Kultūra

2020.01.23 10:23

Lygiai prieš metus atsisveikinome su avangardo tėvu tituluojamu Jonu Meku

LRT archyvų įrašai
LRT.lt2020.01.23 10:23

Jonas Mekas – žinomas lietuvių kilmės JAV filmų kūrėjas, menininkas ir kuratorius – universali ir daug talentų savyje talpinusi asmenybė. Kūrėjas iškeliavo iš šio pasaulio 2019 metų sausio 23-iąją, eidamas 97-uosius metus.

J. Mekas yra pasakęs: „Tėvai išmokė mane visko, kas giliai viduje aš esu. Vėliau, savo klajonių toli nuo namų metais, ant viršaus užliejau stambų sluoksnį civilizacijos – tarsi glaistą ant pyrago.“

„The New York Times“ J. Meką vadino amerikiečių avangardinių filmų krikštatėviu ir nepriklausomo kino evangelistu. Savo eksperimentiniais filmais jis dažnai laužydavo standartus, rinkdamasis netikėtas temas ir netradicinę vizualinę kalbą. Žymus avangardistas artimai bendravo ir dirbo su tokiais menininkais kaip Jurgis Mačiūnas, Andy Warholas, Allenas Ginsbergas, Yoko Ono, Johnas Lennonas ir Salvadoras Dali.

J. Mekas buvo žinomas ne tik kaip kino meistras, bet ir kaip rašytojas. Jo knygos išleistos daugeliu kalbų, ypatingai daug dėmesio sulaukė dienoraščiai apie sunkią pradžią Amerikoje. Pasak rašytojo Tomo Venclovos, būtent paskutiniais gyvenimo dešimtmečiais J. Meko šlovė, anksčiau kiek prigesusi, vėl įsižiebė labai ryškiai.

Prieš metus profesorius Vytautas Landsbergis pabrėžė netekties mastą, ragindamas lietuvius atsigręžti į maestro palikimą ir tvirtindamas: „Iš jo galima mokytis ir mokytis. Duok, Dieve, kad taip ir būtų.“

J. Mekas gimė 1922 m. Biržų apskrityje. 1944 m., traukdamasis į Vakarus, buvo nacių suimtas ir laikomas priverstinių darbų stovykloje. 1949 m. emigravo į JAV.

Taip pat klausykite:Taip pat žiūrėkite:

Laiškai iš niekur
Jonas Mekas
Be pykčio. Avangardo tėvu tituluojamas Jonas Mekas: visuomet bus tokių, kuriems reikės poezijos
Legendos. Visada 27-erių – kino menininkas Jonas Mekas
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt