Kultūra

2015.09.09 11:22

P. Meškėla: „Lituanika“ – nepamirštamas istorinis įvykis

LRT.lt 2015.09.09 11:22

Istorija festivalio „Lituanika“ tikrai nenutylės, nes tokie įvykiai – tiesiog nepamirštami. Taip sako dainininkas Povilas Meškėla, kuris savaitgalį atgimsiančiame festivalyje pasirodys su anų laikų roko grupe „Katedra“.  

„Turiu tokią bėdą – nuolat jaučiu sentimentus seniems dalykams“, – kalba dainininkas P. Meškėla. Sentimentai šį savaitgalį dainininką nuves į Vilniaus Kalnų parką, kur vyks festivalio „Lituanika“ jubiliejiniai koncertai. „Lituanikoje“, kaip ir prieš 30 metų, P. Meškėla pasirodys su bene geriausia anų laikų roko grupe „Katedra“.

„Jeigu pamirši praeitį, neturėsi ateities“, – įsitikinęs dainininkas, anuomet „Lituanikos“ festivalyje pradėjęs savo karjeros kelią. Grupės „Katedra“ daina „Mes jėga“ tapo ne tik festivalio, bet ir Nepriklausomybės mitingų himnu. „Lituanikos“ festivalis buvo vienas iš didžiųjų įvykių, nuo kurių ir prasidėjo Nepriklausomybės kelias. „Jauniems žmonėms festivalis buvo pirmieji muzikos ir žodžio laisvės daigai, – sako P. Meškėla. – Džiaugiuosi, kad atsirado žmonių, norinčių dar kartą pasakyti, jog „Lituanika“ buvo, yra ir bus Lietuvos Nepriklausomybės šauklių ruporas. Ir tai tikrai yra jėga!“

Per 30 metų pasikeitė ir Lietuva, ir roko muzika, ir paties dainininko gyvenimas. Jį dažniau galima pamatyti dainuojantį miuzikluose, prisimenantį grupės „Rojaus tūzai“ dainas, o ne šėlstantį su odine striuke ir grandinėmis ant kaklo roko scenose.

P. Meškėlai atrodo, kad muzikos pasaulio supratimas anų laikų Lietuvoje, ypač tarp jaunų žmonių, buvo visai kitoks, o muzikantai buvo ištroškę žodžio laisvės ir muzikos be cenzūros. „Jei nenorėdavai, kad tave užtrumpintų, į tekstą turėdavai įdėti gilesnių minčių, kad nekalbėtum tiesiai apie tai, kas rūpi, o žmonės vis tiek tave išgirstų. Skaitėme daug lietuviškos poezijos, dainas kūrėme pagal Donaldo Kajoko, Tomo Arūno Rudoko eiles“, – prisimena jis.

Vilniaus Kalnų parke skambės ir legendinė „Katedros“ daina – „Mes jėga“. P. Meškėla neabejoja, kad daina buvo aktuali prieš 30 metų, prieš 20 metų, aktuali yra ir dabar. Dainininkas su šypsena prisimena „Katedros“ repeticijas: „Susirinkdavome, Ričardas Laginauskas dėstydavo savo mintis, visi dėliodavom, galvodavom. Buvome tokie truputį išprotėję. Gyvenome kaip šeima, studija buvo mūsų namai – nuo ryto iki nakties. Bendravome, vienas kitą supratome, labai norėjome groti ir būti kiečiausi“.

P. Meškėlos žodžiais, Lituanika – lyg pirmas sodas, kuriame buvo pasodintas grupės medis, davęs vaisių. „Jei festivalis taps tradicija – puiku, jei ne, istorija „Lituanikos“ tikrai nenutylės, nes tokie įvykiai yra tiesiog nepamirštami“, – sako pasirodymui festivalyje besiruošiantis pašnekovas.

1985-aisiais Lietuvą sudrebinęs ir už šalies laisvę per muziką jau bandęs kalbėti roko muzikos festivalis „Lituanika“ šiais metais švenčia 30 metų jubiliejų.

Jubiliejiniai koncertai Vilniaus Kalnų parke vyks rugsėjo 12–13 dienomis. Specialią programą jiems rengia trumpam atgimusios grupės „Airija“ ir „Katedra“, naujas ir senas dainas gros „Antis“, „Bix“, „Rebelheart“, dainininkas Saulius Prūsaitis, netikėtą pasirodymą žada grupės „Mašina vremeni“ lyderis, prieš karą Ukrainoje aštriai pasisakantis Andrejus Makarevičius, savo mėgstamiausių dainų rinkinį ruošia Borisas Grebenščikovas ir legendinė jo grupė „Akvarium“.

Jubiliejinį koncertą vainikuos unikalus maestro Vladimiro Čekasino projektas, kuriame džiazo korifėjus sujungs kompiuterinę grafiką, džiazo muziką ir garsiausius Lietuvos roko muzikos atlikėjus. Performanse dalyvaus Marijus Mikutavičius, Saulius Urbonavičius, Algirdas Kaušpėdas, P. Meškėla, B. Grebenščikovas ir A. Makarevičius.