Kultūra

2020.01.23 14:39

Ar kuršiai – pirmieji emigrantai?

LRT.lt2020.01.23 14:39

Knyga, siūlanti pakeisti optiką ir pažvelgti į Kuršių neriją kaip į nuolatinių migracijų vietą. Vasario 6 d. 18 val. „Paviljone“ bus pristatoma prof. dr. Vasilijaus Safronovo knyga „Migrantai ir pabėgėliai Kuršių nerijoje XX a. viduryje“, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Renginyje dalyvaus autorius Vasilijus Safronovas, istorikas Tomas Balkelis ir knygos iniciatorė Rasa Antanavičiūtė. Pristatymą ves LRT kultūros žurnalistė Austėja Kuskienė.

„Miškų rojus, kopų karalijos perlas, gamtos stebuklas – nuo Prūsijos švietėjo Wilhelmo von Humboldto laikų Kuršių nerija grožimasi, daugumai autorių ji kažką reiškia visų pirma dėl nuostabaus kraštovaizdžio. Tačiau kodėl neriją vadiname „kuršių“? Kas buvo ir yra jos gyventojai? Kokios jų atsiradimo pusiasalyje istorijos?“

Tokie klausimai keliami Vasilijaus Safronovo knygoje „Migrantai ir pabėgėliai Kuršių nerijoje XX a. viduryje“. Kuršių nerija – erdvė, kuri beveik visiškai ištuštėjo dėl Antrojo pasaulinio karo pasekmių ir kurios pakartotinis apgyvendinimas pokariu Lietuvoje buvo išskirtinis. Autoriaus teigimu, gyventojų migracijos Kuršių nerijos pusiasaliui būdingos per visą jo apgyvendinimo istoriją. Kita vertus, esama daug paralelių tarp karo sukeltų priverstinių gyventojų migracijų ir šiandien vykstančių pabėgėlių migracijos procesų Europoje.

Ši V. Safronovo parengta mokslo studija yra projekto „4K: nuo konflikto iki sugyvenimo per kūrybiškumą ir kultūrą“ dalis. Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonija, kaip partnerė, projekte dalyvauja nuo 2017-ųjų. Ketverius metus truksiančio projekto tikslas – ištirti, kaip menas, kultūra ir kūrybiškumas gali padėti kritiškai apmąstyti politinius bei socialinius konfliktus ir juos spręsti.