koncertai, kurių režisieriais, pavyzdžiui, buvo Henrikas Šablevičius, Vytautas Kernagis, Rimas Tuminas.

Vienintelė bendrovės savininkė Kultūros ministerija 2019-ųjų įpareigojo „Lietuvos kiną“ peržiūrėti bendrovės patalpose saugomas kino juostas ir įvertinti, kurios iš jų turėtų būti išsaugotos. Ekspertės – kinotyrininkės Živilė Pipinytė, Neringa Kažukauskaitė – tą darbą įvykdė.

Po inventorizacijos išaiškėjo stulbinamos apimtys – archyve saugoma per 12 tūkst. 35mm ir 16mm filmų kopijų, kurios kartu sudaro apie 65 tūkst. saugomų vienetų. Tai vaidybinės, dokumentinės, animacinės, mokslo populiarinimo juostos. Visa tai glaudžiasi 600 kv. m patalpoje.

Beveik visos lietuviškų kūrinių pozityvinės kopijos buvo perduotos Lietuvos centriniam valstybės archyvui. Tačiau liko nemažai unikalių filmų, daugiausia – užsienietiškų, kuriuos, anot „Lietuvos kino“ generalinio direktoriaus Arūno Stoškaus, būtų galima panaudoti edukacijai, viešinimui, archyvų mainams, sudaryti patrauklias programas.

„Aplinkinėms šalims tuo ir esame įdomūs, kad pas mus liko posovietinių šalių filmų kopijos. Tarkime, Turkmėnijoje kinas ir jo gamyba apskritai uždrausti. Niekas kitas neturi tokio didelio kiekio ir bazės“, – LRT.lt teigė A. Stoškus.

Bendrovės vadovai KM siūlo įtraukti šiuos kino dokumentus į steigiamos Nacionalinės filmotekos archyvą, suteikus jai archyvavimo funkciją. Bėda ta, kad KM kol kas nesuranda jai patalpų. „Lietuvos kinas“ siūlo Filmoteką įkurti dabartiniame bendrovės pastate Ozo gatvėje 4.

„Čia yra trys kino salės, reikia tik jas renovuoti, taip pat erdvės archyvavimui. Čia galėtų atsikraustyti ir kitos kultūros įstaigos, išsimėčiusios po sostinę ir nuomojančios patalpas“, – kalbėjo A. Stoškus.

Be kino juostų, bendrovėje taip pat sukaupta didelė VHS vaizdo kasečių kolekcija, fotografijos (kadrai iš filmų ar filmavimo aikštelių, Lietuvos aktorių, režisierių portretai), lietuviškų filmų montažiniai lapai, kino scenarijai, autoriniai kino plakatai, žurnalų „Kinas“ rinkinys, įvairi kino rodymo įranga. Likviduojant bendrovę iškilo viso šio archyvo saugojimo klausimai, nes tokios apimties nėra pasirengęs priimti nė vienas Lietuvos archyvas.

Ekspertų siūloma audiovizualinio UAB „Lietuvos kinas“ archyvo ir kito turto panaudojimo schema:

Ø Pripažinti UAB „Lietuvos kinas“ filmų archyve turimas 35mm ir 16mm nacionalinių ir užsienio kino filmų kopijas kino paveldu

Ø Steigiant nacionalinę filmoteką į jos koncepciją įtraukti archyvų funkciją, t.y. panaudoti turimas UAB „Lietuvos kinas“ nacionalinių ir užsienio kino filmų kolekcijas

Ø Pavesti už nacionalinės filmotekos steigimą atsakingai institucijai perimti UAB „Lietuvos kinas“ 35mm ir 16mm pozityvines kino juostas ir jas nuolatinai saugoti

Ø Sudaryti iš UAB „Lietuvos kinas“ filmų archyve turimų 35mm ir 16mm įvairių filmų rekomenduotinas kolekcijas skirtas panaudojimui nacionalinės filmotekos, tyrinėjimo, edukaciniams, kino sklaidos, meninių projektų, kinotyrinių tyrimų ir kt. tikslams.

Ø Išanalizuoti galimybes renovuoti ir panaudoti UAB „Lietuvos kinas“ turimas patalpas nacionalinės filmotekos reikmėms (kino kopijų saugojimui, kino filmų peržiūroms didžiojoje ir mažosiose salėse, kino muziejaus įrengimui, archyvo reikmėms reikalingos įrangos ir kt.)

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt