Naujienų srautas

Kultūra2020.01.15 19:19

Tikintieji susivienijo – iš suneštų asmeninių papuošalų atkurs „Sapiegų Madonos“ karūną

Asmeniniai auksiniai papuošalai – Dievo motinai. 16-ame amžiuje nutapyta „Sapiegų Madona“ istorinėse peripetijose prarado auksinę karūną, kurią tikintieji tikisi atkurti jau šį rudenį.

Auksiniai papuošalai Vilniaus arkikatedros klebono rankose. Tai žmonių suneštos auksinės šeimos relikvijos, kurios bus skirtos 16-ame amžiuje nutapyto „Sapiegų Madonos“ paveikslo karūnai atkurti.

Šiemet, rugsėjo 8 dieną, sukanka 270 metų, kai šis paveikslas, pirmasis Lietuvos istorijoje, buvo vainikuotas popiežiaus Benedikto 14-ojo atsiųstomis karūnomis. Jos vėlesniais laikais dingo, todėl dabar nuspręsta iš žmonių suneštų aukų padaryti naują ir vėl karūnuoti Dievo motiną.

„Žmonės atneša daugiausia žiedų, grandinėlių, dar yra laikrodėlis. Kiekvieno žmogaus tikėjimas ir jau turime 109 žmones, kurie atsiliepė auka ar aukso dirbiniais“, – sako Vilniaus arkikatedros bazilikos klebonas Virginijus Česnulevičius.

Žinios. Aplinkos apsaugos departamento vadovas kol kas lieka poste

Pasakojama, kad šis paveikslas, kuriame pavaizduota Švenčiausioji Mergelė Marija su vaikeliu, adoruojama šventųjų Pranciškaus ir Bernardino, yra suteikęs ne vieną malonę.

„Atneša savo santuokinį žiedą, kuris yra kaip skausmas, kurio negali išsilaisvinti, atleisti ir ateina paaukoti Marijai, kad galėtų kaip laisvas nuo pykčio teisimo gyventi pilnavertį. Dar buvo papuošimai, kurie buvo panašūs į zodiako ženklus, tai kaip žingsnis atsivertimo ir keitimosi“, – pasakoja V. Česnulevičius.

Menotyrininkės teigimu, tai viena didžiausių Lietuvos kultūros r religinių vertybių.

„Tai yra vienas iš seniausių išlikusių paveikslų Lietuvoje. Atsižvelgiant į mūsų tas kultūrines netektis - tai labai didelis dalykas. Pradžioje paveikslas atrodė kiek kitaip, buvo triptikas gotikinis. Per gaisrą Šv. Mykolo bažnyčioje paveikslas nukentėjo ir 17 a. dailininkas jį pertapė. Iš 16 amžiaus išlikusi tik 1 lenta, centrinė, nes paveikslas tapytas ant lentų kaip būdinga gotikai“, – sako menotyrininkė Rūta Janonienė.

Iš viso šis paveikslas buvo karūnuotas įvairiu metu tikinčiųjų šešiomis karūnomis, kurias galima pamatyti tik nuotraukose. Auksakalys atkurs vieną jų. Aukos „Sapiegų Dievo Motinai“ vainikuoti bus renkamos dar kelias savaites.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi