Naujienų srautas

Kultūra2020.01.23 13:08

Minime 31-ąsias Salvadoro Dali mirties metines: aš ne siurrealistas, aš – siurrealizmas

Pažinti tikrąjį Salvadorą Dali iš viešų pasisakymo archyvų sunku – retai kas žinodavo, ar Dali juokauja, ar yra tiesiog pamišęs. Bet viena yra aišku – S. Dali buvo XX amžiaus genijus.

Dailininkas gimė 1904-ųjų gegužės 11-ąją pasiturinčio notaro šeimoje. Pomėgį domėtis menu skatino mama, tad menininkas pasirinko vaizduojamojo meno studijas dailės mokykloje. Pirmąją S. Dali parodą surengė jo tėvas, kai sūnus dar nebuvo sulaukęs net 18-kos.

Manoma, kad didžiausią įtaką menininko kūrybai padarė kitas ispanų tapytojas – Diegas Velaskesas. Apie save kūrėjas yra pasakęs: „Aš esu labai blogas tapytojas. Aš pernelyg intelektualus, kad būčiau geras tapytojas. Kad būtumei geras tapytojas, turi būti bent šiek tiek kvaištelėjęs. Išskyrus Velaskesą, kuris yra genijus, kurio genialumas yra virš tapybos.“

S. Dali eksperimentavo su kubizmo bei dadaizmo dailės kryptimis. 1929 m. dailininkas prisijungė prie Andre Bretono organizuotos siurrealistų grupės.

1928-ais metais menininkas nutapė bene pirmą siurrealistinį paveikslą. Jo kūrybai būdingą polinkį į pasąmonės sritį lėmė Zigmundo Froido psichoanalizė.

Skaičiuojama, kad S. Dali sukūrė per pusantro tūkstančio darbų. Žymiausi iš jų: „Ištirpęs laikas“, „Liepsnojanti žirafa“, „Pilietinio karo nuojauta“.

S. Dali – ne tik tapytojas, grafikas, skulptorius, bet ir režisierius bei rašytojas. Intelektualaus menininko S. Dali kūryba pirmiausia iliustravo jo teorijas ir idėjas, įsitikinimus ir pasaulėžiūrą. Jam rūpėjo parodyti ne tai, kas matoma, bet tai, kas slypi pasąmonėje.

S. Dali žmona – jo mūza ir vadybininkė Gala (Jelena Ivanovna Djakonova), kuri ne viename Dali paveikslų įgauna religinius amplua.

S. Dali yra piešęs Volto Disnėjaus filmams, kultiniam mados žurnalui „Vogue“, sukūrė legendinio „Chupa Chups“ čiulpinuko logotipą, reklamų automobiliams, moteriškoms pėdkelnėms, pats filmavosi reklaminių klipų serijoje.

1942 m. dailininkas išleido autobiografiją „Slaptasis Salvadoro Dali gyvenimas“. Ir šiandien S. Dali išlieka įžymiausiu siurrealizmo krypties atstovu. S. Dali mirė 1989 m. sausio 23 d., ištiktas širdies smūgio. Dailininkas yra palaidotas gimtinėje – savo projektuotame Dali teatre-muziejuje Figereso mieste Ispanijos šiaurės rytuose.

Plačiau – reportaže:

Genijus, galėjęs ištirpdyti laiką bei nujausti pilietinį karą: Salvadoro Dali fenomenas
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi