Naujienų srautas

Kultūra2020.01.17 23:48

Algimantas Puipa apie sunkumus mokykloje ir atsiradusį naujadarą „puipizmas“

Vienas nacionalinės kultūros ir meno premijos laimėtojų šiemet yra kino režisierius 68-erių Algimantas Puipa. Jis įvertintas už kino vaizdų poetinę realybę. Režisierius sako, kad jo kelias į kūrybinę profesiją kaip dažno prasčiau besimokiusio mokykloje.

„Mokykloje blogai mokiausi, ieškojau įsitvirtinimo ir mama, kad nevaikščiočiau kiemais, nuvedė į fotografijos būrelį, pradėjau domėtis kinu, atsirado Mikutėnas, kiemo kaimynas, pradėjome filmuoti mėgėjiškus filmus, jie rėmėsi anekdotais. Mus pastebėjo ir prasidėjo apdovanojimai“, – pasakoja režisierius.

Baigęs mokyklą A. Puipa pasirinko studijas kinematografijos institute Maskvoje, kur, kaip pats sako, irgi mokėsi prastai, tačiau ne specialybės dalykus, nesisekė propagandiniai mokslai.

„Labai blogai mokiausi filosofijas sovietines, turėjau skolų, net atsimenu už mane laikė leninizmą ministras, jis skambino, sakė nemeskit jo, jis mums reikalingas. Tas dėstytojas garsėjo tuo, kad jei jam nuplauni automobilį, pasirašo įskaitą, tai laukiau su skuduriuku, buvau toks pat kaip ir mokykloje“, – prisimena A. Puipa.

Režisieriaus filmografijoje – dvi dešimtys filmų. Pirmąjį sukūrė 1975-aisiais drauge su Stasiu Motiejūnu – „Atpildo diena“. Vėliau sukūrė filmą „Velnio sėkla“, „Nebūsiu gansgsteris, brangioji“, „Arkliavagio duktė“, „Moteris ir keturi jos vyrai“, „Amžinoji šviesa“, „Bilietas iki Tadž Mahalo“, „Dievų miškas“, „Nuodėmės užkalbėjimas“, „Miegančių drugelių tvritovė“, o šiemet pasirodė naujausias jo darbas „Kita tylos pusė“.

Dažniausiai A. Puipa filmus kuria pagal knygas, nors to nevadina ekranizacijomis, nes dažniausiai knyga sukelią impulsą, tačiau kurdamas filmą nuo jos nutolsta.

A. Puipa sako, atskira filmų gyvenimo dalis – kritikų atsiliepimai ir jo paties reakcija į kritiką. Sako, jautriai į ją reaguoja, tačiau būna ir linksmų situacijų, jei sugebi į tai pažvelgti su humoru.

Tačiau būtent kritikai sugalvojo naujadarą „puipizmas“. A. Puipa pasakoja, Vaidas Jauniškis balandžio 1-osios proga sukūrė žodynėlį, kuriame įvedė naujadarą „puipizmas“ – tai iracionalus kinematografnis triukas.

Nacionalinė kultūros ir meno premija už kino vaizdų poetinę realybę Algimantui Puipai ir dar kūrėjams bus įteiktos vasario 16-osios proga.

Visas Margaritos Alper reportažas:

Panorama. „Grigeo Klaipėda“ skandalas: pareikšti prokurorų kaltinimai, tačiau kaltinamųjų sąrašas dar gali plėstis
LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi