Kultūra

2020.01.16 15:48

Katovicai: pirmieji dangoraižiai Europoje ir juodasis modernizmas

Katovicai – miestas Pietų Lenkijoje, Silezijos vaivadijos sostinė. 19 amžiuje jis iš kaimo virto sparčiai besivystančiu pramoniniu miestu. Po Pirmojo pasaulinio karo dalis Silezijos ir Katovicai atiteko Lenkijai, susikūrė autonomiška Silezijos vaivadija su sostine Katovicuose, turinčia savo parlamentą ir miesto iždą. Tarpukario modernizmo paieškas Katovicuose pradeda LRT PLIUS laida „Stop juosta“. 

Silezijos arba kitaip Šlionsko vaivadija tarpukariu buvo turtingiausias Lenkijos regionas, garsėjantis kalnakasyba ir metalurgijos pramone. Tarpukariu Katovicai pirmavo modernistinių pastatų statyboje. Katovicai keitėsi – atsirado nauja lenkiška administracija, valstybės tarnautojai ir darbininkai keitė nuo seno čia dirbusius vokiečius.

Silezijos administracija ir seimo rūmai su išskirtiniu liftu „Paternoster“

Laida „Stop juosta“ keliaus į Silezijos vaivadijos administracijos ir seimo rūmus, kurių statyba baigta 1929-aisiais. Pastato architektai – Stefanas Jurkiewiczius, Ludwikas Wojtyszko, Piotras Żeleńskis ir Marcinas Bukowskis.

Čia gyveno prieštaringai vertinamas ilgametis Silezijos vaivada Michałas Grażyńskis. Gyvenamoji rūmų dalis iki šiol vadinama „Gražinskio butu“. Įdomu tai, kad pastate buvo privati vaivados degalinė, vienintelis Katovicuose išlikęs nepertraukiamo veikimo liftas, vadinamas „paternoster“ bei aukso rezervas.

„Šis liftas – vienintelis Katovicuose, o galbūt ir visoje Silezijoje išlikęs nepertraukiamo veikimo liftas, vadinamas „paternoster“. Liftas vis dar veikia, nepaisant to, kad jam daug metų. Lifto konstrukcija – originali, išlikusi nuo 3-ojo dešimtmečio. Jį gamino Wertheimo įmonė iš Vienos. Tačiau pirminė jo apdaila neišliko. Tai, ką matote dabar – tėra pigus šlamštas“, – pasakoja architektūros istorikė dr. Anita Borowik.

Pirmieji dangoraižiai visoje Europoje

1929-ieji ir pasaulinė ekonominė krizė. Silezijos pramoninkams pasidarė sudėtinga parduoti plieną, todėl ši medžiaga pradėta naudoti statybose. Katovicuose iškilę modernių plieno konstrukcijų dangoraižiai buvo pirmieji ne tik Lenkijoje, bet ir visoje Europoje.

Taip pat laidos „Stop juosta“ komanda keliaus prie išskirtinės architektūros pastato, kuriame gyveno miesto gydytojas Kazimierzas Węndlikowskis. 1939-ieji. Pastato architektas Stanisławas Gruška. 1989 metais namas buvo grąžintas daktaro Kazimierzo Węndlikowskio šeimai. K.Wendlikowskio anūko Ryszardo pastangomis, šis pastatas buvo įtrauktas į architektūros paminklų sąrašą.

„1937 metais mano seneliai nusipirko sklypą. Tai buvo kampinis, vienas brangiausių sklypų. Vėliau senelis paėmė paskolą, nes reikėjo papildomų lėšų ir prasidėjo statybos, trukusios nepilnus metus. Iš pradžių čia gyveno lenkų karininkai, o vėliau atėjo vokiečiai. Karo metais, mano senelis labai norėjo atvažiuoti į šį namą, pamatyti, kaip šis atrodo, bet deja sargė, kurią pasamdė 1938-aisiais jį išvarė iš namo, pareikšdama, kad nuo šiol jis skirtas tik vokiečiams”, – pasakoja gydytojo K.Wendlikowski anūkas Ryszardas.

Vokiška tvarka ir įspūdinga Katovicų biblioteka

Katovicuose vyravo vokiška tvarka, nors nemaža dalis iki Pirmojo pasaulinio karo čia gyvenusių vokiečių emigravo. Vaivada Michałas Grażyńskis, siekdamas pakeisti pramonei vadovavusius vokiečius lenkais, ėmė propaguoti „tarptautinį, universalų” modernizmo stilių.

Laidos „Stop juosta“ komanda keliaus prie liaudies švietimo namų arba Katovicų bibliotekos. Tokio tipo rūmai buvo statomi liaudies skaityklų draugijų iniciatyva ir lėšomis. Dar 19 amžiaus pabaigoje Poznanėje įkurtos draugijos tikslas – lenkiškų bibliotekų kūrimas ir nacionalinė kultūra. 1934-ieji. Pastato architektai – Stanisławas Tabeńskis ir Jósefas Rybickis.

Šv. Kazimiero bažnyčia – pirmasis funkcionalizmo pastatas Lenkijoje

Vienas išskirtiniausių statinių Katovicuose – šv. Kazimiero Įgulos bažnyčia. Tai – pirmasis funkcionalistinio stiliaus bažnyčios pastatas Lenkijos teritorijoje. 1930–ieji. Eksperimento ėmėsi jauni architektai – Leonas Dietz d‘Army ir Janas Zarzyckis. Unikalus ir Art deco stiliaus interjeras. Altoriai pagaminti Žuravno alabastro fabrike, dabartinės Ukrainos teritorijoje.

Bažnyčia pavadinta Šv. Kazimiero vardu, nes būtent Šv. Kazimieras globojo kariaujančius su sovietų Rusija. Prieš 100 metų, 1920-aisiais, prie Vyslos lenkai stebuklingai sumušė Rusijos kariuomenę. Mūšis buvo svarbus ir Lietuvai – išgelbėjo šalį nuo bolševikų agresijos. Ant bažnyčios sienų – dirbtinio akmens lakoniškos kryžiaus kelio stotelės. Jų autorė – Zofia Trzcińska-Kamińska, studijavusi Europoje. Įdomu tai, jog moteris pasirinko vyrišką pavardę ir prisijungė prie Lenkijos legionų.

Vienoje iš Katynės Dievo motinos Koplyčių galima rasti lentelę su pavardėmis, žuvusiųjų ne tik Katynėje, bet ir sovietų sąjungos lageriuose.